شاخص بورس اوراق بهادار تهران از ‘دو میلیون’ گذشت

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۹ دقیقه پیش

بورس
توضیح تصویر،

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در اواخر اردیبهشت ماه امسال از یک میلیون عبور کرد

براساس گزارشها از ایران، در معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران به بالای “دو میلیون” رسید.

در معاملات بعدازظهر امروز یکشنبه (هشتم مرداد) بیش از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ سهم در این بازار معامله شد و ارزش معاملات بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

نمادهایی نظیر فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی صنایع مس ایران، نفت و گاز پتروشیمی تامین و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشته‌اند.

کاهش قیمت دلار ، برگزاری مجمع‌های شرکت‌های بزرگ، در کنار افزایش عرضه در بازار در روزهای اخیر باعث شده بود تا به امروز عبور از سد دو میلیونی میسر نشود. شاخص بورس اوراق بهادار تهران در اواخر اردیبهشت ماه امسال از یک میلیون عبور کرد.

شاخص کل این بازار در اولین روز کاری امسال (۵ فروردین) بیش از ۵۰۸ هزار بود؛ با این احتساب ظرف حدود چهار ماه که عمدتا اقتصاد ایران با رکود همراه بوده، این بازار ۴ برابر تقویت شده است.

بورس
توضیح تصویر،

از ابتدای امسال و با شیوع کرونا که تعطیلی بسیاری از کسب و کارها را در پی داشت، بورس اوراق بهادار تهران به روند رو به رشد خود ادامه داده است

به گفته برخی از کارشناسان یکی از دلایل رشد بورس از ابتدای امسال تاکنون انتظارات تورمی و افزایش نقدینگی بوده است.

بانک مرکزی حجم نقدینگی سه ماهه اول امسال را بیش از ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که این رقم که نسبت به پایان سال قبل ۷/۳ درصد افزایش داشته است.

از ابتدای امسال و با شیوع کرونا که تعطیلی بسیاری از کسب و کارها را در پی داشت، بورس اوراق بهادار تهران به روند رو به رشد خود ادامه داده است این در حالیست که تولید در بسیاری از موارد با کاهش همراه بوده است.

از ابتدای سال ۹۹ همچنین بازارهای موازی نظیر مسکن و ارز شاهد افزایش قیمت بودند.

قیمت دلار در بازار آزاد در ابتدای فروردین حدود ۱۶ هزار تومان بود که بعدا با جهش تا حدود ۲۶ هزار تومان هم پیش رفت.

بر اساس آنچه بانک مرکزی ایران اعلام کرده، در تیر ماه امسال (۱۳۹۹) قیمت متوسط معامله هر متر مربع آپارتمان در تهران به حدود ۲۱ میلیون تومان رسید؛ تیر ماه سال پیش (۱۳۹۸) این سازمان، قیمت متوسط هر متر مربع خانه معامله شده در تهران را بیش از ۱۳ میلیون تومان اعلام کرده بود.

رشد “کاذب”

بازار بورس اوراق بهادار تهران به عنوان ابزاری برای جذب نقدینگی و سرمایه‌های سرگردان با تشویق دولت از ابتدای سال بدون توجه به اتفاقات اقتصادی در ایران به رشد خود ادامه داده است؛ بنابر اعلام مرکز نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۸ با احتساب نفت ۷- درصد بوده است.

بعضی از تحلیلگران بازار رشد کنونی بازار بورس را “کاذب” می‌دانند؛ به گفته آنها ارزش ذاتی بسیاری از سهام‌ها بسیار کمتر از قیمت کنونی عرضه آنهاست؛ بعضی از آنها به شرکتهای زیان ده اشاره کرده‌اند که ارزش سهام آنها در شرایط رکود اخیرا چند برابر هم شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران حدود یک ماه پیش کمک ویژه مالیاتی به شرکت‌هایی که امسال وارد بورس می‌شوند را تایید کرده است.

با تایید رهبر ایران، حسابرسی مالیاتی سال‌های قبل شرکت‌هایی که امسال وارد بورس می‌شوند، ممنوع می‌شود.

با تشدید تحریم های آمریکا، درآمدهای نفتی ایران به شدت کاهش یافت و دولت اواخر سال پیش اعلام کرد وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را در سال ۹۹ کاهش داده است؛ یکی از راه های جبران کسری بودجه در کنار افزایش درآمدهای مالیاتی جذب نقدینگی از طریق بازار سرمایه بوده است.

با افزایش تقاضا در بازار بورس بعضی منتقدان می‌گویند سقوط بورس می‌تواند ضررهای هنگفتی برای سرمایه‌گذاران به خصوص افراد کم تجربه و کسانی که با “ریسک” این بازار آشنایی ندارند، در پی داشته باشد.

نظرات