شاخص سهام در بورس عربستان سعودی سقوط کرد

جستجو

شاخص سهام در بورس عربستان سعودی سقوط کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
بورس سعودیحق نشر عکس Getty Images
Image caption برخی کارشناسان کاهش شاخص بهای سهام در بورس سعودی را حاصل نگرانی سیاسی ناشی از ناپدید شدن خاشقجی دانسته‌اند

شاخص بهای سهام در بازار بورس عربستان سعودی به شدت کاهش یافته و کارشناسان دلیل آن را نگرانی در مورد احتمال سردی روابط این کشور و کشورهای غربی در نتیجه ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی دانسته‌اند.

به گزارش رویترز، شاخص سهام در چند ساعت اول معاملات در بورس سعودی در معاملات روز یکشنبه، ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر)، حدود ۷ درصد تنزل کرد که بیشترین مقدار از زمان کاهش سریع بهای نفت خام در دسامبر سال ۲۰۱۴ بوده است. در ساعات بعد شاخص بهبود یافت و معاملات امروز با کاهش حدود ۴ درصد دز شاخص بهای سهام پایان یافت.

بیشترین کاهش مربوط به بهای سهام شرکت‌های پتروشیمی و صنایع سنگین سعودی بوده است.

رویترز به نقل از یکی از کارشناسان مالی گفته است که “فضای سیاسی و واکنش منفی بازار به شرایط حول و حوش موضوع خاشقجی عامل اصلی این کاهش بوده است.” این کارشناس مالی گفته است که شرایط اقتصاد سعودی تغییر منفی نکرده تا بر شاخص بهای سهام تاثیری داشته باشد و در نتیجه، عامل کاهش بهای سهام، نگرانی‌های سیاسی بوده است.

افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی همراه با افزایش تولید و صادرات سعودی می‌بایست باعث تقویت بازار سهام می‌شد.

+ دولت آمریکا خواستار تحقیقات کامل پیرامون ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی شد

+ ولیعهد عربستان: برای یافتن روزنامه‌نگار ناپدید شده کنسولگری ما را بازرسی کنید

+ پرونده خاشقجی؛ ترکیه خواهان بازرسی کنسولگری عربستان در استانبول شد

+ جمال خاشقجی، منتقد عربستان در استانبول ‘ناپدید شد’

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقامات سعودی گفته‌اند که قاشقجی ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول را ترک کرده اما منابع ترکیه در این مورد ابراز تردید کرده‌اند

پیشتر، بی‌بی‌سی به نقل از برخی منابع گزارش کرده بود که ممکن است آمریکا و بریتانیا در اعتراض به احتمال دست داشتن دولت سعودی در ناپدید شدن و حتی قتل جمال قاشقجی از شرکت در یک کنفرانس مهم سرمایه گذاری در عربستان خودداری کنند.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، برنامه گسترده‌ای را برای توسعه اقتصادی این کشور تا سال ۲۰۳۰ در نظر دارد که هدف از آن، کاهش اتکای اقتصاد سعودی به نفت و تبدیل این کشور به قدرت اصلی اقتصادی منطقه است. اجرای این برنامه مستلزم جلب سرمایه‌گذاری گسترده خارجی است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ناپدید شدن قاشقجی واکنش اعتراضی گسترده‌ای را در کشورهای غربی در پی داشته است

جمال قاشقجی، از روزنامه‌نگاران منتقد دولت سعودی که مقیم ایالات متحده بود و برای رسانه‌های آن کشور کار می‌کرد روز ۲ اکتبر به کنسولگری عربستان در استانبول، ترکیه، رفت و از آن زمان ناپدید بوده است.

برخی منابع ترکیه معتقدند که وی در داخل کنسولگری کشته و جنازه او منتقل شده است. مقامات سعودی این اتهام را رد کرده و گفته‌اند که این روزنامه‌نگار پس از انجام گرفتن کارش از کنسولگری خارج شده و سفارت عربستان اطلاعی از محل او ندارد.

ناپدید شدن آقای قاشقجی با واکنش تند کشورهای غربی نیز مواجه شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از حامیان نزدیک دولت عربستان و ولیعهد آن کشور است، گفته است که اگر مشخص شود که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده عربستان سعودی “با مجازات سنگین” مواجه خواهد شد. وی در این مورد توضیحی نداده اما تعلیق فروش تسلیحات پیشرفته یا حتی تحریم برخی مقامات سعودی می‌تواند از جمله این مجازات‌ها باشد.

شاخص قیمت سهام در سایر بورس‌های منطقه در ابتدای معاملات روز یکشنبه افزایش داشت اما احتمال دارد که در واکنش به کاهش شاخص سهام در عربستان، این شاخص‌ها هم کاهش پیدا کند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments