شباهت علائم کرونا و تب کریمه کنگو/ توصیه های کرونایی برای ذبح دام در عید قربان

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
شباهت علائم کرونا و تب کریمه کنگو/ توصیه های کرونایی برای ذبح دام در عید قربان
رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر این که قربانی دام به مناسبت عید قربان باید در کشتارگاه های مجاز انجام شود، نسبت به برور بیماری تب کریمه کنگو اخطار داد و بیان کرد:از آنجا که علایم نخست در تب کریمه کنگو کاملاً شبیه علائم بیماری کووید ۱۹ است این مسئله میتواند تشخیص بیماری را به تعویق بیاندازد.

به گزارش ایسنا، دکتر بهزاد امیری خاطرنشان کرد:امسال علاوه بر مشکلاتی که سابق بر این در بحث بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان داشتیم، بحث اپیدمی بیماری کرونا هم وجود دارد و بر اساس هماهنگی هایی که با سازمان دامپزشکی و شهرداری ها به عمل آمده قرار است در تهران دیگر میدان عرضه دام نداشته باشیم و افرادی که قصد قربانی کردن دام دارند از طریق کشتارگاه ها به صورت نیابتی این کار را انجام دهند.

وی درباره شرایط انجام قربانی در سایر نقاط کشور، اعلام کرد :در سایر نقاط کشور همچنان میادین عرضه دام فعال هستند و ما توصیه می کنیم اولا دام را حتما از این مراکز که تحت نظارت سازمان دام پزشکی است تهیه کنند زیرا کارشناسان دام پزشکی در این مراکز مسقر هستند و نسبت به معاینه بالینی دام ها اقدام می کنند و چنانچه دامی بیمار شناسایی شود آن را حذف می کنند. نکته دوم این است که حتما دام باید در کشتارگاه هایی که تحت نظارت سازمان دامپزشکی است ذبح شود و ابداً دام را در مکان های عمومی و خانه ها قربانی نکنند.

امیری ادامه داد :علاوه بر سایر بیماری های منتقله از دام به انسان از آنجایی که در فصل فعالیت کنه ها هستیم، بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو( cchf) نیز موضوع جدی است؛ این بیماری یک بیماری ویروسی است که از طریق گزش کنه به دام انتقال می یابد و اگر در طی زمانی که دام به ویروس آلوده است، دام توسط فردی بدون رعایت مسائل بهداشتی و وسایل محافظتی ذبح شود امکان انتقال ترشحات آلوده به ویروس از بدن دام به انسان وجود خواهد داشت و باعث بیماری می شود. گاهی ممکن است این بیماری علائم واضحی نداشته باشد ولی با توجه به اینکه علائم اولیه در تب خونریزی دهنده کاملا شبیه علایم بیماری کووید ۱۹ است این مسئله میتواند تشخیص بیماری را به تعویق بیاندازد که تبعات بد نگران کننده ای خواهد داشت.

وی تأکید کرد:دام باید از مراکز مجاز تحت نظارت سازمان دامپزشکی تهیه شده و در کشتارگاههای مجاز صنعتی ذبح شود. افرادی که کار قربانی دام را در این مرکزها انجام می دهند باید وسایلی نظیر چکمه، دستکش، لباس مناسب استفاده کنند و دست های خود را قبل و بعد از ذبح دام ضد عفونی کنند. یکی از مشکلاتی که سابق بر این داشتیم این بود که افرادی که اقدام به ذبح دام در اماکن عمومی و خانه ها می کردند، خونابه ها در جوی های اطراف روان می شد که علاوه بر آنکه می توانست سبب بیماری شود، از منظر بهداشتی هم مشکلاتی ایجاد می کرد.

امیری اظهار‌کرد :هنگامی که دام ذبح شد نباید برای استفاده گوشت آن عجله کرد و باید دست کم ۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگه داری شود. در خصوص استفاده جگر و سایر احشا نیز باید حداقل ۴۸ ساعت صبر کنند زیرا اگر دام آلوده به ویروس cchf باشد باید اجازه دهیم آن پدیده که گلیکولیز در لاشه مستقر شود و سبب شود اسیدیته گوشت پایین بیاید که اگر ویروسی هم وجود داشت از بین برود.
 

اینفوگرافیک/ توصیه های کرونایی برای ذبح دام در عید قربان

همزمان با شیوع کرونا و فرا رسیدن عید سعید قربان و سنت حسنه ذبح دام و توزیع بین افراد نیازمند توصیه های بهداشتی در این زمینه منتشر شد.

اینفوگرافیک در مورد توصیه های کرونایی ذبح وام در عید قربان

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگتر اینجا را کلیک کنید.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات