شش قدم؛ چه کسانی پس از توفان استراماچونی، جان بدر می‌برند؟

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
استراماچونیحق نشر عکس FARS

اعلام جدایی آندره‌آ استراماچونی از استقلال، توفانی شد که در سه روز فوتبال ایران را درنوردید. شدت اعتراضات حتی از واکنش‌ها به دو باخت پیاپی تیم ملی در برابر بحرین و عراق هم بیشتر بود.

تجمع مکرر هواداران روبروی دفتر باشگاه، سردادن شعار علیه وزارت ورزش و مدیران استقلال، کتک زدن هادی مباشری معاون اجرایی باشگاه و سرانجام برکناری امیرحسین فتحی، مدیرعامل استقلال.

او هر هفته می‌پرسید: “حالا که برده‌ایم چرا علیه من شعار حیا کن رها کن سر می‌دهند؟”

برد منجر به صدرنشینی مقابل شهر خودرو هم با حضور بیش از ۶۰ هزار تماشاگر رقم خورد اما همه این‌ها برای بقای فتحی کافی نبود.

رفتن استراماچونی، ساختار مدیریتی باشگاه ۷۵ ساله استقلال را به هم ریخته. هواداران در شعارهایشان و بازیکنان در مصاحبه‌هایشان، هیچکدام از مسئولین را نمی‌خواهند. سخت بتوان تصور کرد اخراج‌ها و برکناری‌ها محدود به فتحی باقی بماند.

وریا غفوری کاپیتان استقلال مصاحبه تندی علیه وزارت ورزش انجام داد. روزبه چشمی هم گفت: “ما از استراماچونی ناراحتیم و او نیز باید پاسخگوی این دو امتیازی که در غیابش مقابل پیکان از دست رفت باشد. اما اعضای هیات مدیره همگی دروغ می‌گویند و دلسوز باشگاه نیستند.”

فتحی پس از نزدیک به ۲۵ سال دوری از فوتبال، ناگهان مدیرعامل استقلال شد. آخرین پست مهم فوتبالی او مسئولیت در کمیته انضباطی فدراسیون داریوش مصطفوی بود.

فتحی تیر ۹۷ جایگزین سیدرضا افتخاری شد که رابطه تیره‌ای با هواداران داشت. اما خود فتحی نیز به دلیل کوچ ستاره‌های داخلی و خارجی آبی پوشان، از ابتدای مدیریتش زیر تیغ انتقادات بود.

وقتی طرفداران این تیم علیه مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش ایران شعار دادند، فتحی گفت شعاردهندگان را شناسایی می‌کنیم. این واکنش، تکلیف هواداران را با مدیرعامل تیم‌شان یکسره کرد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption وریا غفوری، کاپیتان استقلال مصاحبه تندی علیه وزارت ورزش انجام داد

استراماچونی در هفته چهارم جایگاه پانزدهم را در اختیار داشت و حتی پس از باخت به پرسپولیس، شعار حیا کن رها کن را شنید. تیم ته جدولی او با فوتبالی چشم‌نواز به صدر جدول رسید.

پس از رایکوف، در استقلال هیچ مربی خارجی دیگری به سطح محبوبیت او نرسیده. آنهم به این سرعت. در حالی که هنوز نیم فصل هم به پایان نرسیده.

حالا اسماعیل خلیل‌زاده سرپرست موقت باشگاه شده؛ فردی که استراماچونی او را “دروغگو” نامیده. کامران منزوی و میرشاد ماجدی نیز نتوانستند رضایت هواداران را جلب کنند.

منزوی می‌گوید برای برگرداندن استراماچونی، طبق درخواستش یکسال از قرارداد او را کم کرده‌ایم و در پایان فصل کسی نباید گله کند.

با این وضعیت، اگر استراماچونی برگردد پس از مدتی کوتاه شاید هیچکدام از مسئولین فعلی این تیم بر سر کار خود نباشند.

برخی هواداران و روزنامه‌نگاران، رویه او را مشابه رفتار کی‌روش می‌دانند و معتقدند بسیار مفید خواهد بود. عده‌ای نیز به همان دلیل، این روش را کارساز نمی‌دانند.

گل هفته

حق نشر عکس TASNIM

مهدی ترابی با ۶ گل زده و ۴ پاس گل از لحاظ آمار بهترین بازیکن لیگ برتر فوتبال ایران تا پایان هفته چهاردهم بوده. ستاره تیم گابریل کالدرون این هفته گلی تماشایی را به تور دروازه گل گهر دوخت.

او که در تیم ملی با سرمربیگری ویلموتس به بازی گرفته نمی‌شد، توپ را پشت محوطه جریمه با پای راست و شلیک قوسی، از فاصله ۲۵ متری وارد دروازه میلاد فراهانی کرد.

پرسپولیس ۲۵ امتیازی با یک بازی کمتر در رده سوم است. بشار رسن، ترابی و علیپور روز به روز آماده‌تر می‌شوند و بازگشت مصدومانی مثل کمال کامیابی‌نیا، خیال کالدرون را از تداوم نتایج خوب سرخ‌پوشان آسوده می‌سازد.

مربی هفته

مهدی تارتار سرمربی نفت مسجدسلیمان، بازی باخته مقابل سایپا را تبدیل به برد ۱-۲ کرد تا طلسم شکست‌ناپذیری تیمش را تداوم ببخشد.

تارتار در نشست خبری بدون نام بردن از کسی گفت:‌ “این برد را به آن فرد پلید و خودخواه تقدیم می‌کنم که منتظر باخت ما بود”.

آقای تارتار که پیش‌تر با راه آهن و پارس جنوبی جم نیز نتایج خوبی گرفته بود، حالا تیمی شکست ناپذیر ساخته که در نیمه بالایی جدول ایستاده.

رسول خطیبی سرمربی ماشین سازی هم توانست داربی تبریز را از تراکتور ببرد. ماشین‌سازی تیم پرسابقه‌تری است اما تراکتور دهه‌هاست که تیم اول تبریز شده.

خطیبی گفت: “خیلی به ما تهمت زدند و گفتند می‌آییم که عمداً ببازیم. میثاقی باید از ماشین‌سازی معذرت خواهی کند. بازیکنانم شرافتشان را نشان دادند. ما تنهاییم و در رختکن یک نفر نیامد تبریک بگوید. به من تهمت زدند که تخریب می‌کنم. اگر اثبات شد مرا در میدان ساعت دار بزنید.”

استان هفته

خوزستانی‌ها هفته‌ای دیگر را بدون شکست سپری کردند تا باز هم عنوان موفق‌ترین استان را نصیب خود کنند.

رتبه‌های پنجم، ششم و هفتم در اختیار سه تیم از مهد فوتبال ایران است. نفت مسجد سلیمان هنوز نباخته و اگر در شهر جم به پارس نبازد، نیم فصل را بدون شکست تمام می‌کند.

جواد نکونام با فولاد، در تعقیب تیم‌های متمول و صدرنشین است. نکو و تیمش چشم به سهمیه لیگ قهرمانان دوخته‌اند.

دراگان اسکوچیچ رضایت آبادانی‌ها را جلب کرده. مهدی تارتار هم بدون باخت با ۱۰ مساوی از ۱۴ بازی سد راه همه تیم‌های لیگ برتری شده. آیا خوزستانی‌ها می‌توانند همین روند را با کمترین نوسان تا پایان لیگ حفظ کنند؟

تهدید هفته

با تداوم ناکامی‌های تراکتور، مصطفی دنیزلی از سمت خود برکنار شد تا بار دیگر کسی که با استقبالی پرشور به تراکتور آمده بود، با کدورت از باشگاه برود.

دنیزلی گفت: “ادامه حضورم به سلامتی من ضربه می‌زد. از نظر روحی خسته بودم و هر روز باید بحران داخلی جدیدی را حل می‌کردم. از توقف نابهنگام لیگ بی‌نظم عصبی می‌شدم. حتی از ترس زلزله مجبور می‌شدم در اتوبوس بخوابم.”

پس از سرمربی ترکیه‌ای، غلامرضا صادقیان مدیرعامل تراکتور هم استعفا داد و خطاب به زنوزی نوشت: “متاسفانه باشگاه روند عادی را طی نمی‌کند. تصمیمات غیر مدیریتی و غیر ورزشی، اجازه اداره باشگاه را از اینجانب سلب نموده است.”

زنوزی مالک تراکتور هم واکنشی عصبی به وقایع تیمش نشان داد و با صدور پیامی از ترکیه تهدید کرد: “می‌آیم ایران و تیم را بر می‌گردانم. تا پایان فصل همه هزینه ها را تقبل می‌کنم و پس از آن باشگاه را تحویل خودتان می‌دهم. نمی‌توانم بپذیریم که میلیاردی هزینه کنم و تهمت بشنوم.”

حق نشر عکس TERAKTOR
Image caption زنوزی، مالک و دنیزلی، سرمربی پیشین تراکتور

تراکتور “کهکشانی” حتی حریف تیم دوم زنوزی یعنی ماشین‌سازی هم نمی‌شود. هواداران با تراکتور قهر کرده‌اند و فقط چهار هزار نفر برای بازی این تیم مقابل شاهین بوشهر به ورزشگاه آمدند.

نارضایتی هواداران تراکتور بی دلیل نیست. تیم‌شان پس از پنج برد پیاپی در لیگ و حذفی، حالا شش بازی متوالی است که موفق به کسب پیروزی نمی‌شود. آنها حتی تیم دسته اولی نود ارومیه را با مصیبت در ضربات پنالتی شکست دادند.

وضعیت تیم پرستاره زنوزی این روزها یادآور تیم رویایی استیل آذین با مالکیت حسین هدایتی است. تنها تفاوت‌شان این است که استیل آذین از پایگاه مردمی برخوردار نبود.

زنوزی که وعده قهرمانی می‌داد، با وجود مجموعه‌ای از بازیکنان بزرگ داخلی و بین‌المللی حتی از تکرار نتایج مدیران قبلی بازمانده.

پرسش این است که اگر این تیم متعلق به بخش خصوصی است چگونه فقط به دلیل انصراف یک نفر، مجدداً به مالکان قبلی برگردانده خواهد شد؟

تحول مثبت هفته

شاهین بوشهر که با یک امتیاز به ته جدول چسبیده بود، حالا پنج هفته است که نمی‌بازد. پنج مساوی پیاپی برای تیمی که میشو کریستیچه‌ویچ سرمربی سابق هایدوک اشپلیت و مس رفسنجان هدایتش می‌کند.

بوشهری‌ها مانند سیرجانی‌ها (دو تازه وارد به لیگ برتر) هنوز موفق به کسب پیروزی نشده‌اند اما بازگشت آرامش به این تیم پرطرفدار و عادت به نباختن، می‌تواند نیم فصل دوم را برایشان دگرگون کند.

شاهین، گل‌گهر، پارس جم، سایپا، نساجی و پیکان تیم‌هایی هستند که بیش از سایرین در خطر سقوط قرار دارند.

نظرات