طرح تقسیم سیستان و بلوچستان به ‘چهار استان’؛ دولت: برنامه‌ای برای این کار نداریم

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۹ دقیقه پیش

سیستان و بلوچستان

در حالی که جزئیات بیشتری از طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان منتشر شده است دولت ایران می‌گوید “برنامه‌ای برای تقسیم این استان و ایجاد استان‌های جدید ندارد.”

محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس ایران دو هفته پیش از وصول طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان خبر داده بود.

خبرگزاری فارس امروز جزئیات این طرح را که به امضای ۴۹ نماینده رسیده منتشر کرد که بر اساس آن سیستان و بلوچستان به چهار استان تقسیم ‌شود:

  • استان سیستان و بلوچستان شمالی با مرکزیت زابل
  • استان سیستان و بلوچستان مرکزی با مرکزیت زاهدان
  • استان سیستان و بلوچستان جنوبی با مرکزیت استان ایرانشهر
  • استان مکران با مرکزیت چابهار

تعیین حدود جغرافیایی و مساحت شهرستان‌های هر استان به وزارت کشور و تصویب هیئت وزیران واگذار شده است.

نمایندگان امضا کننده طرح سیستان و بلوچستان را “استانی محروم با وسعت زیاد” دانسته که ۱۱ درصد مساحت ایران را به خود اختصاص داده و فاصله دو شهر آن یعنی چابهار و زابل بیش از ۹۰۰ کیلومتر است.

به عقیده نمایندگان مدافع این طرح، تفکیک استان سیستان و بلوچستان با “تمرکززدایی جهت کاهش مسافت” و “تسلط بهتر مسئولان محلی از جمله استانداری” باعث “پیشرفت” آن می‌شود. آنها همچنین به تجربه “موفق” تفکیک دیگر استان‌ها اشاره کرده‌اند.

اما زهرا احمدی مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور این طرح را “غیرکارشناسی و چالش‌برانگیز” خواند که “بدون توجه به شرایط و پیچیدگی‌های خاص این استان در ابعاد اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی مطرح شده است.”

خانم احمدی گفت: “در حال حاضر دولت برنامه‌ای برای تقسیم این استان و ایجاد استان‌های جدید ندارد.”

مخالفان چه می‌گویند؟

این طرح مخالفانی دارد و کارزارهایی در شبکه‌های مجازی در مخالفت با تقسیم این استان شکل گرفته است. مخالفان می‌گویند در طرح تقسیم سیستان و بلوچستان به “یکپارچگی هویتی” آن بی‌توجهی شده و مشکلات اصلی یعنی فقر، محرومیت و تبعیض با تقسیم استان حل نمی‌شوند.

منتقدان می‌گویند در تقسیم استان‌ها امکانات و ظرفیت‌ها به تناسب تقسیم نمی‌شوند و در حالی که برخی تقسیم استان‌های همجوار سیستان و بلوچستان را “موفق” می‌دانند اما الحاق برخی مناطق بلوچستان به استان کرمان باعث توسعه نشده است.

استان سیستان و بلوچستان بر اساس آمار رسمی فقیرترین استان ایران است و بیشترین درصد بی‌سوادی را دارد.

علیم یارمحمدی نماینده زاهدان اوایل امسال گفته بود حدود ۷۴ درصد مردم این استان زیر خط فقر امنیت غذایی هستند و شغل ثابتی ندارند.

مسئولان محلی می‌گویند بسیاری از روستاها مدرسه ندارند و کودکان برای رفتن به مدرسه باید کیلومترها پیاده بروند.

شمار زیادی از ساکنان این استان سنی‌اند و بسیاری بر این باورند که حکومت مرکزی تبعیض مذهبی اعمال می‌کند.

در دهه‌های گذشته درگیری‌های مسلحانه با گروه‌های ناراضی و همچنین زد و خورد با قاچاقچیان مواد مخدر فضایی امنیتی بر این استان حاکم کرده است.

سیستان و بلوچستان با بحران‌های پیچیده محیط زیستی هم مواجه است از جمله ریزگردها، خشکسالی و کمبود آب طوری که دو سوم جمعیت استان به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی ندارند.

این استان با پاکستان و افغانستان ۱۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments