ظریف: قادر به استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نیستیم اما آن را تحویل نمی‌دهیم

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Reuters

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است کشورش قادر به استخراج اطلاعات از جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نیست اما آن را در اختیار دولت‌های خارجی قرار نخواهد داد.

آقای ظریف در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا از تصمیم کشورش برای تحویل ندادن جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین که با شلیک پدافند سپاه سرنگون شد، دفاع کرده است.

دی ماه امسال هواپیمای مسافربری اوکراین با ۱۷۶ مسافر با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقام‌های کشورهای مختلف از جمله کانادا که ۵۷ تبعه آن در این هواپیما بودند و اوکراین که هواپیمای آن کشور در این جریان سقوط کرد، خواهان ارسال جعبه سیاه به فرانسه شده‌اند اما ایران تا کنون به رغم نداشتن تکنولوژی لازم برای استخراج اطلاعات، از ارسال دو جعبه سیاه هواپیما به خارج کشور خودداری کرده است.

اطلاعات موجود در جعبه سیاه و صدای کابین خلبان ممکن است حاوی سرنخ‌هایی در باره دلایل این فاجعه باشند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چرا ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل نمی‌دهد؟

آقای ظریف در این مصاحبه، حادثه پیش آمده را یک فاجعه خواند و گفت بیشتر جان باختگان این حادثه، گذرنامه‌های ایرانی و بستگانی در ایران داشتند.

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر گفته است که طبق مقررات بین‌المللی کشورش حق هدایت و رهبری تحقیقات در زمینه سرنگونی هواپیما را دارد اما اذعان کرده که ایران به نرم‌افزار و تجهیزات تخصصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی برای دریافت اطلاعات جعبه سیاه نیاز دارد.

آقای ظریف گفته است “ما خواهان کمک شدیم، چرا آمریکا به ما کمک نکرده؟، این یک مساله انسان‌دوستانه است. چرا به ما نرم‌افزار ندادند؟ چرا تجهیزات لازم را به ما ندادند؟”

اخیرا شرکت آمریکایی “جنرال‌الکتریک” که سازنده موتور این هواپیماست. به طور موقت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شد تا در تحقیقات مربوط به حادثه شرکت کند.

وزیر راه ایران هم گفته است کشورش “در حال آماده‌سازی سخت‌افزار و نرم‌افزار” لازم برای بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه است اما توضیحی نداد که چنین آماده‌سازی چگونه در حال انجام شدن است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چرا مقامهای ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل بوئینگ نمی‌دهند؟

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments