عربستان ازدواج دختران و پسران زیر ۱۵ سال را ممنوع کرد

جستجو

عربستان ازدواج دختران و پسران زیر ۱۵ سال را ممنوع کرد

اهمیت:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Share

مجلس شورای عربستان ضوابط جدیدی برای ثبت ازدواج تصویب کرده که بر اساس آن ازدواج دختران و پسران زیر ۱۵ سال را به طور کلی ممنوع و ازدواج زیر ۱۸ سال منوط به کسب اجازه از دادگاه می‌شود.

رئیس مجلس شورای عربستان در بیانیه‌ای مطبوعاتی که رسانه‌های عربستان آن را منتشر کردند، تاکید کرده در سایه گسترش پدیده ازدواج زودهنگام دختران  و درخواست‌های صورت‌گرفته برای منع گسترش این پدیده، مقرر شد ازدواج افراد زیر ۱۵ سال به طور کلی ممنوع و ازدواج افراد زیر ۱۸ سال چه پسر و چه دختر به شکل موردی در دادگاه مطرح و با حکم دادگاه این امر انجام شود.

این خبر در حالی منتشر شده که طبق قوانین ایران‎ ازدواج کودکان دختر زیر ۱۳ سال با رضایت قیم و پس از تایید دادگاه امکان‌پذیر است و تلاش‌های برخی از نمایندگان مجلس ایران برای افزایش سن ازدواج به نتیجه نرسیده است. طرح کودک‌همسری که ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را مطلقاً ممنوع می‌کرد،‌ در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رد شد در حالی که بررسی آن در صحن علنی شروع شده بود.

ازدواج کودکان یک پدیده اجتماعی آسیب‌زا برای کودک‌همسران و جامعه به طور کلی است. مخالفان به‌ویژه به اثرات منفی بارداری در سن کم بر دختران اشاره می‌کنند و می‌گویند نه تنها خطرناک است، بلکه مانع شکل‌گرفتن فیزیولوژی یک فرد بالغ در کودک‌مادران می‌شود.

اما محافظه‌کاران با طرح ممنوعیت کودک‌همسری مخالفت می‌کنند.

به گفته طیبه سیاوشی، نماینده مجلس ایران هم‌اکنون آمار ازدواج دختران زیر ۹ سال بیش از ۳۰۰ تن و آمار ازدواج دختران زیر ۱۳ ـ ۱۴ سال بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تن اعلام شده است.

ابتکار: جبهه‌بندی سیاسی درباره ازدواج کودکان را کنار بگذاریم

Share
Subscribe
خبر بده در مورد
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات