عربستان ماه آینده ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت خود ‘کم می‌کند’

جستجو

عربستان ماه آینده ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت خود ‘کم می‌کند’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
عربستان در حالی از کاهش صادرات نفت خبر داده است که هنوز توافق جامعی در بین اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت وجود ندارد.حق نشر عکس Getty Images
Image caption عربستان در حالی از کاهش صادرات نفت خبر داده است که هنوز توافق جامعی در بین اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت وجود ندارد

با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان از کاهش صادرات این کالا در ماه آینده میلادی خبر داده است.

خالد فالح، وزیر انرژی عربستان امروز یکشنبه (بیستم آبان) در ابوظبی گفت که صادرات نفت کشورش در ماه آینده (دسامبر) ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که به گفته او، عربستان از ماه اکتبر روزانه ۱۰ میلیون و هفتصد هزار بشکه در روز نفت صادر کرده است.

عربستان در حالی از کاهش صادرات نفت در ماه آینده میلادی خبر داده است که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هنوز باید در این باره تصمیم گیری کنند.

آقای فالح گفته است: “هنوز توافقی بین تولیدکنندگان نفت درباره کاهش تولید وجود ندارد.”

او همچنین گفته است: “ما باید تمامی عوامل را مورد مطالعه قرار دهیم.”

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هفته پیش بهای هر بشکه نفت خام برنت به زیر ۷۰ دلار هم رسید

امروز یکشنبه، ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر)، کمیته‌ای مشترک برای نظارت بر بهای نفت خام با شرکت وزاری نفت و نمایندگان کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک ) و چند کشور عمده نفتی غیر عضو به رهبری روسیه در ابوظبی تشکیل شد تا به بررسی روند نزولی بهای نفت خام در چند ماه اخیر و نحوه مقابله با آن بپردازد.

اظهارات عربستان درباره کاهش صادرات در حالی است که وزیر انرژی روسیه در گفتگویی با خبرنگاران از ظرفیت مازاد نفت در بازار در ماه‌های آینده خبر داده است.

بگفته الکساند نواک در نیمه سال آینده میلادی (۲۰۱۹) تقاضا بیشتر از عرضه این کالا خواهد بود و بازار به تعادل خواهد رسید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نشست مهم کشورهای صادر کننده نفت در ابوظبی

نشست امروز در حالی برگزار شده که افزایش قابل توجه تولید نفت شیل آمریکا و معافیت‌هایی که دولت ایالات متحده از تحریم نفتی ایران به چند کشور داده، همراه با چشم‌انداز رشد ناکافی اقتصاد جهان باعث شده است تا بهای نفت در بازار جهانی کاهش یابد.

روز جمعه، بهای نفت خام برنت برای اولین بار از آوریل سال جاری به زیر ۷۰ دلار هم رسید؛ و این در حالی بود که بیش از یک ماه پیش قیمت هر بشکه نفت برنت تا ۸۶ دلار در هر بشکه هم بالا رفته بود.

کارشناسان در بعضی کشورهای صادرکننده نفت در این مورد ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است روند نزولی کنونی به تکرار “بحران نفتی” سال ۲۰۱۴ منجر شود که در جریان آن، بهای نفت خام ظرف چند ماه به شدت سقوط کرد.

با آغاز روند نزولی بهای نفت در تابستان سال ۲۰۱۴، سقوط قیمت تا تشکیل کمیته مشترک نظارت بر بازار با عضویت اعضای اوپک و چند کشور غیراوپک و تصمیم آنان به کاهش تولید از اوایل سال ۲۰۱۷ ادامه داشت. کاهش تولید باعث شد که بهای نفت خام که به زیر ۳۰ دلار در بشکه رسیده بود به تدریج افزایش یابد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption افزایش تولید نفت شیل در آمریکا از عوامل تاثیرگذار بر کاهش بهای نفت در بازار جهانی عنوان شده است

در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای از سرگیری تحریم نفتی ایران در ماه مه سال جاری، نگرانی در مورد کمبود عرضه و افزایش قیمت باعث شد تا برخی تولیدکنندگان عمده به خصوص عربستان سعودی و روسیه صادرات نفت خود را به منظور جبران کمبود احتمالی افزایش دهند.

نشست کمیته برای بررسی کاهش احتمالی تولید نفت در حالی برگزار شده که هفته پیش، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در نامه‌ای به دبیرکل اوپک خواستار انحلال این کمیته شد.

آقای زنگنه در اشاره به تصمیم قبلی کمیته برای افزایش تولید به منظور جبران کمبود ناشی از تحریم ایران، گفته بود که این کمیته از هدف اولیه خود فاصله گرفته و دیگر حافظ منافع جمعی تولیدکنندگان نیست؛ ایران پیشتر از شرکت در برخی از نشست‌های این کمیته خودداری کرده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption بیژن زنگنه خواستار انحلال کمیته مشترک نظارت بر بازار نفت شده

مقامات ایران انتظار داشتند کشورهای تولیدکننده نفت با هدف افزایش قیمت و فشار بر دولت ایالات متحده، از افزایش تولید خودداری کنند.

طبق مصوبات کنگره آمریکا، رئیس جمهوری ملزم است هنگام تحریم کشورهای دیگر اطمینان حاصل کند که این اقدام باعث افزایش غیرمتعارف در بهای جهانی نفت نخواهد شد.

در حال حاضر، تولید نفت عراق به ۴.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد که بعد از عربستان سعودی، بالاترین میزان تولید در میان کشورهای عضو اوپک است. اوایل این هفته، وزیر نفت عراق اعلام کرد که این کشور در نظر دارد با جذب سرمایه‌گذاری در تاسیسات نفتی، در سال آینده میلادی تولید خود را تا ۵ میلیون بشکه و صادرات خود را ۳.۸ میلیون بشکه افزایش دهد. این در حالی است که به گفته برخی منابع، تحریم نفتی ایران تا کنون باعث کاهش حدود یک میلیون بشکه از صادرات نفت این کشور شده و آمریکا گفته است در نظر دارد این میزان را به صفر کاهش دهد.

روز پنجشنبه، دولت آمریکا عراق را به مدت ۴۵ روز از تحریم علیه جمهوری اسلامی معاف کرد تا عراق بتواند به واردات گاز طبیعی و برق از ایران کشور ادامه دهد. مقامات آمریکایی گفته‌اند که انتظار می‌رود در این فرصت، عراق بتواند منابع جایگزین برای تامین نیازهای خود بیابد.

بعضی کارشناسان هشدار داده‌اند که در صورت ادامه تحریم ایران، این امکان وجود دارد که موقعیت آتی این کشور در بازارهای نفتی متزلزل شده و با توجه به سرمایه‌گذاری سایر تولیدکنندگان در ظرفیت تولید، خریداران سنتی ایران فروشندگان جدید را جایگزین این کشور کنند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments