عمران خان: نقش اسلام‌آباد برای جلوگیری از رویارویی نظامی ایران و عربستان نتیجه‌بخش بود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۳ دقیقه پیش

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، گفته است میانجی‌گری این کشور میان ایران و عربستان ادامه دارد و تلاش‌های اسلام‌آباد برای جلوگیری از رویارویی نظامی ایران و عربستان “نتیجه‌بخش” بوده است.

نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه خبری الجزیره گفته است که “میانجی‌گری ما میان ایران و عربستان متوقف نشده،‌ پیشرفت‌ها به صورت کند و آرام ادامه دارد.”

عمران خان سال گذشته میلادی دو بار به ایران سفر کرده بود. اولین سفر نخست وزیر پاکستان به ایران را در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ (اول اردیبهشت ۱۳۹۸ ) انجام شد. عمران خان مجددا اکتبر (مهر) همان سال، پس از سفر به آمریکا و دیدار با دونالد ترامپ به ایران رفت. وی پیشتر به عربستان سعودی رفته بود.

به طور سنتی نخست وزیران پاکستان پس از رسیدن به پست نخست وزیری ابتدا به ریاض می‌روند و سپس سفرهای منطقه‌ای بویژه ایران را شروع می کنند.

در آن زمان، عمران خان تایید کرده بود آقای ترامپ از او خواسته بود تا برای باز شدن راه گفت‌وگو با تهران میانجیگری کند.

هرچند عمران خان تاکید کرده بود که پاکستان با ابتکار خودش می‌خواهد برای حل اختلافات ایران و عربستان دست به کار شود. او گفته بود که پاکستان میانجی ایران و عربستان نیست و می‌خواهد نقش “تسهیل کننده روابط دو کشور” را بازی کند.

عمران خان در آخرین سفر خود به ایران با آیت‌الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار کرده بود.

رابطه بین ایران و عربستان در طی سالهای اخیر تیره بوده و رابطه دیپلماتیک دو کشور پس از حمله به سفارت عربستان در تهران در ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی قطع شد.

تنش ایران و عربستان در سال‌های اخیر روندی فزاینده داشته و دو کشور در درگیری‌های نظامی با واسطه که به “جنگ نیابتی” معروف است، روبه‌روی هم قرار گرفتند. در جریان این درگیری‌ها که در مناطقی چون سوریه و یمن، دو کشور از دو طرف متخاصم حمایت کردند.

علاوه بر این، یکی از مهمترین درگیری تنش‌زا حملات گسترده موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در شمال عربستان بود که آمریکا، ایران را به دست داشتن در آن متهم کرد. ایران اما این اتهام را رد کرد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments