عوارض کرونا بر اساس گروه‌های خونی مختلف

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
وارض کرونا بر اساس گروه‌های خونی مختلف,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
پژوهشگران متوجه شدند که شواهد نشان می دهد، گروه خونی (Blood type) امکان دارد بر خطر ابتلا به مدل شدید بیماری کووید- ۱۹ تأثير داشته باشد.

به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران اظهار کردند:افراد با گروه‌های خونی A، B یا AB احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ نسبت به افرادی دارند که گروه خونی آنان O است. البته، مقدار عفونت در افراد با گروه خونی نوع A، B و AB مشابه است.

پژوهشگران دانمارکی در آزمایشی بر روی بیش از ۴۷۳ هزار بیمار مبتلا به کرونا و مقایسه آنان با ۲.۲ میلیون نفر جمعیت عمومی به نتایجی دست یافتند. در بین بیماران مبتلا به کووید- ۱۹میزان کمتری از افراد با گروه خونی O و درصد بیشتری از آنان با گروه خونی A، B و AB بودند.

بررسی دیگر بر روی ۹۵ بیمار بدحال مبتلا به کووید- ۱۹ در کانادا نشان داد که بیماران با گروه خونی A یا AB به احتمال زیاد به ونتیلاتور( تهویه مکانیکی) نیاز خواهند داشت و این نشان می دهد که بیماری کووید- ۱۹ به میزان بیشتری به ریه آنان آسیب می رساند.

نتایج بررسی نشان داد، بیمارانی با گروه خونی A و AB به علت نارسایی کلیه به دیالیز نیاز داشتند.

پژوهشگران گفتند:بیماران مبتلابه کووید- ۱۹ با گروه خونی A و AB ممکن است نسبت به افراد گروه خونی نوع O یا B خطر ابتلا به اختلال عملکرد یا نارسایی اعضای بدن را بیشتر تجربه کنند.

وارض کرونا بر اساس گروه‌های خونی مختلف,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

آنان همینطور متوجه شدند که افراد با گروه خونی A و AB نسبت به گروه خونی O یا B تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند و این نشان می دهد که بیماری در این افراد شدیدتر است.

دکتر میپیندر سخون، از دانشگاه بریتیش کلمبیا خاطرنشان کرد :بخش مهم این بررسی، تمرکز بر تاثیر شدت گروه خونی بر بیماری کووید- ۱۹ است. آسیب ریه و کلیه بررسی شده و در تحقیقات آینده، تاثیر گروه خونی و بیماری کووید- ۱۹ بر سایر اندام های حیاتی بررسی خواهد شد. این بررسی نیاز به تحقیقات بیشتری برای ارائه نتایج، خواهد داشت.

با توجه به ادامه روند همه گیری بیماری کووید- ۱۹ و اینکه افراد بسیاری از وضعیت حاد بیماری نیز بهبود پیدا می کنند، لازم است که با استفاده از نتایج این بررسی، طبقه بندی افراد با عارضه های طولانی مدت انجام شود.

نتایج این بررسی در مجله Blood Advances ارائه شده است.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments