غرب نگران احتمال انتخاب ژنرال روسی به ریاست اینترپل است

جستجو

غرب نگران احتمال انتخاب ژنرال روسی به ریاست اینترپل است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Valery Sharifulin
Image caption احتمال انتخاب پروکوپچوک به ریاست اینترپل باعث نگرانی کشورهای غربی و حتی پیشنهاد تاسیس یک نهاد مشابه “آزاد” شده است

کشورهای غربی نسبت به احتمال انتخاب یک ژنرال روسی به ریاست پلیس بین الملل (اینترپل) ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

امروز چهارشنبه، ٣٠ آبان (٢١ نوامبر)، رای گیری برای انتخاب رئیس جدید اینترپل برگزار می شود و به نظر می رسد که احتمال انتخاب الکساندرپروکوپچوک، سرلشکر نیروی پلیس، کارمند عالیرتبه تشکیلات امنیتی وزارت کشور و نماینده روسیه در اینترپل برای تصدی سمت جدید از سایرین بیشتر است. ژنرال پروکوپچوک تا کنون یکی از معاونان رئیس اینترپل بوده است.

اواخر ماه سپتامبر، منگ هونگوی، رئیس سابق اینترپل که شهروند چین بود، در جریان سفر به کشورش ناپدید شد. بعدا مقامات چینی اعلام کردند که او به اتهام رشوه‌خواری بازداشت شده و تحت پیگرد قرار خواهد گرفت. آقای منگ در اواسط ماه اکتبر از سمت خود در اینترپل استعفا داد.

رای‌گیری در نشست نمایندگان ١٩٤ کشور عضو این سازمان که در دوبی تشکیل شده صورت خواهد گرفت. در حال حاضر، دو نفر به عنوان نامزد رسمی تصدی این سمت معرفی شده‌اند و به نظر می‌رسد که احتمال انتخاب ژنرال پروکوپچوک بیشتر است.

طبق مقررات اینترپل، رئیس جدید باید با آراء دو سوم کشورهای عضو به این سمت انتخاب شود و در صورت کثرت نامزدها، ممکن است برگزاری دور دوم رای‌گیری ضرورت پیدا کند.

+ چین بازداشت رئیس اینترپل را تائید کرد

+ رئیس اینترپل در چین ‘بازداشت شده است’

+ رئیس اینترپل، پلیس بین‌الملل ‘گم شده است’

+ سوء استفاده حکومت‌های استبدادی از اینترپل برای تعقیب روزنامه نگاران منتقد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوتین و منگ – کناره‌گیری منگ فرصت مساعدی را برای انتخاب یک کارمند ارشد دولت پوتین به ریاست اینترپل فراهم کرده است

کشورهای غربی گفته‌اند که با توجه به رویکرد دولت روسیه نسبت به موازین دموکراسی و حقوق مدنی و نحوه برخورد با مخالفان، این نگرانی وجود دارد که رئیس جدید اینترپل از موقعیت خود برای پیشبرد اهداف دولت روسیه بهره‌برداری کند.

هفته گذشته یک گروه از سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در بیانیه‌ای هشدار دادند که دولت روسیه در صدد برخواهد آمد تا از تصدی سمت ریاست اینترپل “برای تصفیه حساب” با مخالفان و منتقدان خود سوءاستفاده کند. برای این منظور، کافی است که اسامی فعالان سیاسی مخالف به عنوان مجرمان تحت تعقیب در فهرست سرخ اینترپل قرار گیرد و از کشورهای مختلف خواسته شود که آنان را دستگیر کنند و به روسیه تحویل دهند.

در روسیه، توسل به اتهامات کیفری علیه منتقدان سیاسی دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، چه در داخل و چه در خارج سابقه دارد. به عنوان مثال، بیل براودر، یکی از منتقدان دولت روسیه مقیم بریتانیا، هنگام سفر به اسپانیا به خواست پلیس روسیه از طریق اینترپل بازداشت شد و مدتی را در بازداشت به سر برد. البته مقامات اسپانیایی بعدا او را آزاد کردند. آقای براودلی صراحتا ژنرال پروکویچوک را متهم کرد که بارها با استفاده از امکانات اینترپل در صدد یافتن محل و بازداشت او برآمده بود.

البته ریاست اینترپل عمدتا یک مقام تشریفاتی است و دبیرکل سازمان امور روزمره آن را اداره می‌کند. در حال حاضر، یورگن استوک، که آلمانی است، سمت دبیرکلی را برعهده دارد.

با ا ینهمه، کشورهای غربی نگران آن هستند که سپردن ریاست اینترپل به یک کارمند ارشد وزارت کشور روسیه ماهیت حرفه‌ای و بی‌طرفی این سازمان را مخدوش و آن را به عاملی برای پیشبرد اهداف سیاس داخلی و خارجی دولت روسیه تبدیل کند. به گفته آنان، حتی رئیس تشریفاتی اینترپل هم برای به دردسر انداختن مخالفان و کاهش فشار بر مجرمان طرفدار دولت روسیه یا دولت‌های دوست آن برخوردار است. یک دیپلمات غربی گفته است که انتخاب ژنرال پروکوپچوک به ریاست اینترپل “مثل سپردن نگهبانی از مرغدانی به روباه است!”

گی وهوفشتادت، نخست وزیر پیشین بلژیک و اعضای با نفوذ پارلمان اروپا هم در توییتر خود نوشته است که “اگر پروکوپچوک این سازمان را در دست بگیرد، ممکن است لازم شود کشورهای دموکراتیک و آزاد جهان یک سازمان موازی با اینترپل ایجاد کنند.” وی افزوده است: “نظم جهانی با شرایط نگران کننده‌ای مواجه است.”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments