“فرصت‌های ایران در بازار جهانی فرش نابود شده‌اند”

جستجو

“فرصت‌های ایران در بازار جهانی فرش نابود شده‌اند”

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

روز جمعه، ۲۵ آبان (۱۶ نوامبر) خبرگزاری ایلنا مصاحبه‌ای با سید رضی حاج آقا میری، رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران پیرامون بازار فرش و صادرات آن منتشر کرد.

حاج آقا میری ضمن اشاره به اینکه همواره مهم‌ترین بازار صادراتی فرش ایرانی ایالات متحده بوده گفته است: «در سال‌های بعد از انقلاب به سبب اعمال تحریم‌ها در سال‌های مختلف این بازار دیگر وابستگی خود را به طور کامل به ایران از دست داده و رقبای دیگری جای ما را پر کرده‌اند.»

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران تاکید کرده است که جمهوری اسلامی “فرصت‌ها” را از دست داده و دیگر قادر نخواهد بود در بازار‌های جهانی فرش موقعیت چشمگیر پیش از انقلاب و دهه‌های ۶۰ و ۷۰ شمسی را کسب کند.

او می‌گوید: «در مورد کالایی مانند نفت که برخی کشورها پالایشگاه خود را با فرمول نفت سبک و سنگین ایران احداث کرده بودند به دلیل تحریم‌ها و شرایط موجود سیستم خود را عوض کرده‌اند چه رسد به فرش که یک کالای تزئینی محسوب می‌شود.»

حاج آقا میری در ادامه اظهار داشته است که ایرانیان تاکنون از طریق کانادا و مکزیک فرش ایرانی را به صورت قاچاقی به ایالات متحده می‌فرستاده‌اند «اما به نظر می‌رسد دولت ترامپ خیلی سخت‌گیرتر از اوباما باشد و این راه هم مسدود شود».

نقش‌های ایرانی بر فرش‌های پاکستانی و هندی

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران در ادامه گفته است که غیبت ایران در بازار فرش آمریکا باعث شده که هندی‌ها و پاکستانی‌ها با کپی‌برداری از نقش‌های ایرانی “جای ایران را پر کنند”. 

حاج آقا میری ضمن بیان اینکه «الان هم با اعمال تحریم‌های جدید یک مرحله عقب‌تر هستیم» یادآور شده است که سهم آمریکا از ۴۰۰ میلیون دلار صادرات فرش ایران در سال گذشته ۱۳۰ میلیون دلار بوده، «که دیگر عملا امسال ما آن را نداریم».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او در ادامه تصریح کرده است که صادرات فرش ایرانی به آلمان «که قطب صادرات فرش ما حساب می‌شود امروز مرده است».

مشکل بزرگی که بر سر راه صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای اروپایی و آسیایی وجود دارد، تحریم‌های بانکی از جانب آمریکاست که مانع بازگشت درآمدهای صادراتی به اقتصاد ایران می‌شود.

مانع دولتی

حاج آقا میری تاکید کرده است که دولت ایران هم با اصرار بر پیمان‌سپاری ارزی، به مشکلات بازرگانان فرش می‌افزاید.

او در این رابطه می‌گوید: «امروز دولت روحانی در حوزه صادرات دقیقا کارهایی را انجام می‌دهد که دولت احمدی‌نژاد آنها را به اجرا گذاشت. به جای آنکه در شرایط بحرانی از صادرکننده حمایت کنند، پیمان‌سپاری ارزی که قبلا آن را امتحان کرده و شکست خورده‌اند را دوباره اجرا می‌کنند.»

دولت ابتدا برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات سه ماه زمان تعیین کرده بود اما پس از رایزنی‌ها طولانی، زمان بازگشت ارز را هفت ماه تعیین کرد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments