فعالیت کلینیک‌های سقط جنین در آمریکا محدود نمی‌شود

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
دیوان عالی آمریکا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
دیوان عالی آمریکا به نفع کلینیک‌های سقط جنین رای داد.

دیوان عالی ایالت متحده آمریکا، بالاترین نهاد قضایی آمريکا، دقایقی پیش رأی اش را در مورد یک مناقشه حقوقی بر سر حق سقط جنین اعلام کرد. این دیوان با اکثریت ۵ بر ۴، علیه یک قانون در ایالت لوئیزیانا رأی داده که با وضع مقررات، فعالیت کلینیک های سقط جنین را به نوعی محدود می کرد.

به گزازش انتخاب به نقل از بی بی سی، دونالد ترامپ از شروع ریاست جمهوری اش دو قاضی با گرایش محافظه کار به این نهاد ۹ نفره فرستاده و قاضی هایی که به گرایش محافظه کارانه شناخته میشوند، حالا ۵ نفر هستند و اکثریت دارند.

از این نظر توجه ها به این تصمیم دیوان عالی جلب شده بود که آیا محافظه کاران در این پرونده موفق میشوند یا نه.

قاضی ارشد جان رابرتز که معمولاً با گرایش محافظه کارانه رأی می دهد، این بار همراه ۴ قاضی لیبرال رای داده.

او در واقع به حکم چهار سال قبل دیوان عالی در مورد پرونده مشابهی در ایالت تگزاس پای بند مانده.

قانون مورد بحث در لوئیزیانا با اجبار اینکه کلینیک های سقط جنین (Abortion) با بیمارستان های نزدیکشان قرارداد «اولویت بستری بیماران» ببندند، عملا ادامه فعالیت را برای این کلینیک ها دشوار و گاه غیر ممکن می کرد.

دیوان عالی آمریکا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

بحث سقط جنین از این نظر اهمیت مضاعف دارد که بر اساس نظرخواهی ها اکثر افرادی که سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ رأی دادند، فرستادن قاضی محافظه کار به دیوان عالی «مهم ترین عامل» در تصمیم آن ها برای رأی دادن به او بوده است.

رأی امروز دیوان عالی برای کنش گران محافظه کار که خواهان محدودشدن یا منع سقط جنین هستند، خوشایند نیست ولی کنش گران لیبرال هم نگران اند که دیوان عالی با اکثریت محافظه کار همچنان امکان دارد در پرونده های بعدی به سمت محدودکردن سقط جنین برود.

این سومین رای دیوان عالی در روزهای گذشته است که به مذاق محافظه کاران خوش نمی آید. این نهاد به تازگی در دو مورد دیگر رأی هایی داد که لیبرال ها از آن استقبال کردند: به نفع حفظ حقوق کارمندان اقلیت جنسی (ال جی بی تی کیو) و همین طور به نفع برنامه اعطای حق اقامت به کسانی که در کودکی توسط خانواده شان بطور غیرقانونی به آمریکا آورده شدند؛ معروف به داکا.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات