فناوری وای فای ۷ با سرعت انتقال ۳۰ گیگابیت بر ثانیه در راه است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
فناوری وای فای ۷ با سرعت انتقال ۳۰ گیگابیت بر ثانیه در راه است

۰۸ اردیبهشت ۹۹ ساعت ۱۲:۳۰

درحالی که هنوز استفاده از وای فای ۶ گسترش پیدا نکرده، گفته می‌شود پروتکل انتقال بی‌سیم وای فای ۷ – WiFi 7 با سرعت انتقال ۳۰ گیگابیت بر ثانیه در راه است.

وای فای ۶ هنوز به مرحله‌ی گسترش در بین کاربران نرسیده است. در حال حاضر فقط چند مدل روتر یا محصولات ترمینال جدید وجود دارد که از پروتکل وای فای ۶ پشتیبانی می‌کند. با این حال این تکنولوژی هم در حال گذراندن دوران خودش است و هم اکنون نسل جدید آن، وای فای ۷ در مسیر توسعه قرار گرفته است.

بر اساس گزارش‌های دریافتی، حداکثر سرعتی که این فناوری می‌تواند ارائه کند ۳۰ گیگابیت بر ثانیه است که سرعتی سه برابر بیشتر از سرعت ۹.۶ گیگابیت بر ثانیه‌ای وای فای ۶ را ارائه می‌کند.

وای فای ۷ سه برابر سریع‌تر از وای فای ۶

وای فای ۶ (۸۰۲.۱۱ax) در مقایسه با پروتکل انتقال بی‌سیم کنونی، وای فای ۵ (۸۰۲.۱۱ac)  نه تنها ۴۰ درصد سریع‌تر است، بلکه مصرف انرژی کمتری را نیز به همراه دارد. روترهایی که از وای فای ۶ پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند از دستگاه‌های متصل بیشتری به صورت همزمان حمایت کنند. علاوه بر این، آن‌ها از آخرین پروتکل امنیتی WP3 نیز پشتیبانی می‌کنند که باعث نفوذ بسیار سخت‌تر هکرها به روتر شما می‌شود. تا بدین لحظه می‌توان گفت که WiFi 6 یک پروتکل کامل و بی‌نقص است.

با این حال، نسل جدید آن با نام WiFi 7 به تازگی در مسیر توسعه قرار گرفته است. این فناوری هم بر بستر استاندارد ۸۰۲.۱۱ توسعه پیدا می‌کند. ما می‌دانیم که تکنولوژی MU-MIMO که در وای فای ۶ معرفی شد تا ۸ استریم دیتا در لحظه را پشتیبانی می‌کند. در این مورد نسل آینده می‌تواند با تکنولوژی CMU-MIMO این میزان را به ۱۶ استریم دیتا، یعنی دو برابر استاندارد فعلی وای فای ۶ برساند. ضمناً علاوه بر پشتیبانی از باندهای متداول ۲.۴ و ۵ گیگاهرتزی، WiFi 7 می‌تواند از باند فرکانس ۶ گیگاهرتزی نیز پشتیبانی کند. هر سه باند فرکانس می‌توانند به صورت همزمان کار کنند.

وای فای ۶ کنونی از روش مدولاسیون سیگنال ۱۰۲۴-QAM استفاده می‌کند. در حالی که نسل جدید آن هم دارای استاندارد ۸۰۲.۱۱ است، به روش مدولاسیون سیگنال ۴۰۹۶-QAM ارتقاء پیدا کرده است. این می‌تواند ظرفیت انتقال داده را گسترش دهد. پس جای تعجبی ندارد که این فناوری می‌تواند به سرعت ۳۰ گیگابیت بر ثانیه‌ای برسد.

نظرات