فوت‌وفن؛ اورتون-لیورپول؛ ‘پرش رونالدویی’ برای آبی ماندن صدر جدول

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۹ دقیقه پیش

کلورت لوین

لیورپول در دو سه فصل اخیر عادت داشت اورتون را در شرایط متزلزل این تیم ملاقات کند. این بار اما اورتون به عنوان صدرنشین مقابل مدافع قهرمانی لیگ برتر ایستاد.

کارلو آنچلوتی که پس از پیروزی در نخستین بازی لیگ مقابل تاتنهام اعلام کرده بود “دلیلی برای به دست نیاوردن سهمیه لیگ قهرمانان نمی‌بیند”، اعتماد به نفس تیمی و کیفیت فنی تیم‌اش را در داربی مرسی‌ساید بار دیگر نشان داد.

با یک ضربه گل بزن

از اوایل دهه ۱۹۹۰ که بالاترین سطح فوتبال انگلیس در شکل تازه خود با عنوان “لیگ برتر” آغاز به کار کرد، به ندرت اورتون و لیورپول به طور همزمان در فرم خوب، برای بالاترین رتبه‌های جدول تلاش کرده‌اند. این بار اما ممکن است تا پایان فصل این دو تیم را در میان ۴ تیم نخست جدول ببینیم.

کارلو آنچلوتی در این تابستان با جذب آلن هافبک دفاعی ناپولی و خامس رودریگز، خط میانی تیم‌اش را به خوبی تقویت کرد. غافلگیری اصلی اورتون برای لیگ برتر اما مهاجم ۲۳ انگلیسی، کلورت لوین است؛ مهاجمی که تا قبل از بازی دیروز با ۶ گل، بهترین گلزن لیگ بود.

کلورت در یکی از بازی‌های دوستانه هفته گذشته انگلیس هم در ترکیب اصلی قرار گرفت. آنچلوتی چند هفته پیش درباره یکی از رازهای پیشرفت کلورت گفته بود: “من مهاجمان بزرگی را تمرین داده‌ام که با یک بار لمس توپ در داخل محوطه جریمه گل می‌زدند. این را در تمرینات پیش‌فصل بارها به کلورت تذکر دادم و ازش خواستم که سعی کند با تک-ضربه گل بزند چون مهار این ضربات غیرقابل پیش‌بینی، برای دروازه‌بانان بسیار دشوار است.”

بسیاری گل کلبرت لوین به لیورپول را با ضربه سر رونالدو مقابل سمپدوریا مقایسه کرده‌اند

توضیح تصویر،

بسیاری گل کلورت لوین به لیورپول را با ضربه سر رونالدو مقابل سمپدوریا مقایسه کرده‌اند

کلورت در جریان بازی با لیورپول نمایش درخشانی داشت و روی یک تک-ضربه با ضربه سر بازی را به تساوی ۲-۲ کشاند. دقایقی پس از پایان بازی، پرش بلند کلورت، از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی با دو پرش به یادماندنی کریس رونالدو مقابل منچستریونایتد(در پیراهن رئال مادرید) و مقابل سمپدوریا(در پیراهن یوونتوس) مقایسه شد.

در تصویر زیر، لمس توپ توسط کلورت لوئیس در مناطق مختلف زمین و چهار شوتی که به سوی دروازه لیورپول زده را می‌بینید؛ تصویری که عملکرد فعال کلورت در جریان بازی را نشان می‌دهد.

گرافیک کلورت

درخشش دوباره نخبه‌های چپ‌پا

تشابه آرایش پایه و سبک بازی دو تیم باعث شده بود که اغلب رسانه‌های انگلیس در تحلیل پیش-بازی خود، دو ستاره هم-پست را مقایسه کنند؛ محمد صلاح و خامس رودریگز. البته صلاح در آرایش ۳-۳-۴ لیورپول، بیشتر نزدیک به محوطه جریمه حریف بازی می‌کند و خامس کمی منعطف‌تر است و اغلب ترجیح می‌دهد از لب خط توپ‌گیری کند و بعد حرکات متنوع در فضاهای متفاوت داشته باشد.

خامس رودریگز و سادیو مانه

توضیح تصویر،

خامس رودریگز و سادیو مانه

اما درمجموع عملکرد مطلوب این دو بازیکن تا پایان هفته چهارم، این مقایسه را منطقی نشان می‌دهد. تا پیش از داربی، خامس ۳ گل زده و دو پاس گل داشت و صلاح ۵ گل زده بود. مقایسه عملکرد صلاح و خامس در جریان بازی دیروز را هم می‌بینید.

خامس در دقیقه ۱۹ با ضربه کرنر خود، پاس گل اول اورتون را برای مایکل کین ساخت و در جریان بازی، بارها با پاس‌های ویژه خود کار لیورپول را در دفاع سخت کرد.

کارلو آنچلوتی در پایان بازی قبلی اورتون، درباره سازگاری سریع خامس با لیگ برتر گفته بود که “فوتبال هرچند پیچیده به نظر می‌رسد، اما برای آدم‌های حرفه‌ای، چندان پیچیده نیست و در همه جای جهان، زبان مشترکی دارد. خامس هم همان کارهایی که در تیم‌های دیگر می‌کرد را اینجا هم انجام می‌دهد.”

یکی از موثرترین خریدهای این فصل در لیگ برتر، مقابل لیورپول با ۳ دریبل موفق، بیشترین تعداد دریبل را در میان بازیکنان اورتون ثبت کرد. محمد صلاح هم یک گل زیبا هم زد، ۹۰ درصد پاس سالم داد و از ۶ شوتی که به سوی دروازه اورتون زد، ۴ تا داخل چارچوب بود که آماری بسیار خوب محسوب می‌شود.

خامس و صلاح اگر تا پایان فصل مصدومیت جدی نداشته باشند، می‌توانند از بازیکنان ویژه‌ای باشند که سرنوشت لیگ را رقم می‌زنند.

گرافیک صلاح و خامس

خطای پیکفورد، مصدومیت فن‌دایک و چالش داوری

جردن پیکفورد در بازی قبلی اورتون مقابل برایتون یک اشتباه بزرگ منجر به گل داشت و پس از بازی به همین دلیل، به شدت از سوی رسانه‌های انگلیس مورد انتقاد قرار گرفت. اینکه پیکفورد دروازه‌بان اول تیم ملی انگلیس است، حساسیت رسانه‌ها به عملکرد پرنوسان پیکفورد را تشدید کرده است.

دیروز اما پیکفورد نمایش بسیار خوبی داشت و با ۶ مهار توپ، کمک کرد اورتون از بازی بزرگ امتیاز بگیرد. در دل همین نمایش درخشان اما پیکفورد با یک خطای سنگین و خشن روی ویرجیل فان‌دایک، باعث شد مدافع هلندی از زمین بیرون برود و گزارش‌ها خبر از احتمال پارگی رباط صلیبی و دوری دست کم ۷ ماهه این مدافع هلندی از مسابقات می‌دهد.

صحنه خطای پیکفورد روی فان‌دایک، یکی از صحنه‌های چالش‌برانگیز داوری در هفته جاری لیگ برتر هم شده؛ یورگن کلوپ پس از بازی تاکید کرد که “پیکفورد یک خطای وحشتناک روی فان‌دایک کرد و من منتظر اعلام پنالتی بودم اما ناگهان فهمیدم داور آفساید گرفته؛ آفسایدی که دقیقا متوجه نشدم چرا گرفته‌شد.”

گفته می‌شود به دنبال خطای خشن دروازه‌بان اورتون، فان‌دایک تا آخر فصل نمی‌تواند بازی کند

توضیح تصویر،

گفته می‌شود به دنبال خطای خشن دروازه‌بان اورتون، فان‌دایک تا آخر فصل نمی‌تواند بازی کند

آفساید، خطای شدید و مصدومیت طولانی مدت فان‌دایک. این اما تنها صحنه چالش‌برانگیز بازی نبود. در لحظات پایانی مسابقه، لیورپول توسط جردن هندرسن به گل سوم رسید اما سیستم بازبینی ویدئویی گل را به دلیل قرار داشتن سادیو مانه پیش از ارسال پاس گل در آفساید، نپذیرفت؛ تصمیمی که حتی تصاویر ویدئویی صحت آن را چندان تائید نمی‌کند و کلوپ هم پس از بازی تاکید کرده که “درباره این تصمیم، کسی نمی‌تواند مرا قانع کند.”

هرچند فلسفه به کارگیری سیستم VAR کاستن خطاهای داوری بود، اما در همین پنج هفته ابتدایی لیگ انگلیس، بارها حتی تصمیماتی که با کمک بازبینی ویدئویی گرفته شده نیز مورد نقد مربیان و کارشناسان تلویزیونی قرار گرفته است. دو صحنه ویژه داربی مرسی‌ساید از جمله همین صحنه‌های چالش‌برانگیز بوده و به نظر می‌رسد اتفاقات ویژه از این دست در ادامه فصل هم رخ خواهد داد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments