فوت‌و‌فن: تاتنهام-منچسترسیتی؛ آقای خاص و رونمایی از بحران گواردیولا

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۴ ساعت پیش

مورینیو

پیش از شروع مهمترین بازی هفته، سرمربیان دو تیم وارد یک مجادله لفظی ویژه شدند؛ مدت‌ها بود پپ گواردیولا و ژوزه مورینیو را در این موقعیت ندیده بودیم؛ دو مربی‌ای که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ بارها در کنفرانس‌های مطبوعاتی و حتی کنار زمین، تنش‌های خبرساز داشتند.

برخی از مجادلات این دو نفر تبدیل به مهمترین جدال‌های لفظی در تاریخ فوتبال شده؛‌ پپ و ژوزه بار دیگر بر سر نحوه استفاده سرمربی تیم ملی انگلیس از بازیکنان باشگاهی وارد یک جدال کلامی شدند.

گواردیولا اعلام کرده بود که رحیم استرلینگ به دلیل مصدومیت در ترکیب اصلی نیست اما مورینیو تاکید داشت که این یک بلوف است. کار به جایی رسید که سرمربی سیتی به طعنه اعلام کرد که “احتمالا مورینیو پزشک است.”

همین مجادله نشان می‌داد که مورینیو تیم‌اش را در فرم خوبی می‌بیند چون این بازی‌های ذهنی پیش از مسابقات بزرگ معمولا زمانی از مورینیو سر می‌زند که اتفاقا از آمادگی تیم‌اش مطمئن است. آنچه در زمین دیدیم، همین واقعیت را نمایان کرد.

دو شوت موثر از ۲۲ ضربه

بازی همانطور شروع شد که قابل پیش‌بینی بود؛ مالکیت توپ بیشتر از آن من‌سیتی و تاتنهام با حداکثر نفرات جمع شده در بلاک چندلایه برای مهار سیتی. اما فقط پس از چهار دقیقه روشن شد که آن همه هزینه گزاف برای تقویت خط دفاع سیتی همچنان کافی نیست.

توپ‌گیری بازیکنان تاتنهام در زمین خودی، یک پاس پشت دفاع از تانگوی اندومبله و سون هیونگ مین که با یک ضربه مطمئن پای چپ، دروازه سیتی را باز کرد.

پپ گواردیولا و ژوزه مورینیو در زمان حضور در لالیگا هم بارها با یکدیگر جدال لفظی داشتند

توضیح تصویر،

پپ گواردیولا و ژوزه مورینیو در زمان حضور در لالیگا هم بارها با یکدیگر جدال لفظی داشتند

فقط چند دقیقه بعد|، تاتنهام روی یک ضدحمله حساب‌شده دیگر به گل رسید. این بار پاس آخر سون به هری کین رسید و درازه خالی با ضربه کاپیتان تیم ملی انگلیس باز شد، اما کین در آفساید قرار داشت و گل مردود اعلام شد. ماجرای بازی تا سوت پایان تقریبا همین‌طور ادامه یافت. بارها بازیکنان سیتی را حتی داخل محوطه جریمه تاتنهام دیدیم اما سطح اثرگذاری سیتی در فاز حمله کمتر از اثرگذاری ضدحملات تاتنهام بود.

اعداد و ارقام هم در پایان بازی همین را نشان می‌دادند. ۶۶ درصد مالکیت توپ و ۲۲ شوت از سوی بازیکنان سیتی، مقابل مالکیت ۳۴ درصدی و فقط ۴ شوت تاتنهام موثر نبود.

سیتی ۵ ضربه در چارچوب داشت اما تاتنهام فقط دو ضربه به چارچوب زد و همان دو ضربه تبدیل به دو گل شد. اما ماجرا به همین سادگی هم نبود. تغییراتی که مورینیو در نحوه همکاری کین و سون ایجاد کرده، نه تنها یکی از کلیدهای برتری مقابل سیتی، که از عوامل موفقیت نسبی تاتنهام در فصل جاری است.

آقای پاس گل، به جای آقای گل

هری کین تا پیش از آغاز فصل جاری، یک مهاجم کلاسیک بود؛ مهاجمی که او را بیشتر در اطراف محوطه جریمه و متمرکز بر ضربه آخر می‌دیدیم؛ کاری که اتفاقا مهاجم اول تیم ملی انگلیس در آن مهارت دارد، تا جایی که مورینیو در روزهای نخست هدایت تاتنهام، کین را با دروگبا مقایسه کرده بود.

به تدریج اما مورینیو استعداد کین در یک پست دیگر را کشف کرد. همین هفته پیش بود که کین گفت “مورینیو متوجه علاقه من به بازی در عمقِ یک مهاجم دیگر شده و من هم از عقب آمدن و دادن پاس‌های آخر لذت می‌برم.”

در حال حاضر هری کین در تاتنهام بیشتر پاس گل می‌دهد و سون هیونگ مین تبدیل به گلزن اصلی تیم شده

توضیح تصویر،

در حال حاضر هری کین در تاتنهام بیشتر پاس گل می‌دهد و سون هیونگ مین تبدیل به گلزن اصلی تیم شده

نتیجه این رویکرد جدید مورینیو که به مذاق کین هم خوش آمده، یک آمار جالب است: ۸ پاس گل در مجموع چند فصل حضور در تاتنهام، و حالا ۹ پاس گل در فصل جاری تا پایان هفته نهم لیگ. یعنی کین به طور متوسط در هر بازی یک پاس گل داده است.

چیزی که باعث ایجاد تغییر در جدول برترین گلزنان و پاسورهای لیگ شده؛ حالا سون با ۹ گل زده برترین گلزن حال حاضر لیگ است و کین با ۹ پاس گل، بالاتر از جک گریلیش در صدر جدول برترین پاس گل‌های لیگ برتر تا پایان هفته نهم قرار دارد.

این مفاهیم را از نقشه حرارتی کین مقابل سیتی هم می‌توان فهمید؛ بازیکنی که حالا دیگر فقط نزدیک محوطه جریمه حریف پرسه نمی‌زند، بلکه مثل یک هافبک طراح در مناطق مختلف و نزدیک به توپ حرکت می‌کند و ترجیح می‌دهد در عمق یک نیروی هجومی دیگر حرکت کند.

سندرم ۲۰۱۶

تا همین دو هفته پیش اوله‌گنار سولشر سرمربی منچستریونایتد خطر برکناری را حس می‌کرد اما حالا یونایتد یک امتیاز بیش از من‌سیتی دارد و در جدول رده‌بندی بالاتر از رقیب همشهری قرار گرفته است.

این درحالی است که قرارداد پپ گواردیولا همین چند روز پیش تا تابستان ۲۰۲۳ تمدید شد. شرایط لیگ برتر انگلیس در فصل جاری شباهت‌های زیادی به فصل ۱۶-۲۰۱۵ دارد؛ فصلی که با قهرمانی لسترسیتی به پایان رسید.

یورگن کلوپ هم چند روز پیش تاکید کرده بود که شرایط جدول رده‌بندی لیگ مبهم است و ۸ تیم بخت قهرمانی دارند. اورتون تا چند هفته قبل یک تیم مدعی به نظر می‌رسید؛ تیمی که ۱۳ امتیاز از ۵ بازی اول خود گرفته بود اما پس از سه شکست پیاپی، حالا این تیم از صدر جدول فاصله گرفته است.

درواقع هرچند تاتنهام حالا با ۲۰ امتیاز از ۹ بازی، موقعیت خوبی در صدر جدول دارد اما لغزش تیم مورینیو، می‌تواند این تیم را هم دچار مشکلات ویژه کند. اما فعلا تاتنهام یک تیم باثبات به نظر می‌رسد؛ تیمی که بهترین گلزن و بهترین پاسور لیگ را در اختیار دارد.

به نظر می‌رسد که دله آلی دیگر جایی در برنامه‌های مورینیو ندارد

توضیح تصویر،

به نظر می‌رسد که دله آلی دیگر جایی در برنامه‌های مورینیو ندارد

نکته جالب اینکه در ترکیب تیم مورینیو مقابل منچسترسیتی، ۸ بازیکن در تاتنهام دوره مائوریتسیو پوچتینو هم حضور داشتند. سرخیو رگیلون، پیر هووبرگ و استیفن برگوین سه بازیکن ترکیب اصلی تاتنهام بودند که توسط مورینیو جذب شده‌اند.

درواقع مورینیو بیشتر در شکل بازی تاتنهام تغییر ایجاد کرده، تا در فهرست بازیکنان. یک تصمیم ویژه دیگر مورینیو در فصل جاری، قطع امید از دله ‌الی است.

به نظر می‌رسد هافبک طراح تاتنهام که در چند فصل گذشته یکی از محورهای اصلی این تیم در حمله بود، باید تیمش را تغییر دهد. چالش مورینیو با دله ‌الی مثل چالش این مربی با پل پوگبا در منچستریونایتد پیچیده نشده و شاید تفاوت اساسی در روند نتایج مطلوب تاتنهام است؛ تیمی که حالا برای قهرمانی لیگ مبارزه می‌کند و سرمربی‌اش تاکید دارد که “دیگر آقای خاص نیست، بلکه آقای باتجربه است.”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments