فیلم کوتاه دو با دو : یک حکایت غم‌انگیز در مدح آزادی و حقیقت

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

فیلم کوتاه دو با دو

فیلم کوتاه دو با دو

فیلم کوتاه دو با دو یک اثر جالب توجه بر اساس نمایش‌نامه «دیکته» از غلامحسین ساعدی است که به مسئله حق‌طلبی و ماندن بر روی حرف درست می‌پردازد.

«دو با دو» در واقع حقیقتی تلخ است از تمام ناملایمات جوامع استبدادی و دیکتاتورمحور که انسان و نفس آدمی، کم‌ترین نقش را در آن‌ها ایفا می‌کند. اصرار بیش از اندازه معلم برای میخ‌کردن حرف خود در اذهان دانش‌آموزان و روییدن نهالی کوچک و سبز در میان برگ‌های خشکیده از ترس که نماد اعتراض پسرک قصه برای ماندن بر روی عقاید صحیح‌اش هستند، نوعی تضاد باورپذیر را در این فیلم کوتاه ایجاد می‌کند که با وجود تلخی گزنده‌اش، ستودنی است.

تماشای فیلم کوتاه دو با دو

دانلود با کیفیت ۷۲۰p

دانلود با کیفیت ۴۸۰p

دو با دو کوتاه است اما در همین مدت زمان اندک، به مخاطب اسیر در چنگال حکام مستبد، تلنگری اساسی زده و مدام تردید و چرایی می‌آفریند. به پای اعتقاداتت می‌مانی و برای اثبات آن حتی جان می‌دهی یا با روزمرگی‌های چرک دنیا کنار آمده و با دهان و چشم‌هایی بسته زنده به ‌گور شدن را ترجیح خواهی داد؟

مرگ پسرک قصه بزرگترین ضربه به تابوت ظالمان بود، او رفت، از میان مردمانی که می‌دیدند اما کور بودند، افرادی که حرف عقلشان حرف نان، شرفی دروغین، افتخاری سست بنیاد یا هر چیز دیگریست بجز انسانیت و درستی. پسرک رفت، اما یکی از شاگردان نوشت ۲ + ۲= ۴ و همین کافیست برای آغاز فصل پایان استبداد. تماشای ای اثر کوتاه اما دوست‌داشتنی را از دست ندهید.

نظرات