قتل فیروز سعید انصاری، «دلال اسلحه» ایرانی‌تبار در ایتالیا

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

بر اساس گزارش‌ رسانه های ایتالیایی، فیروز سعید انصاری آخر هفته گذشته در دفتر کار خود در حومه شهر رم، پایتخت ایتالیا، با شلیک سه گلوله توسط یکی از کارمندانش به قتل رسیده است. رسانه‌های ایتالیا او را ۶۸ ساله دارای تابعیت ایتالیایی و ایرانی و فرزند یکی از سفیران حکومت پیشین ایران در ایتالیا در دهه هفتاد میلادی معرفی کرده‌اند.

در این گزارش‌ها همچنین آمده است که کاوه فلاتی، یک کارمند دفتر بازرگانی فیروز سعید انصاری که «قبلاً رئیس خود را تهدید جانی کرده بوده»، پس از ارتکاب قتل، با همان اسلحه بلافاصله خود را کشته است. برخی رسانه‌های ایتالیا نام فامیل او را «فولوتی» ذکر کرده‌اند که به نظر می‌رسد همان فلاتی باشد.

به نوشته ایتالین‌اینسایدر، فیروز سعید انصاری در ظاهر یک بازرگان فروشنده اتومبیل‌های مجلل بود اما به عنوان یک دلال بین‌المللی اسلحه شناخته می‌شد. بر اساس این گزارش، تنها چند روز پیش از این قتل و خودکشی قاتل، واحد ویژه تحقیقات در منطقه کارابینیری، کیفرخواستی را علیه فیروز سعید انصاری در زمینه قاچاق بین‌المللی اسلحه در مناطق درگیر جنگ صادر کرده بود. واحد ویژه پلیس ایتالیا در طول چند سال تحقیقاتی را به دلیل «ظن تلاش فیروز سعید انصاری برای ارسال سلاح به ایران به مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو» انجام داده بود.

ایتالین‌اینسایدر همچنین از جنگ‌افزارهایی نام برده است که این واحد ویژه پلیس ایتالیا در حال بررسی نقش این بازرگان برای معامله آن‌ها با ایران بوده است. پهپادهای ام‌کیو۵ هانتر که قادر به پرتاب بمب‌های هدایت‌شونده هستند، اسلحه‌های خودکار ام۲‌، آ‌ک۴۷، اسلحه‌های مختص تک‌تیراندازی از نوع تی‌آر‌جی ام‌۱۰ و تیکا تی۳ ازجمله جنگ‌افزارهایی هستند که در این گزارش از آن‌ها یاد شده است.

پهپادهای ام‌کیو۵ هانتر ساخت اسرائیل هستند که به ارتش‌های جهان از جمله آمریکا فروخته شده است. اسرائیل از این سلاح‌ها از جمله در رهگیری و نابودی اهدافی در حال حرکت، از جمله اعضای سازمان‌های مخالف خود، استفاده کرده است.

بر اساس این گزارش، فیروز سعید انصاری دو کانال برای ارسال سلاح برای ایران را بررسی کرده بود اما معاملات عملاً روی کاغذ ماند و بخشی از این سلاح‌ها، شامل اسلحه‌های خودکار و تک‌تیرانداز پیش از ارسال، با ردگیری واحد ویژه ایتالیا، در بهار سال ۲۰۱۷ ضبط شد.

به نظر می‌رسد فیروز سعید انصاری فرزند علینقی سعید انصاری باشد که به مدت شش سال، در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۶، سفیر دولت وقت شاهنشاهی ایران در ایتالیا بود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments