قرار بازداشت افشین شیخ الاسلامی تمدید شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

31 July 2020

قرار بازداشت افشین شیخ الاسلامی تمدید شد

شعبه دوم بازپرسی دادسرای سنندج قرار بازداشت افشین شیخ الاسلامی، فعال مدنی و فعال محیط زیست کُرد را مجددا تمدید کرده است. به ‌نوشته شبکه حقوق بشر کردستان، علی‌رغم گذشت ۳۵ روز از بازداشت این فعال مدنی، نهادهای امنیتی هیچ توضیحی درباره دلیل یا دلایل بازداشت او ارائه نداده‌اند.
نگار نصری مقدم، مادر افشین شیخ‌الاسلامی درباره وضعیت فرزندش گفته است: «مأموران امنیتی بدون هیچ توضیحی او را در منزل بازداشت کردند و هنوز هم به ما نمی‌گویند اتهام او چیست. حتی خود افشین هم در تماس‌های کوتاه تلفنی که از بازداشتگاه اداره اطلاعات با ما دارد، اجازه ندارد در مورد روند بازجویی‌هایش به ما حرفی بزند.»
افشین شیخ‌الاسلامی هفتم تیر ماه ۹۹ توسط مأموران امنیتی وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود در سنندج بازداشت شده است.
او پیش‌تر و در تاریخ ۲۸ بهمن ‌ماه ۱۳۹۷ هم در جریان بازداشت گسترده و جمعی فعالان محیط زیست و اعضای شاخه کردستان حزب وحدت ملی در سنندج بازداشت و پس از یک ماه در اواخر اسفند همان سال با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.
یک منبع آگاه درباره اتهامات مطرح احتمالی درباره این فعال مدنی گفته است: «بازجویان امنیتی برگزاری جلسات مطالعاتی توسط این فعال مدنی کُرد را مصداق فعالیت تبلیغی به نفع یک جریان فکری-سیاسی ارزیابی کرده‌اند.»
نگین شیخ الاسلامی وطنی، خواهر این فعال مدنی پیش‌تر درباره محدودیت‌هایی که نهادهای امنیتی برای برادرش ایجاد کرده‌اند، گفته بود: «افشین دو سال پیش از آمریکا برای رسیدگی به وضعیت پدر و مادر بیمارم به ایران رفت و بیشتر وقتش را در خانه برای پرستاری از آنها می‌گذراند. اما پس از بازداشت در سال ۱۳۹۷ ممنوع‌الخروج شد و امکان بازگشت را به کشور محل اقامتش پیدا نکرد. این ممنوع‌الخروجی حتی پس از صدور حکم و مختومه شدن پرونده ادامه داشت تا اینکه او را دوباره بدون هیچ دلیلی بازداشت کردند.»

Share

قرار بازداشت افشین شیخ الاسلامی تمدید شد
نظرات