قره‌ باغ؛ آمریکا: افزایش خطر جنگ با دخالت ترکیه

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

قره‌ باغ؛ آمریکا: افزایش خطر جنگ با دخالت ترکیه

وزیر خارجه اآمریکا گفت که دخالت ترکیه در منطقه مورد مناقشه قره باغ، باعث افزایش خطر جنگ در منطقه شده است.

پامپئو تصریح کرد: بحران قره باغ باید از طریق گفت‌وگو میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان حل شود، نه از راه جنگ و درگیری.

وی افزود: بحران قره باغ از طریق ورود طرف ثالث و ارسال تجهیزات نظامی به مکانی که مثل باروت است، حل نخواهد شد.

دخالت مستقیم “گرگ‌های خاکستری” در جنگ قره باغ

این در حالیست که حضور نیرو‌های «گرگ‌های خاکستری» در منطقه قره باغ، نشان از دخالت مستقیم ترکیه در جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان دارد.

خبرنگار شبکه المیادین در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: حکمت حاجی‌اف معاون رئیس جمهور آذربایجان با انتشار تصاویری در توئیتر از حمله ارمنستان به فرودگاه نظامی گنجه خبر داد، اما بلافاصله پس آنکه متوجه شد که در یکی از عکس‌ها یکی از نیرو‌های «گرگ‌های خاکستری» ترکیه حضور دارد، پیام خود را حذف کرد، چرا که حضور این فرد نشان دهنده دخالت مستقیم ترکیه در درگیری‌های قره باغ بود.

گفتنی است «گرگ‌های خاکستری» یک سازمان ترک قومی افراطی است که در اواخر دهه نود قرن گذشته با ابتکار الپ ارسلان تورکش و با نظارت حزب جنبش قومی تشکیل شد. این جریان علنا از کشتار جمعی ارامنه به دست ترک‌های عثمانی در جنگ جهانی اول حمایت می کند.

اعزام جهادگرایان به قره باغ؛ هشدار آمریکا به اردوغان

وزیر امور خارجه آمریکا در مورد اعزام جهادگرایان سوری برای جنگ در کنار نیرو‌های جمهوری آذربایجان، به ترکیه هشدار داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، مایک پمپئو تأکید کرد که اقدام ترکیه به اعزام جهادگرایان سوری به منطقه قره باغ باعث بی ثبات شدن این منطقه می‌شود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز پیش تر مداخله ترکیه در این مناقشه را محکوم کرده و آنکارا را به اعزام جنگجویان اسلام‌گرای افراطی از سوریه به قره‌باغ متهم کرده بود.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه، سازمانی غیردولتی که با استناد به منابع محلی تحولات این کشور را رصد می‌کند با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دستکم ۲۸ جهادگرای سوری هوادار دولت اردوغان طی نبردهای شش روز گذشته در منطقه قره‌باغ به هلاکت رسیده اند.

این منبع در اطلاعیه خود تصریح کرده که این افزاد بخشی از ۸۵۰ مزدور سوری اردوغان بودند که به ابتکار دولت او از شمال استان حلب برای یاری رساندن به نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان به منطقه نبرد در قره‌باغ اعزام شده بودند.

روزنامه گاردین در این باره نوشت: دولت ترکیه بعد از سوریه، شرق مدیترانه، عراق و لیبی حالا میدان نبرد جدیدی را برای محک زدن توان و استعداد نظامی‌اش پیدا کرده است. آنکارا هنوز از دعواهای سرزمینی با یونان خلاص نشده، نیروهایش را از خاک سوریه خارج نکرده، حملات به شمال عراق را متوقف نکرده و نیروهای نظامی‌اش را در خاک لیبی حفظ کرده است. در شرق مدیترانه هنوز پژواک صداهای مقام‌های یونان، فرانسه، قبرس، مصر و امارات که ترکیه را به تنش‌آفرینی و تجاوز به آب‌های سرزمینی یونان متهم می‌کردند، خاموش نشده است. حالا نوبت جمهوری آذربایجان در قفقاز جنوبی رسیده که بنا به ادعای رسانه‌ها، میزبان تعدادی از نظامیان ترکیه باشد که در یک جنگ جدید علیه نیروهای ارمنستان بجنگند.

دولت ترکیه، مشارکت نیروهایش در نبرد با ارمنستان را تکذیب کرده است اما منابع مختلف خبری از حضور بخشی از نظامیان ترکیه در خاک جمهوری آذربایجان بعد از رزمایش مشترک که در ماه اکتبر برگزار شد خبر می‌دهند. دولت ارمنستان مستمرا مدعی می‌شود که نیروهای آذربایجان در حملات‌شان به منطقه قره‌باغ کوهستانی از تجهیزات و سلاح‌های ترکیه‌ای استفاده کرده‌اند. در تازه‌ترین گزارش‌ها به نوشته روزنامه گاردین، ترکیه در حال استخدام نیروهای شبه‌نظامی اهل سوریه برای شرکت در جنگ میان آذربایجان و ارمنستان است. این نخستین ‌بار نیست که دولت ترکیه از مزدوران تبعه سوریه برای شرکت در عملیات نظامی به نفع خود بهره می‌برد. پیش از این نیز رسانه‌ها از انتقال هزاران تبعه سوریه به خاک لیبی برای جنگ به نفع دولت به رسمیت شناخته شده بین‌المللی خبر داده ‌بودند. رسانه‌های روسی و دولت ارمنستان از حضور نزدیک به ۴۰۰۰ مزدور اهل سوریه در نبرد قره‌باغ خبر داده‌اند، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان این ادعا را «واهی» توصیف کرده و در برابر به دولت ارمنستان اتهام زده‌اند که از نیروهای اهل سوریه در حملات خود به آذربایجان استفاده کرده است. به نوشته گاردین به تازگی تعدادی از شبه ‌نظامیان ساکن استان ادلب سوریه توسط یک کمپانی خصوصی ترکیه تحت عنوان «نیروهای امنیتی برای نگهبانی از مرزهای جمهوری آذربایجان» ثبت نام شده‌اند.

اردوغان آتش بیار معرکه درگیری آذربایجان/ارمنستان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته: آنکارا به ایستادن در کنار برادران آذربایجانی با تمام امکانات خود ادامه می‌دهد. فقط با عقب‌نشینی فوری ارمنستان از مناطق اشغال شده آذربایجان است که منطقه روی صلح و ثبات را خواهد دید.

یک کارشناس مسائل قفقاز با اشاره به اینکه درگیری آذربایجان و ارمنستان برای دو کشور مسئله‌ای حیثیتی است، اظهار داشت: قره باغ از نظر جغرافیایی در خاک آذربایجان قرار دارد، اما بیشتر جمعیت این منطقه ارمنی هستند، از سال ۱۹۹۱ که شوروی از هم پاشید، موضوع استقلال قره باغ نیز مطرح است، اما همواره آذربایجان با برگزاری رفراندم مخالف بوده، این در حالیست که اکثر قریب به اتفاق آذری‌ها از این منطقه مهاجرت کرده اند، اما همچنان این مناقشه بین دو کشور هرازگاهی به تنش کشیده می‌شود.

پیرمحمد ملازهی با تاکید بر اینکه این دفعه اردوغان آتش بیار معرکه شده و دائما فضا بین دو کشور را متشنج می‌کند، گفت: طی سه دهه اخیر همواره بین ارمنستان و آذربایجان درگیری وجود داشته، اما اینبار تنش‌ها با دفعات قبلی قابل مقایسه نیست، در حال حاضر ترکیه برخی از نیرو‌های مزدور خود را که در سوریه بودند به قره باغ فرستاده و به نوعی برای جمهوری آذربایجان مزدور اجیر کرده، این اقدامات رئیس جمهور ترکیه را باید در راستا یاهداف بزرگی که او در سر خود می‌پروراند، ارزیابی کرد.

وی بیان داشت: اردوغان به دنبال آن است که اقتدار گذشته دولت عثمانی را برگرداند، برای همین نیز است که به لیبی لشگر کشی کرده، این در حالیست که در این سوء نیز ترکیه به صورت مستقیم در مناقشه بین آذربایجان و ارمنستان دخالت می‌کند و به نوعی فضای تنش بین این دو کشور را بسیار افزایش داده است، ترک‌ها با بهانه حمایت از آذربایجان که یک کشور مسلمان است و با ترکیه روایط بسیار نزدیکی دارد، در حال حاضر بازیگر اصلی در منافشه قره باغ است و در واقع کنترل آذربایجان به دست اردوغان افتاده است..

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments