قوه قضاییه ایران سفیر بریتانیا را ‘عنصر نامطلوب’ خواند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
تجمع اعتراضی مقابل سفارت بریتانیاحق نشر عکس AFP
Image caption تجمع اعتراضی مقابل سفارت بریتانیا

شماری از مقام‌ها و نهادهای محافظه‌کار و اصولگرا در ایران خواهان اخراج راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران به دلیل شرکت در “تجمع غیرقانونی” و کاهش سطح روابط با بریتانیا شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به قوانین بین‌المللی سفیر بریتانیا را “عنصر نامطلوب” خوانده و هم‌زمان تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی دوفوریتی را برای کاهش سطح روابط ایران با بریتانیا “از سطح سفارتخانه به سطح کنسولی” ارائه کرده‌اند.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده رهبر ایران در خراسان رضوی، اخراج سفیر بریتانیا را “بالاترین محبت در حق او” دانسته و گفته است: “سفیر انگلیس باید تکه تکه شود… اگر این عنصر ناپاک دست نیروهای خط حاج قاسم سلیمانی می‌افتاد تکه بزرگش، گوشش بود.”

سفیر بریتانیا در تهران شامگاه شنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) هم‌زمان با تجمع اعتراضی به سرنگونی هواپیمای مسافربری با پدافند سپاه، در مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران بازداشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شد.

این تجمع که برای یادبود قربانیان انهدام هواپیما برگزار شده بود با شعار حاضران به تجمعی اعتراضی تبدیل شد و نیروهای انتظامی و امنیتی گاز اشک‌آور شلیک کردند.

سفیر بریتانیا گفت که قصدش شرکت در مراسم بوده و بعد از شروع اعتراض‌ها محل را ترک کرده است. اما پلیس ایران می‌گوید آقای مک‌ایر در حال فیلم گرفتن از اعتراض‌ها بوده است.

او به وزارت خارجه بریتانیا احضار شد و بریتانیا هم در مقابل، سفیر ایران را برای اعتراض فراخواند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سفیر بریتانیا در تهران به وزارت خارجه ایران احضار شد

عنصر نامطلوب

هواداران حکومت ایران به بریتانیا و “سیاست‌های مداخله‌جویانه” این کشور اعتراض کرده‌اند و با برگزاری تجمع در مقابل سفارت بریتانیا خواهان واکنشی شدیدتر از سوی دولت و وزارت خارجه علیه بریتانیا شده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته است که سفیر بریتانیا از نظر دستگاه قضایی و بر اساس قوانین بین‌المللی “عنصر نامطلوب” است و افزوده “انتظار مردم این است که عنصر نامطلوب اخراج شود” هر چند او وزارت امور خارجه و دولت را مسئول اقدام در این زمینه دانسته است.

پیشتر سخنگوی نخست وزیر بریتانیا بازداشت سفیر این کشور در ایران را ناقض کنوانسیون وین و قوانین مربوط به مصونیت دیپلماتیک خوانده بود.

آقای اسماعیلی گفته ایران به قوانین بین‌المللی احترام می‌گذارد اما “احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی یکجانبه نیست.”

او گفت برای تامین امنیت شهروندان “تعارفی با هیچ‌کس نخواهیم داشت ولو به حسب ظاهر فرد مدعی مصونیت دیپلماتیک باشد.”

حق نشر عکس PA Media
Image caption حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن بعد از احضار به وزارت خارجه بریتانیا

طرح کاهش روابط در مجلس

هم‌زمان خبرگزاری‌های ایران به نقل از نمایندگان مجلس از تهیه طرحی دوفوریتی برای کاهش سطح روابط ایران با بریتانیا از سطح سفارت به سطح کنسولی خبر داده‌اند.

خبرگزاری فارس تعداد امضاکنندگان را بیش از ۲۰ نفر گزارش داده اما بعضی خبرگزاری‌های نزدیک به محافظه‌کاران از امضای ۵۰ تا صد نفر برای ارائه این طرح خبر داده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها در متن این طرح آمده است: “پس از تصویب این قانون دولت مکلف است سطح مناسبات سیاسی با کشور انگلستان را تا حد کنسولی کاهش دهد و ارتقای مجدد مناسبات فقط با تصویب مجلس امکان‌پذیر است.”‌

هم‌چنین از وزارت امور خارجه خواسته شده “اقدامات حقوقی و قضایی و سیاسی لازم را برای استیفای حقوق ملت ایران در دادگاه‌ها و مجامع بین‌المللی پیگیری و هر سه ماه یک بار گزارش آن را به کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.”

نظرات