لایحه پولشويی؛ محدودیت‌های سخت‌تری در راه است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

گروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد رژیم ایران را در فهرست سیاه خود نگاه داشته است. رئیس FATF از تمامی کشورها و مقامات ناظر خواست تا اقدامات واکنشی موثر در مورد تهران اعمال کنند.

به گزارش آفتاب‌‌نیوز، گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، روز جمعه تصمیم گرفت تا رژیم های ایران و کره شمالی را در فهرست سیاه خود نگاه دارد و محدودیت‌های سخت‌تری بر کشورهایی که در زمینه پولشویی و تامین تروریسم همکاری نمی کنند، اعمال کند.

گروه ویژه اقدام مالی پیش از این فرصتی را به جمهوری اسلامی داه بود تا به FATF بپیوندد. دولت روحانی نیز لوایح FATF را برای تصویب پیشنهاد داده بود که با مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام مواجه شد و بعد از آن FATF تهران را در لیست سیاه قرار داد.

بر اساس اعلام آسوشیتدپرس و رویترز، رئیس FATF گفت با توجه به اینکه وضعیت این دو کشور تغییر نکرده است، همچنان در فهرست سیاه می‌مانند. وی از تمامی کشورها و مقامات ناظر خواست تا اقدامات واکنشی موثر در مورد آنها اعمال کنند.

وی گفت رژیم هايی نظیر رژیم ایران و کره شمالی و شبکه‌شان در دور زدن تحریم‌ها زیرک‌تر شده‌اند از این رو مقامات باید نیز زیرک‌تر شوند.

«گروه ویژه اقدام مالی» در سال ۱۹۸۹ در پاریس توسط سران گروه هشت (G8) و با مأموریت پولشویی تأسیس شد. سران گروه جی-۸ ضرورت تشکیل چنین نهادی را یکسان کردن مقررات بانکی و مبارزه با پولشویی عنوان کردند.

در سال ۲۰۰۱ و بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر، آنچه «تأمین مالی تروریسم» خوانده شده در دستور کار فعالیت‌های گروه ویژه اقدام مالی FATF قرار گرفت. نظارت بر عملکرد شبکه بانکی در سطح جهانی و در سطح کشورها رسالت اصلی FATF محسوب می‌شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments