مانور تبلیغاتی رسانه‌های حکومتی درباره «کاهش قیمت مسکن»

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

خبرهای زیادی با محتوای «کاهش قیمت مسکن» در ایران منتشر شده که به نظر می‌رسد این کاهش در پی تشدید رکود بازار مسکن رخ داده است.

خبرگزاری‌های داخلی در حالی طی اقدامی هماهنگ خبرهایی درباره کاهش قیمت مسکن منتشر می‌کنند که شواهد نشان از رکود عمیق بازار مسکن در ایران دارد.

خبرگزاری تسنیم در مطلبی با عنوان «یک خبر خوش برای مردم» اعلام کرده که کاهش قیمت مسکن به شهرهای بزرگ نیز رسیده است. خبرگزاری‌های حکومتی مدعی هستند قیمت مسکن در هفته‌های گذشته نسبت به بهار سال جاری تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

با اینهمه برخی از فعالان بازار مسکن معتقدند که این کاهش قیمت بر اثر رکود بوده و انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نیز از بین رفته است. ایرج رهبر نایب‌ رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران معتقد است: «برخی سازندگان در دوره رکود رغبتی برای ساخت‌ و ساز ندارند. برای رونق تولید مسکن و پاسخ تقاضا دولت می‌تواند در بخش وضع قانون مانند قوانین بیمه و مالیات ثبات حاکمیتی ایجاد کند تا قانون به‌سرعت تغییر پیدا نکند. یعنی برنامه‌ریزی‌های سرمایه‌گذار در این بخش نباید دچار اختلال شود، چرا که بسیاری از افراد در چهار، پنج سال گذشته با افزایش مالیات و مصالح ساختمانی دچار ورشکستگی شدند.»

این فعال بازار مسکن تأکید کرده است که «دولت باید در عرصه سیاست‌گذاری بخش مسکن به‌ گونه‌ای ورود کند که انگیزه سرمایه‌گذاری در این بخش از بین نرود.»

آنچه ایرج رهبر درباره بی‌انگیزه شدن سرمایه‌گذاران بازار مسکن مطرح کرده در آمارها نیز خود را نشان می‌دهد. بر اساس آمارهای منتشر شده در سال‌های فعالیت دولت روحانی کمترین میزان پروانه‌های ساختمانی از سوی شهرداری‌های کل کشور صادر شده است.

وبسایت «نود اقتصادی» اعلام کرده که طبق آمارهای رسمی از سال ۹۲ به بعد که دولت «تدبیر و امید» کار خود را شروع کرد میزان صدور پروانه‌های ساختمانی از سوی شهرداری‌های کل کشور به شکل قابل توجهی کاهش یافت بطوری که از سال ۱۳۷۱ به اینسو سابقه نداشته که در هر سال زیر ۱۲ هزار و ۵۰۰ فقره پروانه ساختمانی از سوی شهرداری‌ها صادر شود.

از سوی دیگر قدرت خرید مسکن نیز در پی افزایش شدید قیمت‌ها، کاهش یافته و همین موضوع تعداد معاملات را کاهش داده و رکود بخش مسکن را عمیق‌تر کرده است.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریور‌ماه سال ۱۳۹۸، به ۲.۸ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۵.۳ و ۷۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این وضعیت اما در شهرستان‌ها نیز وجود دارد؛ برای نمونه رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان زنجان در روزهای گذشته از کاهش ۸۰ درصدی معاملات مسکن در این شهر خبر داده است.

کاهش معاملات که به معنای کاهش تقاضا در بازار مسکن است موجب می‌شود فروشندگانی که نیاز شدید مالی دارند حاضر شوند املاک خود را زیر قیمت رایج به فروش برسانند و این روند موجب کاهش اندک قیمت ملک در برخی شهرها شده است.

از سوی دیگر برنامه‌های دولت برای بهبود وضعیت مسکن تنها به ردیف کردن عناوین طرح‌های مختلف خلاصه شده و نه طرح‌های دولت و نه حتی میزان وام‌های خرید مسکن نتوانسته به افزایش قدرت خرید مسکن مردم به ویژه جوانان کمک کند.

دولت روحانی رکورددار ساختن اسم برای طرح‌های بی‌سرانجام مسکن

این همه بدان معناست که کاهش قیمت ملک در ایران نه تنها به دلیل بهبود شرایط بازار نیست بلکه برعکس نشانه‌ی بدیست و می‌تواند موجی از افزایش قیمت‌ها را در پی داشته باشد.

در همین رابطه رئیس اتحادیه املاک خراسان رضوی گفته است که از سال ۹۵ تا کنون با رکود بازار مواجه بودیم که امسال رکود چندین برابر شد و مردم منتظر موج گرانی مسکن باشند.

این فعال بازار مسکن افزوده است که «شهرداری هزینه صدور پروانه را افزایش داده است بنابراین سازندگان جدید املاک باید با قیمت تمام شده جدید خانه‌های خود را به فروش برسانند و طبعا با افزایش قیمت همراه است.»

نظرات