مبارزه مرگبار در جزیره نبرد؛ جدال حبیب نورمحمداف و جاستین گیچی

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
  • پوریا ژافره
  • بی‌بی‌سی

۲۵ دقیقه پیش

جدال حبیب نورمحمداف و جاستین گیچی

در سالی که اکثر مسابقه‌های ورزشی به دلیل شیوع بیماری کرونا زمین‌گیر شدند این مبارزه در یاس مارینای ابوظبی که حالا به جزیره نبرد معروف شده یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های ورزشی سال خواهد بود. جدال حبیب نورمحمدوف قهرمان دسته سبک وزن – ۷۰ کیلوگرم – از داغستان روسیه و چالشگر او جاستین گیچی از آریزونای آمریکا.

حبیب نورمحمدوف در ۲۸ مبارزه رسمی که تا به حال در سازمان هنرهای رزمی ترکیبی UFC انجام داده هرگز شکست نخورده است. ولی بسیاری فکر می‌کنند مبارزه داخل قفس با جاستین گیچی جدی ترین چالشی است که او تا به حال با آن روبرو شده است. غیرقابل پیش‌بینی بودن نوع ضربه زدن جاستین گیچی خطری است که می‌تواند هر حریفی را غافلگیر کند حتی حبیب این عقاب داغستان را.

مشت و لگدهای مرگبار جاستین گیچی و قلاب‌های خفه‌کننده حبیب نورمحمداف اسلحه‌های اصلی دو مبارز در نبرد روز شنبه ابوظبی هستند. اما زیر پوست این دو مبارز دو کشتی گیر زندگی می‌کنند: دو کشتی گیر با دو شیوه متفاوت از دو سوی جهان.

در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته کشتی‌گیران زیادی از اقمار شوروی سابق به هنرهای رزمی ترکیبی رو آورده‌اند. بعضی از بزرگ‌ترین اسم‌های این روزهای UFC از همین دسته‌اند. شاید معروف‌ترین آنها همین حبیب نورمحمداف باشد. محمد محمد‌کریم‌اف یکی دیگر از این کشتی‌گیران داغستانی است که به یکی از ستاره‌های جوان هنرهای رزمی ترکیبی تبدیل شده است. محمد کریم‌اف می گوید تفاوت عمده بین کشتی روسی و کشتی گرفتن به مدل آمریکایی وجود دارد.

محمد کریم‌اف در مصاحبه با یک مجله ورزش‌های رزمی می‌گوید: در تمرینات کشتی کشتی‌گیران آمریکایی بیشتر تمرکز روی تقویت قوای جسمانی است. اما کشتی روسی زیباتر است، در تمرینات کشتی‌گیران روس توجه خاصی به مهارت و تکنیک می‌شود. به طور حتم سیستم آموزشی کشتی داغستان امروزه برگرفته از سیستمی است که در سال‌های دور در اتحاد جماهیر شوروی استفاده می‌شد.

حبیب نورمحمداف

توضیح تصویر،

قلاب‌های خفه‌کننده اصلحه اصلی حبیب نورمحمداف

حبیب نورمحمداف خود یکی از بهترین نمونه‌های این نوع آموزش است. استعدادهایی که از سنین بسیار پایین شناسایی می‌شوند و بعد چرخه آموزش و تکامل شروع می‌شود. اولین مربی حبیب پدرش بود از ۵ سالگی آموزش کشتی را با او شروع کرد.

در سوی دیگر این قفس هشت ضلعی اما کشتی‌گیر ویژه دیگری قرار خواهد گرفت. جاستین گیچی خود محصول سیستم ورزشی دانشگاه‌های آمریکاست. گیچی در ۱۷ سالگی در مسابقه‌های کشتی ایالتی اول شد و به همین ترتیب با بورسیه ورزشی وارد دانشگاه شد. گیچی در طول ۹ سال فعالیت در سازمان UFC و در ۲۴ مبارزه حرفه‌ای فقط دو شکست داشته است.

در نشست خبری قبل از مبارزه حبیب نورمحمداف می‌گوید به نظرش جاستین گیچی به نسبت حریفان دیگرش کشتی گیر بهتری است. درعین حال اگر که لازم باشد برای شکست دادن گیچی تلاش بیشتری کند چیزی کم نخواهد گذشت. این مبارزه نفس گیر ۲۵ دقیقه طول خواهد کشید در پنج بازه زمانی ۵ دقیقه‌ای البته به شرطی که مبارزی زودتر تسلیم نشود.

حبیب قول داده در صورت نیاز صد بار از جاستین گیچی زیرگیری خواهد کرد. حبیب نورمحمداف می‌گوید درهمان دقیقه اول پایش را می‌گیرم و اگر ببینم دفاع می کند تا آخر مبارزه به این کار ادامه می دهم.

عقاب داغستان از قفس پروازی جاودانه خواهد کرد یا شکار می‌شود؟

مبارزه کمربند قهرمانی دسته ۷۰ کیلوگرم سازمان UFC نه فقط برای این دو ورزشکار بلکه در تاریخ این مسابقه‌ها اتفاقی خاص خواهد بود. حبیب نورمحمداف گفته این احتمالاً یکی از آخرین مبارزه‌های او در رشته هنرهای رزمی ترکیبی خواهد بود اگر همچنان بی‌شکست بماند این عقاب داغستان از قفس به سوی جاودانگی پرواز می‌کند و تبدیل به یک افسانه خواهد شد.

جاستین گیچی

توضیح تصویر،

مشت و لگدهای مرگبار جاستین گیچی

مهدی رستم‌پور خبرنگار ورزشی در مورد مبارزه می گوید: به نسبت دیدارهای بزرگ هنرهای رزمی ترکیبی در آستانه مسابقه برخورد دو رزمی‌کار کم‌تنش و کم‌حاشیه بوده است. شاید یک دلیلش این باشد که مدیر برنامه‌های هر دو ورزشکار یک نفر است. در هر صورت اگر حبیب نورمحمداف بازنده این رویارویی باشد بازتاب خبری آن هزار برابر آنچه قبل از مسابقه اتفاق افتاد خواهد بود.

برای جاستین گیچی هم این فرصتی فوق‌العاده است تا با شکست دادن حبیب هم اولین کسی باشد که این کار را می‌کند و هم کمربند قهرمانی که از کودکی به دنبالش بوده را به دست بیاورد. گیچی که از یک خانواده فقیر کارگری می‌آید روزگاری هفته‌ای ۹۶ ساعت در یک معدن کار می‌کرده، ۱۲ ساعت روزی هفت روز هفته.

سوال اینجاست که آیا اراده ورزشکار آمریکایی و پولادین جاستین گیچی برای شکار و نگه داشتن حبیب نورمحمداف عقاب داستان در قفس کافی است؟

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments