متابولیسم چه نقشی در بروز اختلال افسردگی عودکننده دارد؟

جستجو

متابولیسم چه نقشی در بروز اختلال افسردگی عودکننده دارد؟

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
افسردگی,نقش متابولیسم در افسردگی
محققان دریافته اند که برخی از متابولیت ها – مولکول های کوچک حاصل از فرآیند متابولیسم – ممکن است شاخص های پیش بینی کننده ای برای اشخاص در معرض عود مجدد اختلال افسردگی باشند.

به گزارش مهر، «رابرت ناویوکس» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: «مطالعه ما برای نخستین بار پتانسیل استفاده از نشانگرهای متابولیکی را بعنوان شاخص های بالینی پیش بینی کننده بیماران با بيش ترین خطر دوره های عودکننده علائم عمده افسردگی نشان می دهد.»

اختلال بیماری افسردگی عودکننده، نوعی اختلال خلقی است که با علائم متعددی به صورت ترکیبی مشخص می شود: احساس غم یا ناامیدی، عصبانیت یا سرخوردگی، بی علاقگی، اختلالات خواب، اضطراب، کندی یا دشواری در تفکر، افکار خودکشي و مشکلات جسمی غیرقابل توضیح مانند کمر درد یا سردرد.

در این مطالعه ۶۸ نفر مبتلا به افسردگی عودکننده که در بهبودی بدون افسردگی بودند، انتخاب شدند. پس از جمع آوری خون از بیمارانی که در دوره بهبودی بودند، به مدت ۲.۵ سال تحت نظر بودند.

نتایج نشان داد که یک علامت متابولیکی در هنگام بهبودی بیماران وجود دارد که میتواند پیش بینی کند که کدام بیماران احتمالاً تا دو سال و نیم آینده بیماری شأن عود می کند. دقت این پیش بینی بیش از ۹۰ درصد بود.

تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی نشان داد که انواع خاصی از لیپیدها (چربی هایی که شامل ایکوزانوئیدها و اسفنگولیپیدها هستند) و پورین ها از فاکتورهای خوب پیش بینی کننده هستند.

محققان دریافتند که در اشخاص مبتلا به افسردگی عودکننده، تغییر در متابولیت های خاص در شش مسیر متابولیکی مشخص شده منجر به تغییرات اساسی در فعالیت های مهم سلولی می شود.

افسردگی,نقش متابولیسم در افسردگی
sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments