مجلس «تجدیدنظر در پروتکل الحاقی» را بررسی می‌کند

جستجو

مجلس «تجدیدنظر در پروتکل الحاقی» را بررسی می‌کند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

در ادامه واکنش‌ها به ترور محسن فخری‌زاده، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی یکشنبه ۹ آذر دو فوریت طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را  با ۲۴۶ رای مثبت تصویب کردند.

مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه ۹ آذر ابتدا در یک جلسه غیرعلنی ترور محسن فخری‌زاده را بررسی و به فاصله کوتاهی در جلسه علنی دو فوریت طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را تصویب کرد. پیش از این در سیزدهم آبان سال جاری یک فوریت این طرح در مجلس مطرح شده و به تصویب رسیده بود.
ترور محسن فخری‌زاده در آبسرد دماوند اما موجب تغییر نظر مجلس و تبدیل این طرح به دو فوریتی شد.

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس جزئیات این طرح باید در ۴۸ ساعت آینده به مجلس ارائه شود.

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در توضیح این طرح گفت: در این طرح «یک مسیری برای تعطیل کردن تعهداتی که تاکنون اجرایی کرده‌ایم پیش بینی شده است».

جزئیات این طرح هنوز مشخص نیست. صبح امروز مالک شریعتی نیاسری، سخنگوی کمیسیون انرژی گفته بود که کمیسیون امنیت ملی جزئیات این طرح را بررسی می‌کند.

ذوالنوری هم با تائید بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: این کمیسیون «به صورت جدی و فوق‌العاده تشکیل جلسه می‌دهد».

به گفته او این طرح در هفته جاری در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت. مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه ۱۱ آذر تشکیل جلسه خواهد داد.

در پیوند با همین موضوع،علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، خواسته نمایندگان را «تجدیدنظر در اجرای پروتکل الحاقی» عنوان کرد.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس  نیز «توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی» را یکی از طرح‌های پیشنهاد شده از سوی نمایندگان عنوان کرد، اما گفت که این پیشنهاد برای بررسی در کمیسیون مطرح نشده است.

به گفته عمویی در پیش نویس اولیه طرح پیش بینی شده بود اگر طرف‌های اروپایی به تعهدات خود در فروش نفت و عادی شدن روابط بانکی ایران عمل نکنند، جمهوری اسلامی ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم صبح امروز خروج از پروتکل الحاقی، اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قطع همکاری با آژانس و غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را چهار برنامه محوری مجلس در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده برشمرده بود. محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع  بعدازظهر جمعه ششم آذر در آبسرد دماوند ترور شد.

در همین زمینه:

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments