مجلس شورای اسلامی: نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده به ۶۰ درصد رسید

جستجو

مجلس شورای اسلامی: نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده به ۶۰ درصد رسید

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

کمیسیون ویژه‌ای در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده با این هدف که با نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی وضع اشتغال و بحران بیکاری در ایران را زیر نظر بگیرد. بر اساس گزارشی که این کمیسیون ارائه داده، وضع بازار کار چنان نامناسب است که نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده به ۵۰ تا ۶۳ درصد رسیده و نرخ بیکاری زنان جوان تحصیلکرده در  استان‌ها به ۷۸ درصد هم می‌رسد.

مجلس شورای اسلامی: نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده به ۶۰ درصد رسید ۷۸ زنان در استان‌ها نیز بیکارند. (عکس: آرشیو)

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه چهارشنبه ۳۰ آبان مجلس شورای اسلامی گزارش مفصلی از وضع شاغلان و بیکاران و بحران بیکاری در دولت حسن روحانی ارائه داد.

طبق این گزارش در سال‌های ۸۴ تا ۹۵ تنها ۴۷ درصد از شاغلان بیمه بودند.  همچنین ۶۱ درصد از سرپرستان خانوارهای فقیر در بخش خصوصی اشتغال داشتند، ۱۴/۲۵ درصد به عنوان کارکنان مستقل در بخش کشاورزی و ۱۸/۷۳ درصد به عنوان کارکن مستقل در بخش غیر کشاورزی مشغول به کار بودند. بر اساس این گزارش شمار زیادی از کارگران شاغل در کارگاه‌های صنعتی زیر خط فقر و با دستمزد پایین مشغول به کارند. آنها به لحاظ میزان درآمد تفاوت قابل توجهی با بیکاران ندارند.

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مهم‌ترین چالش‌های بازار کار در ایران را به این شکل برشمرده است:

  •  تبعیض در بازار کار
  •  بیکاری جوانان
  •  تغییر ترکیب سنی شاغلان
  •  روند رو به رشد اشتغال ناقص
  • بیکاری در استان‌ها
  •  عدم تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار تحصیلکرده
  •  بیکاری پنهان
  • عدم تطابق تحصیلی در بین زنان
  • فقدان آمار واقعی بیکاران

یکی از مواردی که در گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بر آن تأکید شده،  نرخ پایین مشارکت زنان در ایران است.

بر اساس این گزارش یکی از دلایل عدم مشارکت مشارکت زنان در بازار کار عدم تناسب شغل‌های موجود در استان‌های مختلف برای اشتغال زنان است. همچنین زنان به دلیل رویکرد قانون مدنی در مسئولیت اقتصادی مردان در خانوار و مواجه شدن با نرخ‌های بالای بیکاری انگیزه پایینی برای جستجوی شغل و مشارکت در بازار کار دارند.

در این گزارش گفته شده که در سال‌های ۸۴ تا ۹۳ اقتصاد ایران از نظر اشتغال‌زایی عملکرد نامطلوبی داشته است.  کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی پیش‌بینی کرده که در سال‌های آینده و با نزدیک شدن گروه‌های سنی ۳۰ تا ۳۹ سال فعلی به سن بازنشستگی، بحران صندوق‌های بازنشستگی ژرف‌تر شود.

طبق این گزارش نرخ بیکاری جوانان تحصیلکرده بین ۵۰ تا ۶۳ درصد است که نرخ بیکاری زنان جوان تحصیلکرده در استان‌ها به ۷۸ درصد هم می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

صندوق‌های بازنشستگی: شاخص ورشکستگی اقتصاد ایران

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments