محسن خلیلی: کالدرون به بازیکنان گفت چه کسی هستید که دماغتان بالا است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
محسن خلیلی: کالدرون به بازیکنان گفت چه کسی هستید که دماغتان بالا است

بخش سوم و پایانی گفتگو با محسن خلیلی را حتما بخوانید و ببینید. خلیلی در این قسمت درمورد پشت پرده پیج های هواداری و جدایی خود از پرسپولیس می گوید.

 محسن خلیلی، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس و سرپرست سابق سرخپوشان در برنامه ملاقات با چهره ها مقابل دوربین طرفداری قرار گرفت. او در این بخش از گفتگوی خود با حامد وفائی، در خصوص جدایی خود از پرسپولیس، فضای مجازی و تاثیرات کری های بازیکنان بر روی هواداران صحبت هایی را انجام داده است.

جدایی محسن خلیلی از پرسپولیس

بعد از جدایی شما، آقای انصاری فر مصاحبه کرد و گفت نه مراسم معارفه آقای پیروانی آمدید، پست مشاور را قبول کردید که در تلویزیون هم اعلام کردید.

هیچکدام از این حرف ها واقعیت نداشت. یادم می آید سیامک دیر آمده بود و هر بازیکنی که دیر می آمد را جریمه می کردیم. چون دومین بار بود که دیر آمده بود، کالدرون گفته بود باید از تیغ بگذرونیش. یک بار آبمیوه داده بود و گفتیم باید ناهار بدهی که یک رستوران در میدان راه آهن جور کردم و آنجا آبگوشت خوردیم. گفتیم به اسم سیامک است ولی آنجاهایی که میرفتیم حالت اسپانسری دوستان و رفقایی بودند که پول نمی گرفتند ولی گفتیم سیامک مهمان کرده چون بالاخره هزینه آن زیاد می شد. پس از آنکه غذا را خوردیم، آقای انصاری فرد به من گفت محسن سریع به باشگاه بیا و به باشگاه رفتم که در آنجا آقای انصاری فرد، کالدورن و مترجم ایشان بودند که گفت به دفتر بیا کارت دارم که گفتند محسن جان بنابر فشارها و دلایلی که وجود دارد، نمی توانیم دیگر همکاری کنیم. گفتم قصوری از من سر زده یا کم کاری بوده است؟ چیزی اتفاق افتاده است؟ گفتم با من راحت باشید، من جنبه شنیدنش را دارم. گفت نه هیچ اتفاقی رخ نداده است ولی یکسری فشارها بود که الان نمی توانم بگویم و بعدا خواهم گفت. گفتم باشه مرسی. رفتم پیش آقای کالدرون نشستم و به ایشان هم چیزی نگفتم که یک چایی بخورم و بعد خداحافظی کنم. هنوز چایی را نخورده بودم که انصاری فرد گفت محسن جان چایی را بخور که ما با آقای کالدرون جلسه داریم. خیلی کار زشتی بود ولی من با خودم گفتم می گذرم چون یک جورایی ذوق زده است. حتی چایی هم نخوردم و خداحافظی کردم و رفتم. در دفتر گفت فردا برایت یک پست مشاور می زنم که زحماتت قدردانی کنم. تو کنار ما هستی و نمی روی ولی یک سری فشارها بود که تو کنار ما نباشی. فردا مصاحبه ایشان را دیدم که گفته بود ما دوست داشتیم خلیلی باشد ولی خودشان به مراسم معارفه نیامدند. اصلا اینطور نبود. حتی کارشان حرفه ای هم نبود که مرا به کنار تیم ببرند که یک تشکری کنند یا یک خداحافظی انجام شود. یک پروسه برنامه ریزی شده ای بود که باید سریع انجام می شد و این اتفاق هم افتاد و به آن شکلی که باید و شاید هم جابجایی ها انجام نشد که احترام ها حفظ شود.

یک پست زده بودید و گفته بودید “آیا همه چیز در اردو آرام است؟” یکی از بازیکنان بزرگ تیم آمده بود و گفته بود ما می خواهیم اعتصاب کنیم و اینکه چرا گفتید همه چیز آرام است. گویا با شما دچار مجادله لفظی شده بود. این موضوع را تایید می کنید؟

یک پست که در هتل نشته بودیم و عکس گذاشته بودم را فکر کنم می گویید. در آن مقطع بازیکنان پول می خواستند و یک تنش به وجود آمده بود که قرار بود اعتصاب شود. دقیقا به یاد ندارم ولی فکر کنم یک پستی درمورد یک جلسه آرام و بدون تنش گذاشته بودم ولی هیچ بازیکن بزرگی چیزی نگفت و درگیری ای هم به وجود نیامد. حواشی که زیاد بود. نفراتی که خواستند به تیم ضربه بزنند و می خواستند وارد گارد تیم شوند و خیلی از آن ها دوست نداشتند برانکو بماند. مشخص شد وقتی برانکو رفت چه کسانی نفع بردند. اگر برانکو می ماند، خیلی تغییرات ایجاد نمی شد.

عصبانیت کالدرون از عملکرد بازیکنان پرسپولیس

اسم نمی آوریم اما در زمان کالدرون خیلی از بازیکنان حاضر نبودند در پست غیر تخصصی بازی کنند ولی در زمان یحیی گل محمدی بازی می کنند. دلیل این اتفاق رفتار کالدرون بود یا شرایطی که ایجاد شد؟

مسلما وقتی که مربی جدید انتخاب می شود، یک سری گاردها گرفته می شود و بازیکنان سعی می کنند خودشان را نشان دهند. یادم است در یک جلسه کالدرون خیلی عصبانی بود و گفت:” شما فکر می کنید چه کسی هستید؟ قهرمانی دارید؟ قهرمانی شما برای پشت سرتان است. الان چه چیزی دارید؟ الان در در این رتبه از جدول حضور دارید (دقیق یادم نمی آید فکر می کنم سوم یا چهارم بودیم) چرا انقدر دماغتان بالا است؟ فکر می کنید به کجا رسیدید؟ من در فینال جام جهانی بازی کردم. کدام یک از شما بازی کردید؟ من در اینجا فلان کار را انجام می دهم و قیف جابجا می کنم. هیچ چیزی در ذهنم نیست چون این ها مربوط به گذشته است. الان سرمربی تیمی هستیم که در سوم یا چهارم جدول حضور دارد و دو باخت دارد. بازیکنانی بودند که آنتریکشان می کردند. چون خیلی در رختکن تردد می کردم تا به تیم نزدیک باشم، به گوشم می رسید که طرف چه کسی است که زنگ زده است. قشنگ می شنیدم که می گفتند من می روم با کالدرون صحبت می کنم چون نباید مرا اینجا بازی دهد. کسانی بودند که بازیکنان را تحریک می کردند و می خواستند جو را برهم بزنند. نمی دانم آن نفر دوستش بود یا کسی دیگری ولی دوست نمی آید انقدر از لحاظ فنی تاثیر گذار صحبت کند.

شما یکی از منتقدان پدیده فضای مجازی هستید. یعنی معتقد هستید که عده ای در فضای مجازی لشکری درست می کنند و از یکسری افراد خوراک می گیرند تا به نفراتی حمله کنند. چجوری این موضوع شکل گرفته است؟

چجوری شکل گرفته است؟ یعنی چی چجوری شکل گرفته است؟ شما ده پیج هواداری پرسپولیس را می بینید که همگی یک عکس را چاپ می کنند و همگی باهم یک نفر را خراب می کنند و همگی یک نفر را تعریف می کنند. یک کارگروهی در راس قرار دارد و هر کانال یا پیجی هم بخواهد پیج هواداری شود، باید به زیر مجموعه آن افراد تبدیل شود وگرنه راه پیدا نمی کند یا سریع او را می کوبند و چیزی که خیلی سریع اتفاق می افتد این است که می گویند پیج استقلالی و نابودش می کنند. تیمی هستند که استفاده مالی می برند و هواداری فکر نمی کنند. تمام کسایی که می گفتند به عشق و تعصب پرسپولیس این کار را انجام می دهیم، فالورهایشان بالا رفته و کم مانده استوری تبلیغاتی درمورد دمپایی و اینجور چیزا بگذارند. فقط به دنبال اسپانسر و منفعت مالی هستند. همه می گفتند به دنبال این نیستیم به تیم پرسپولیس بیاییم ولی اولین نفری که می آمدند، خودشان بودند. مردم باید این حرف ها را درنظر بگیرند که پیرو حرف چه کسی باشند. مثلا جالب است یک زمانی می گفتند این ها خیانت کار هستند، فلانی مجموعه دزد است و فلان و فلان است. بعد که شرایط تغییر کرد، خودشان با همین مجموعه دزد، خیانت کار و کلاه بردار کار می کردند. خب اگر می گویید خیانت کار است، چرا با او هم کاسه شده اید؟  شما نباید حتما سر یک میز بنشینید. بالاخره در از زیر مجموعه پرسپولیس هستید که درحال کارکردن و رفت و آمد با این تیم هستید. اگر خائن هستند برای چی با آن ها کار می کنید. پس منفعتی در آن بوده است. نشان می دهید که اگر منفعت باشد، با خائنین، کلاه بردارها و دزدهای پرسپولیس هم کار می کنید. فضای مجازی باید به سمتی برود که بتوان از آن استفاده کرد نه اینکه فقط تخریب کرد یا استفاده شخصی کرد. اکنون از فضای مجازی پرسپولیس، استفاده شخصی می شود. از اکثر کانال های هواداری پرسپولیس استفاده شخصی می شود.

همان اتفاقی که در اینستاگرام پرسپولیس درحال رخ دادن است.

اینستاگرام پرسپولیس که داستانی شده است. ما خون و دل خوردیم تا گرفته شد. کار به شکایت و اینجور چیزا کشیده شد. کاشف به عمل آمد که نزدیک 800 یا 900 تبلیغ در آن انجام شده و پول هایش جابجا شده بود. این پول پس از تیک آبی، مال پرسپولیس بود و باید به پرسپولیس داده می شد ولی به حساب یک خانمی ریخته شده بود. شکایت و پرونده در باشگاه پرسپولیس داشت که من خودم در تلویزیون از آقای انصاری فرد خواستم که پیگیر این پرونده باشد ولی خیلی زود این پرونده ساکت و مختومه شد. چرا پرسپولیس همش دنبال پول دادن است و دنبال گرفتن پول نیست. چرا دنبال طلب خودش نیست؟ اکنون یک طلب میلیاردی در دادگاه از این اینستاگرامش دارد. پول هایی که به جیب آن ها رفته را باید بگیرند. چرا به دنبال گرفتن حق خودشان نیستند؟ چه اتفاقی رخ می دهد؟ خیلی شفاف بروند بگویند چه چیزی بوده یا چه کسی بوده است و پولش را بگیرند. آن تبلیغات به جیب چه کسی رفته است؟ خون دل خورد باشگاه پرسپولیس تا اینستاگرام را بگیرد. در آن مدتی هم که دست باشگاه بود، یک تبلیغات نکرد و فقط درمورد خود باشگاه صحبت می کرد. وقتی قرارداد کارگزاری بسته شد و باشگاه و اینستاگرام در اختیار آن ها قرار گرفت، متاسفانه اکنون از هر طریقی درآمد زایی می شود. بارها هم گفتم شان و شخصیت باشگاه پرسپولیس این نیست که هر چیزی را تبلیغ کند. ما نمی توانیم که با 40 میلیون هوادار، 4 میلیون فالور، به دنبال این باشیم که بگوییم هوادار پرسپولیس فلانی را فالو کن تا 206 ببرید. شما می خواهید یک نفر دیگر را فالو کنند و فالورهای او بالا برود. باشگاه پرسپولیس تبدیل به جمع کننده فالور یک شرکت یا یک فردی که به کس دیگری پول می دهد، شده است؟ این شان و شخصیت باشگاه پرسپولیس است؟ اگر منفعت مالی نداشتند و من اینکار را می کردم، تا الان خیانتکار که هیچی، دزد و کلاه بردار و همه چیز بودم و می گفتند خونه و ویلا خریده است و می گفتند تعصب کجاست و پرسپولیس به اینجا کشیده است. می گفتند پرسپولیس علی پروین ها دارد، #هوادار بیدار باش، #بردند_و_خوردند. این کارهایی بود که اگر ما بودیم در اینستاگرام می شد ولی اکنون خیلی ساکت است. هیچکس هم نمی تواند حرف بزند و اگر هم حرف بزند پیج ها سریع به او حمله می کنند و قیچی می شود. یک پست انتقادی هم اگر گذاشته می شود، یک روز هست و فردا نیست. شما یک پست انتقادی نمی بینید که باشد. خیلی قوی هستند و جای تاسف دارد. امیدوارم که لطمه ای به پرسپولیس نخورد. اصولا من آدم کم حاشیه ای بودم یعنی در زندگی شخصی، سعیم بر این بوده که آدم کم حاشیه ای باشم و اصولا در فوتبال اینجور آدم بیشتر ضربه می خورند چون شما اگر بخواهید به محسن خلیلی حمله کنید، بخواهید به او تهمتی بزنید یا اخراجش کنید، خیلی راحت تر می توانید ضربه بزنید چون پشت او نه کانال هواداری و نه پیج اینستاگرامی ای است. فقط فوتبالی هایی که مرا می شناسند مثلا می گویند فلان اتفاق رخ نداده است. آن هایی که مرا می شناسند می توانند نظر دهند.

بدون تعارف باید نوبت شما هم بشود که مدیرعامل پرسپولیس شوید. فکر می کنید چه زمانی این اتفاق رخ می دهد؟

من هیچوقت دوست ندارم مدیرعامل پرسپولیس شوم چون در این شرایطی که می بینیم اگر مدیرعامل پرسپولیس شوید، باید در چشم هوادار نگاه کنید و بگویید من به خاطر شماها این پست را قبول کردم. این پست را به خاطر عشق به پرسپولیس قبول کردم. پول پیش خور شده است. مدیران قبلی پول ها را خورده و برده اند. بدهی های زیادی است. من به عشق شما از زن و بچه و زندگی ام زدم و درکنار شما هستم. تمام تلاشم را می کنم. باید این چنین کنید و من آدمی نیستم که این صحبت ها را انجام دهم. آدمی نیستم که حرف های پوپولیستی بزنم. آدمی نیستم که حرف های هواداری بزنم. از من شما هیچموقع 4، 6 یا کری نمی بینید. از من فقط احترام به تیم حریف و شخصیت بازیکنان، مدیران و مربیان آن ها را می بینید. ما قهرمان شدیم، گفتن ندارد که 4 قهرمانی آوردیم و توانایی هایی داشتیم. من به عنوان بازیکن یا مدیرعامل اگر بیایم به تیم مقابل تهمت بزنم و بگویم نمی گذارند ما قهرمان شویم، موقعی که قهرمان بشوم، همان ها می گویند دیدید که کسانی گذاشتند شما قهرمان بشوید. تهمت هایی که زده می شود، به سمت خودمان بر می گردد. کسانی که جلوی چشم من، 30 یا 40 هزار “حیا کن رها کن” به او گفتند، پس از آن اتفاق، خودشان را برای هادی می کشند. بارها به آن ها گفتم که شما همانی بودید که اینکار را با هادی کردید که گفتند اشتباه کردیم. من فوتبالیست هستم که باعث می شوم در جایگاه هواداری، چشم کسی کور شود. من نقش دارم. من فوتبالیست هستم که در ورزشگاه اهواز، هوادارا صندلی را کنده بودند و پرت می کردند که از فاصله خیلی نزدیک از صورت من و بازیکنان رد شد. چرا این اتفاقات رخ می دهد؟ مقصر یک سری از این آرامش و عدم آرامش در جایگاه ها ما هستیم که تریبون داریم و کری می خوانیم. خیلی قشنگ است. الان من یک حرفی بزنم، وایرال شده و فالورهایم 10 کا، 20 کا یا حتی 30 کا بالا می رود و همه می گویند تعصب و غیرت است. خلیلی جواب فلانی را داد. الان تماشاچی ها در ورزشگاه نیستند ولی تبعات آن فحش دادن، بی احترامی، سنگ پرت کردن، همدیگر را زدن، در خیابان بی احترامی کردن و در اینستاگرام فحش دادن است. همه آن ها تبعات دارد. این اتفاق که می بینم برای برخی پیشکسوت ها رخ می دهد و متاسفانه اسیر یک سری جمع ها شدند که فالورهایشان بالا برود یا فکر می کنند محبوبیت به این شکل به دست می آید. چرا مهدوی کیا و وحید هاشمیان محبوب هستند ولی این حرف ها را نمی زنند. چرا کریم باقری محبوب است ولی 4 یا 6 نشان نمی دهد. در همین عکس هم وقتی به رختکن رفتیم کریم نه 4 و نه 6 را نشان نداد. این تفاوت ها است که هواداران باید بدانند. اگر چشم آن جوان کور شده، من مقصر هستم که 4 یا 6 نشان می دهد و کری می خوانم.

به عنوان درخواست آخر امیدوار هستم سرمربی نشوید و در همین پست مدیریت بمانید چون فوتبال ما به مدیران جوانی مثل شما نیاز دارد که بیایند و فوتبال ما را متحول کنند.

ممونم از شما به خاطر حوصله ای که به خرج دادید چون اصولا همه به من می گویند وقتی حرف می زنی، اجازه نمی دهی مجری حرف بزند ولی خب دل پر درد باعث می شود شما یکسری حرف ها را بزنید و اتفاقاتی که رخ می دهد باعث می شود شما به یکسری نکات اشاره کنید. باید این حرف ها زده شود چون اگر زده نشود باعث سوء استفاده یکسری افراد می شود و متاسفانه در دراز بلند در فوتبال آسیب می بینیم. اینکه گفتید سرمربی نشوم، اتفاقا خیلی دوست دارم سرمربی شوم لی فضای آن نیست. نگاه می کنیم که مربیان ما بازیکنانی که پا به سن می گذارند یا کمی کیفیت آن ها کم می شود را سریع جایگزین کرده و بیرونشان می کنند ولی خود مربی ها وقتی در سن بالا هستند، علارغم تجربه بالا و احترامی که برایشان قائل هستم، وقتی کیفیت آن ها پایین می آید و تیم یک مربی وقتی هرسال پایین تر از رتبه دهم است و دیگر نمی تواند نتیجه بگیرد، باید کنار برود و تفکر نو و جدید وارد فوتبال شود. خودم دوست دارم در فوتبال باشم ولی باید ببینیم شرایطش پیش می آید و آدم نباید همه پیشنهادات را  قبول کند و باید فکر کند. دوست دارم جایی باشم که آرامش در آنجا باشد و دوستش داشته باشم. دوست دارم بتوانم موفق بوده و مفید باشم. مهم ترین چیز این است که مفید باشید و بتوانید به آن تیم هم کمک کنید. برای شما، همکارانتان و بینندگان آرزوی موفقیت دارم. قهرمانی پرسپولیس را به تمامی مجموعه ای که از روز اول تا روز آخر در این موفقیت دخیل بودند، تبریک می گویم و برای نفرات فعلی و کسانی که قرار است فصل آینده برای پرسپولیس زحمت بکشند، آرزوی موفقیت می کنم. ما همیشه به عنوان یک دعاگو و هوادار کنار این تیم هستیم و خواهیم بود.

پایان


همچنین بخوانید:

نظرات