محموله پول ارسالی جمهوری اسلامی برای حزب‌الله در دمشق هدف قرار گرفت؛ همکاری آمریکا و اسرائیل برای دفع تهدیدات

جستجو

محموله پول ارسالی جمهوری اسلامی برای حزب‌الله در دمشق هدف قرار گرفت؛ همکاری آمریکا و اسرائیل برای دفع تهدیدات

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

منابع خبری عربی گزارش دادند محموله‌ی پول‌هایی که جمهوری اسلامی ایران با هواپیمایی «فارس ایر قشم» به دمشق فرستاده چهارشنبه شب ۲۵ نوامبر (۵ آذر) توسط حزب‌الله در کامیون بارگیری شد اما جنگنده‌های اسرائیل کاروان حزب‌الله را بمباران کردند.

بوئینگ ۷۴۷ «فارس ایر قشم» که در فهرست تحریم‌ها قرار دارد اما همچنان رژیم ایران آن را در پرواز سوریه و ونزوئلا استفاده می‌کند

پیش از این اسرائیل در کمتر از ۱۰ روز دست‌کم سه بار مواضع و پایگاه‌های وابسته به سپاه قدس و گروه‌های نیابتی وفادار به جمهوری اسلامی را در خاک سوریه بمباران کرد و طبق آماری که سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن از تلفات اعلام کرد در مجموع حدود ۲۰ نفر کشته شدند.

بر اساس اطلاعات وبسایت‌های راداری هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ شرکت «فارس ایر قشم» ۲۴ نوامبر از تهران عازم دمشق شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه ۲۵ نوامبر در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت آمریکا و اسرائیل برای محدود کردن تحرکات شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران و کوتاه کردن دست آنها از مرزهای سوریه و اسرائیل و جلوگیری از خطر تهدید صلح و ثبات در منطقه اقدامات نظامی دوجانبه‌ علیه آنها در سوریه آغاز می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مصاحبه گفت حمله به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در سوریه حق اسرائیل است و واشنگتن از آن حمایت می‌کند.

او همچنین به شرق‌الاوسط گفته بین ایالات متحده و اسرائیل همکاری دوجانبه برای شناسایی و دفع تهدیدات در مناطق مرزی سوریه در جریان است.

وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو بارها بر ضرورت عقب‌نشینی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حزب‌الله و دیگر گروه‌های مورد حمایت تهران از سوریه تأکید کرده است. یکی از شروط ۱۲گانه‌ی آمریکا برای مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی همین نکته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته «اقدامات بدخیم و بی‌ثبات کننده که توسط رژیم ایران در سوریه انجام می‌شود رژیم بشار اسد را قادر می‌کند تا وحشیانه علیه مردم سوریه اقدام کند و جنگی به راه انداخته که جان یک میلیون نفر را گرفته و ۱۱ میلیون نفر را آواره کرده.»

وی در ادامه به الشرق الاوسط گفت که رژیم ایران اگر واقعاً نگران معیشت مردم سوریه بود، پس باید بجای ادامه خونریزی در این کشور، از روند سیاسی مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل حمایت می‌کرد.

گزارش‌ها حاکیست ارتش اسرائیل چهارشنبه ۲۵ نوامبر در بلندی‌های جولان اعلامیه‌های هشدار به نیروهای ارتش سوریه برای قطع ارتباط با شبه‌نظامیان ایران پخش کرده است.

روزنامه تایمز اسرائیل در همین ارتباط نوشته این اعلامیه‌ها پس از بمباران پایگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله در چند نقطه سوریه پخش شد.

در اطلاعیه‌ها که بالای آن تصویر یک عقاب سیاه درج شده که نماد لشکر ۲۱۰ اسرائیل مستقر در مناطق مرزی جولان است هشدار داده شده «ما به هیچکس اجازه نمی‌دهیم ثبات اینجا را بر هم بزند.»

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments