مداحان «بیت رهبری»: مصداق هم‌نشینی شریعت و عقلانیت و فتوت و مسئولیت‌پذیری را نشان خواهیم داد!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

تعدادی از مداحان «بیت‌ رهبری» با صدور بیانیه‌ای «در حمایت از فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری» نوشتند مراسم‌ عزاداری‌های محرّم و صفر را مانند «مراسم عَرَفه» چنان برگزار می‌کنند که مصداق هم‌نشینی «شریعت، عقلانیت، فتوت و مسئولیت‌پذیری» باشد.

ازدحام جمعیت در امامزاده معصومه در پخش زنده صدا و سیما

تعدادی از مداحان «بیت‌رهبری» از جمله منصور ارضی، سعید حدادیان، صادق آهنگران، احمد واعظی، مرتضی طاهری، مجید بنی‌فاطمه، مهدی سلحشور، نریمان پناهی، جواد حیدری، میثم مطیعی با صدور بیانیه‌ای «در حمایت از فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری» نوشتند که تعطیلی مراکز زیارتی، مساجد و امامزاده‌ها با شیوع کُرونا «تلخ» اما «تبلور عقلانیت دینی و نشانه‌ رعایت مقتضیات زمان در شئون مذهبی» بوده است.

این مداحان نوشتند «همانطور که در ابتدای شروع بیماری کُرونا به یاری کادر درمان و در رزمایش مواسات به یاری مردم شتافتند، در محرم امسال نیز انشاءالله جلوه‌ای تازه از ارادتمندی مسئولانه به پیشوای آزادگان جهان را رقم خواهند زد…»

در این بیانیه مداحان «بیت» تأکید کردند که محرم امسال «نشان خواهند داد که محافل مذهبی و مجالس و دسته‌های عزادار با اقامه مراسمات پر شور خود، مصداق هم‌نشینی شریعت، عقلانیت، فتوت و مسئولیت‌پذیری است.»

مداحان و روضه‌خوانان کشور از همه مداحان خواستند تا به دلیل تأکید خامنه‌ای «مجالس و محافل عزاداری را در همکاری با مسئولان و با رعایت ضوابط بهداشتی و مطابق نظر کارشناسان و متخصصان» برگزار کنند.

آنان در ادامه بیانیه‌ی خود از مدیران و سیاست‌گذاران ارشد حکومت خواستند تا «از نظرات فعالان هیئات در جهت اقناع افکار عمومی و رفع نگرانی و تشویش خاطر جامعه» استفاده کنند و «از چندصدایی و اتخاذ مواضع متعدد، سلیقه‌ای و بعضاً متناقض پرهیز کرده» و «در اسرع وقت تدابیر لازم برای ابلاغ و آموزشِ ضوابط بهداشتی و تأمین زیرساخت‌های حمایتی برای اجرای این ضوابط در برگزاری مراسم محرم را اتخاذ کنند.»

روضه‌خوانان و هیئتی‌های کشور اعلام کرده‌اند که این اطمینان را دارند هما‌نطور که در مراسم عرفه «ضوابط لازم» رعایت شد، مراسم‌ محرم و صفر نیز «مسئولانه و بدون مشکل و پرشورتر از همیشه برگزار خواهند شد.»

مداحان رهبر جمهوری اسلامی در حالی ادعای برپایی مراسم‌ مذهبی پیش رو را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند «مراسم عرفه» مطرح می‌کنند که گزارش‌های تصویری خبرگزاری‌های داخلی از عدم رعایت فاحش این پروتکل‌ها حکایت دارند. تصاویر عزاداری‌های برگزار شده در مسجد ارک تهران، «گلزار شهدا»ی کرمان و یافت‌آباد تهران، امامزاده «محمد‌هلال بن‌علی» آران و بیدگل در کاشان و حتی پادگان‌های ارتش جمهوری اسلامی نشان می‌دهند علاوه بر تراکم جمعیت و عدم فاصله‌گذاری اجتماعی، حاضران حتی از ماسک نیز استفاده نکرده‌اند!

اما صداوسیمای جمهوری اسلامی که برنامه‌های مراسم‌ «عَرَفه» را در امامزاده‌ها و مساجد در استان‌های مختلف به صورت زنده پخش می‌کرد، در پوشش خبری خود، تلاش  کرد تا به تحریف واقعیت بپردازد و از سقف سالن‌های داخلی تصویر می‌گرفت یا بخشی از سالن‌ها را که فاصله‌گذاری رعایت شده بود از ابتدا تا انتهای گزارش به نمایش می‌گذاشت. با این حال، تصاویری از «امامزاده معصومه» قم نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان در محوطه اصلا فاصله‌گذاری را رعایت نمی‌کنند.

بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی و عدم رعایت آنها در عزاداری‌های مذهبی این دو ماه، تردید و نگرانی نسبت به گسترش و شیوع بیشتر ویروس کُرونا را در مناطق مختلف کشور و سطح شهرها و روستاها بیش از پیش تقویت کرده است. مداحان «بیت رهبری» و هیئتی‌ها و کسانی که اصرار بر برگزاری این مراسم مذهبی دارند، سلامتی و جان شهروندانی که در این عزاداری‌ها شرکت نمی‌کنند را نیز به دلیل سرعت و نوع تصاعدی پخش ویروس کرونا تهدید می‌کنند.

نظرات