مذاکرات جدید آمریکا بر سر سرنوشت سپاه پاسداران است؟

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا گفته است: هرگز روی راهکارهایم تعصب نخواهم داشت و هرگز اقدام غیرمنتظره برای لغو تصمیمات ترامپ انجام نخواهم داد.

جو بایدن پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از بازگشت آمریکا به توافق برجام با رژیم ایران سخن گفته بود. او اکنون خواستار مذاکره جدید شده است. مذاکره‌ای که تنها به فعالیت‌های هسته‌ای محدود نخواهد ماند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، یکی از محورهای اصلی دور جدید مذاکرات، تمدید دوره تعیین‌شده برای محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای رژیم ایران است.

بایدن در مصاحبه خود با نیویورک‌تایمز از جمله به فعالیت‌های رژیم ایران در منطقه نیز پرداخته است. به باور او، در دور جدید مذاکرات باید فعالیت‌های جمهوری اسلامی در یمن، لبنان، سوریه و عراق نیز بخشی از محورهای مذاکره باشد.

بایدن همچنین در مصاحبه خود با نیویورک تایمز گفته است: ببینید، گفت‌وگوهای زیادی پیرامون موشک‌های با قابلیت هدایت دقیق و همچنین سایر مسائل و از جمله اقدامات بی‌ثبات کننده در منطقه وجود دارد.

به گزارش یورونیوز، تیم بایدن همچنین به دنبال آن است تا در دور جدید مذاکرات، نه تنها مذاکره کنندگان پیشین (رژیم ایران، ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا) حضور داشته باشند، بلکه اعضای جدیدی عمدتا از بازیگران مهم منطقه بویژه عربستان و امارات نیز به آنها بپیوندند.

مذاکرات بایدن بر سر سرنوشت سپاه پاسداران است

حسن شریعتمداری، دبیر کل شورای مدیریت گذار، در گفتگو با رادیو فرانسه می گوید: سپاه پاسداران آگاه است که مذاکرات آتی میان حکومت ایران و دولت جو بایدن بر سر سرنوشت سپاه پاسداران خواهد بود و در نتیجه حاضر نیست که افرادی نظیر روحانی یا ظریف به نیابت از آن وارد مذاکره با آمریکا و دیگر قدرت های جهانی و منطقه ای و تصمیم‌گیری در مواردی بشوند که به سرنوشت سپاه پاسداران مربوط می‌شوند.

وی در پاسخ به این سئوال که شکننده شدن موقعیت سپاه در منطقه و به ویژه بعد از ترور محسن فخری‌زاده چه تاثیری بر جدال جاری و مذاکرات آتی حکومت ایران با دولت بعدی آمریکا خواهد داشت؟، گفت: آمریکا و اروپا معتقدند موضوع مذاکرات احتمالی دیگر نمی تواند به احیای صرف برجام با بازگشت آمریکا به این توافق محدود شود و منازعات منطقه‌ای و برنامۀ موشکی جمهوری اسلامی را نیز شامل خواهد شد. این در شرایطی است که مذاکرات آتی در شکننده ترین وضعیت سپاه پاسداران از نظر نظامی و امنیتی صورت خواهد گرفت. افزون بر این، کشته شدن فخری‌زاده نشان داد که جدال قدرت در ایران اکنون به رخنه اطلاعاتی، فروش اطلاعات داخلی به سرویس های جاسوسی بیگانه و به جدال قدرت میان دستگاه های متعدد اطلاعاتی و امنیتی در داخل کشور کشیده است.

حسن شریعتمداری در پایان افزوده است که طرف مقابل – جو بایدن و قدرت‌های غربی – از این شکاف‌ها و جدال‌ها به عنوان اهرم فشار در مذاکرات آتی قویاً استفاده خواهند کرد.

دموکراتها تغییرگرا هستند، روی آنها حساب نکنید

یک استاد دانشگاه و کارشناس امور بین الملل در پاسخ به این سئوال که بایدن در کمپین‌های انتخاباتی از بازگشت به برجام به صورت مکرر صحبت به میان آورده است. اما هیچ صحبتی از برداشتن تحریمها نکرده است. دلیل این موضوع چیست؟، گفت:

طبعا بایدن بر بازگشت به برجام تاکید خواهد کرد اما رفع تحریم‌ها مستلزم موافقت کنگره نیز هست. بنابراین مکانیسم رفع تحریم‌ها کمی پیچیده‌تر و سخت‌تر است. ضمن اینکه بایدن تا از حکومت ایران تضمین‌های هسته‌ای و موشکی نگیرد تحریم‌ها را برنخواهد داشت.

به گزارش اقتصاد بازار، ابوالفضل بهشتی در پاسخ به این پرسش نیز که حزب دموکرات در طول رقابت‌های انتخاباتی برای ریاست جمهوری طی بیانیه‌ای اعلام کرد که سیاست تغییر نظام ایران را دیگر دنبال نخواهد کرد. آیا با به قدرت رسیدن بایدن این سیاست کماکان دنبال می‌شود یا موضوعی صرفا تبلیغاتی بوده است؟، گفت:

حزب دمکرات اساساً تغییرگراست و هرگاه به قدرت رسیده اند در جهان دست به تغییرات سیاسی و بویژه حمایت از حقوق بشر زده است. دمکرات‌ها همچنانکه در دوران کلینتون و اوباما نشان دادند اساسا سکولار و غیر مذهبی‌اند و در جهان مدافع چنین سیستم‌هایی نیستند. ‌به هیچ وجه نمی‌توان روی سیاست دمکرات‌ها در این شرایط حساب کرد.

در موضوع خاورمیانه و ایران، بایدن اوباما نیست

وب‌سایت «نشنال‌نیوز» در تحلیلی نوشته است: بر خلاف انتظار و همچنین با وجود نگرانی برخی کشورهای عربی، سیاست‌های خارجی دولت جو بایدن در قبال خاورمیانه و موضوع تنش آمریکا با رژیم ایران مانند باراک اوباما نخواهد بود.

این یادداشت منطبق دانستن رویکرد بایدن با رویکرد اوباما نسبت به رژیم ایران را اشتباه خوانده و اشاره کرده: وقتی صحبت از سیاست خارجی ایالات متحده و خاورمیانه می‌شود،‌ بایدن اوباما نیست.

این یادداشت در ادامه به بررسی تفاوت اوباما و بایدن پرداخته و می‌نویسد تمایز بین آن دو را نگاهی به رویکرد سیاست خارجی آن‌ها روشن می‌کند.

برای ارائه شواهد در این زمینه، نویسنده اشاره کرده که در موضوع حملات ۱۱ سپتامبر، با آنکه اکنون جنگ‌های افغانستان و عراق در آمریکا به صورت گسترده‌ای «اشتباه استراتژیک» شمرده می‌شود،‌ بایدن از حامیان آن بوده است.

از سوی دیگر، در زمان دولت بیل کلینتون، او به دلیل بی‌تفاوتی در زمینه قتل عام مسلمانان در بوسنی، دولت را مورد انتقاد قرار داد.

نویسنده نتیجه گرفته که چنین انگیزه‌های مداخله‌گرایانه لیبرالی از سوی رییس‌جمهور منتخب جدید از سال‌ها حضورش در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نشات گرفته است.

نشنال‌نیوز تصریح کرده که این نوع رویکرد کاملا در تضاد با رویکرد اوباما،‌ مشاوران ارشدش و مسیری است که آن‌ها در کاخ سفید در پیش گرفتند. این موضع وقتی تلخ حس می‌شود که به یاد آورده شود دولت اوباما مذاکرات خود را با رژیم ایران مخفیانه انجام داد.

نویسنده همچنین اشاره کرده در حالی که بایدن یک «خودی» در سنا به حساب می‌آمد،‌ اوباما یک جوان کم‌تر شناخته شده کاملا «غیر خودی» بود که راهش را به ریاست‌جمهوری باز کرد.

فیلم زیر: اظهارات بایدن در مورد اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی و هلاکت قاسم سلیمانی

[embedded content]

www.youtube.com/watch?v=X9F7yZR2dug

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.

DOWNLOAD

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments