مذاکرات مرزی مقامات اسرائیلی و لبنانی برای اولین بار پس از ۳۰ سال

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

در مذاکرات غیرمستقیم به میزبانی سازمان ملل متحد و میانجیگری ایالات متحده، هیئتهای دو کشور در یک چادر واحد حضور خواهند یافت اما یکدیگر را مخاطب قرار نخواهند داد؛ هر دو جانب میگویند احتمال عادی سازی روابط در دیدرس نیست.

مقامات اسرائیلی و لبنانی، صبح چهارشنبه، برای مذاکرات غیرمستقیم مرزی که دستاوردی «تاریخی» خوانده شده و گفته می شود احتمال دارد به حصول ثبات و رفاه بیشتر در منطقه بینجامد، در یک اتاق واحد – در واقع، در یک چادر واحد – حضور خواهند یافت.

با اینحال، دو کشور تأکید کرده اند که مذاکرات تنها بر حل مناقشهٔ ده ساله پیرامون ترسیم دقیق مرزهای قلمرو آبی هر یک از دو کشور متمرکز خواهد بود و مقدمه ای بر مذاکرات صلح و روند عادی سازی روابط نخواهد بود.

این مذاکرات که به میزبانی سازمان ملل متحد و میانجیگری ایالات متحده صورت می گیرد، قرار است در ساعت ۱۰ صبح، و در یک چادر بزرگ و باز در مقر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در «نقورا»، ۲۰۰ متری شمال مرز اسرائیل با لبنان انجام گیرد.

«یوآل اشتاینیتز»، وزیر انرژی اسرائیل روز سه شنبه گفت چشمداشت از مذاکرات «می بایست واقع بینانه باشد». «بر سر مذاکرات صلح و یا عادی سازی روابط گفتگو نخواهیم کرد، بلکه گفتگو بر حل یک مسأله تکنیکی-اقتصادی متمرکز خواهد بود که ده سال است مانع از توسعه منابع گاز طبیعی این دریا در راستای منافع مردم منطقه شده است».

اشتاینیتز افزود، هدف از مذاکرات حل مشکلی «با تعریفی مشخص و محدود دربارهٔ آن قلمرو آبی» است.

طبق گزارشی از هفته گذشته، گرچه هر دو جانب گفتگو در یک اتاق واحد خواهند نشست اما هیئت لبنانی بواسطهٔ مقامات سازمان ملل و ایالات متحده با اسرائیلی ها گفتگو خواهند کرد. مذاکره-گران لبنانی تصمیم ندارند با همتاهای اسرائیلی خود بطور مستقیم گفتگو کنند.

مقامات ایالات متحده گفته اند که مذاکرات میان اسرائیل و لبنان در خصوص مرزهای زمینی «در روندی جداگانه» انجام خواهد شد.

مقامات اورشلیم تأکید کرده اند که این مذاکرات به هیچ عنوان نمی بایست با شروع روند عادی سازی مشابه با توافقاتی که امارات متحد عربی و بحرین صورت گرفته، اشتباه شود.

روز سه شنبه، یک مقام ارشد وزارت انرژی گفت اختلاف نظری که در این مبحث میان اورشلیم و بیروت موجود است، اندک است، و با حفظ احتیاط، ابراز خوشبینی کرد که به بزودی توافق حاصل شود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/israeli-and-lebanese-officials-launching-first-border-negotiations-in-30-years/

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments