مرزنشینان استان کردستان ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل صادر کرده‌اند

جستجو

مرزنشینان استان کردستان ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل صادر کرده‌اند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

مرزنشینان در استان کردستان تا ماه آبان سال جاری، ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل به شمال عراق فروختند. این طرح دولتی برای مقابله با قاچاق سوخت در مناطق مرزی ارائه شده است.

بنا بر برخی تخمین‌ها روزانه ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل از مرزهای کشور خارج می‌شود ـ عکس آرشیوی

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)، مدیر منطقه استان کردستان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ادعا کرده است که «سود حاصل از فروش این فرآورده، بین ۲۱ هزار و ۳۰۰ خانوار روستایی مناطق مرزی استان تقسیم شد.»

به گفته فریدون یاسمی، «از محل فروش ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر گازوییل به بخش کردستان عراق، بیش از ۳۴۷ میلیارد و ۴۹۴ میلیون ریال به حساب خزانه واریز شده است».

بازارهای غیررسمی بخش مهمی از اقتصاد مرزنشینان را تشکیل می‌دهد. به گزارش ایرنا، روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین و بیش از ۱۰ میلیون لیتر گازوییل به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود.

در ابتدای پاییز امسال، گزارش‌های زیادی مبنی بر قاچاق بی‌رویه سوخت از تمامی مرزهای کشور به کشورهای همسایه منتشر شدند. یکی از علت‌های افزایش قاچاق، کاهش چشمگیر نرخ ارز و افزایش فقر و بیکاری در مناطق مرزی است. قاچاقچیان بزرگ از ارزان‌تر شدن سوخت و در اختیار داشتن منابع انسانی برای کسب درآمد و سود بیشتر بهره می‌برند.

از طرف دیگر، انتظار می‌رود ایران به خاطر دور جدید تحریم‌ها با مشکل صادرات نفت و فراورده‌های نفتی مواجه شود. راه‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها محدود شده و کانال‌هایی که در دور قبل برای مبادلات ارزی و کالایی تعبیه شده بود نیز مسدود شده‌اند.

دولت در تلاش است که قاچاق سوخت را در اختیار بگیرد و از کانال‌های غیررسمی فروش برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کند.


در همین زمینه:

بازگشت تحریم‌ها: اعتراض تهران به توقف سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در ترکیه

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments