‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’در آپارات

جستجو

‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’در آپارات

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’ در آپارات

این هفته در آپارات فیلم ‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’ ساخته توماس گیفِر به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

بعضی عبارات در ترم‌های سیاسی در هر کشوری معانی خاص پیدا می‌کنند. در دوران معاصر هم پرونده قتل‌های زنجیره‌ای، در مفهوم قتل‌های سیاسی به‌کار گرفته شد که توسط وزارات اطلاعات ایران در دهه هفتاد خورشیدی انجام گرفت. در این دوره عده‌ای از شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی که منتقد نظام حاکم بر ایران بودند، به شکل‌های فجیعی به قتل رسیدند. در ابتدا رهبر جمهوری اسلامی، این قتل‌ها را به گردن حکومت‌های دیگر و از جمله اسرائیل انداخت اما بعدا با پافشاری محمد خاتمی، رییس جمهوری وقت ایران معلوم شد که کار، کار وزارت اطلاعات و امنیتی‌ها بوده است. افشای این قتل‌ها اما به تعدادی اندک محدود شد، در حالی که گفته می‌شود برخی افراد دیگر شناخته‌شده هم که در آن سال‌ها به قتل رسیدند جزو آنان بودند، اما هرگز در گزارشات رسمی قتل این افراد توسط وزارت اطلاعات تایید نشد و تنها نام چهار چهره سیاسی و فرهنگی به عنوان مقتولان این پرونده اعلام شد. محمد جعفر پوینده و محمد مختاری از چهره‌های ادبی و فرهنگی خوشنام و داریوش و پروانه فروهر از رهبران حزب ملت ایران چهارنفری بودند که وزارت اطلاعات قتل‌شان را به اعضای خودسر خود نسبت داد. مسئول و عوامل اجرای قتل‌های مشابه دیگر البته تا همین امروز معرفی نشده‌اند. توماس گییفر مستند ساز آلمانی در فیلم ‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’ به بررسی یکی از این قتل‌ها پرداخته است. او در این فیلم تمرکزش را بر قتل فجیع داریوش و پروانه فروهر که در خانه‌شان در تهران توسط نیروهای امنیتی به قتل رسیدند، گذاشته است. داریوش و پروانه فروهر از فعالان ملی و زندانیان سیاسی دوران حکومت شاهنشاهی بودند و بعد از انقلاب هم داریوش فروهر مدتی به عنوان وزیر کار و وزیر مشاور در امور کردستان با دولت موقت کار کرد اما بعدها دستگیر و بار دیگر زندانی شد. پروانه فروهر هم از اعضای فعال جنبش دانشجویی و جبهه ملی بود و این دو بنیانگذاران حزب ملت ایران بودند.

حق نشر عکس Giefer
Image caption نمایی از فیلم ‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’

ویژگی فیلم

فیلم ‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’ ساخته توماس گیفِر فیلم‌ساز آلمانی، یک مستند تحقیقی درباره قتل‌های زنجیره‌ای در ایران است. فیلم‌ساز با حداقل دسترسی که به شواهد و اسناد و مدارک داشته، توانسته تصویر روشنی از چگونگی وقوع این جنایت ارائه دهد. حالا بیست سال از این قتل‌ها می گذرد و هنوز بحث بر سر آمران و قاتلان و دلایل قتل‌ها ادامه دارد. این فیلم در سال ۱۳۸۳ ساخته شده است.

درباره کارگردان

توماس گیفر، خبرنگار و مستندساز آلمانی در سال ۱۹۴۴ در جزیره رایشنا در جنوب آلمان به دنیا آمد. او در جوانی در فرانکفورت و برلین ادبیات و روزنامه‌نگاری خوانده و برای ادامه تحصیل در آکادمی فیلم و تلویزیون به برلین آمده است. او در سال ۱۹۶۷ اولین فیلم مستندش برلین ، دوم ژوئن ۶۷ درباره تظاهرات ضدشاه دانشجویان ایرانی و غیرایرانی رو‌به‌روی اپرای برلین را ساخت. او سپس از سال ۱۹۷۹ تا به امروز به صورت مستمر به عنوان نویسنده، کارگردان، فیلم‌بردار، تدوین‌گر و تهیه‌کننده برای کانال‌های تلویزیونی غیرخصوصی و همین‌طور شبکه آرته مستند ساخته است. مستندهای او دارای موضوعات انتقادی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است. فیلم‌های او درباره موضوعات مرتبط با انقلاب ایران و یا مرتبط با حوزه‌هایی هم‌چون عراق، پاکستان، کردستان، افغانستان، آسیای مرکزی، افریقا و امریکای لاتین و امریکای شمالی و اروپا بوده است. او در این سال‌ها بیش از بیست‌‎وپنج فیلم مستند ساخته است. علاوه بر ‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’ که در سال ۲۰۰۴ ساخته است می‌توان به این فیلم‌ها نیز اشاره کرد:

(۱۹۶۸) ترور همچنین در غرب

(۱۹۸۱) شاه کیش و مات – انقلاب در ایران

(۱۹۸۳) کُردها – مردمی که نمی‌توانند وجود داشته باشند

(۱۹۸۹) در آپینگتون چه اتفاقی می‌افتد؟

(۱۹۹۱) جهاد – جنگ مقدس

(۱۹۹۲)مافیای پاسپورت

(۱۹۹۸) مرگ در ممفیس – قتل مارتین ‌لوتر‌کینگ

(۱۹۹۹)بزرگداشت حکومت الهی – بیست سال انقلاب اسلامی( در ایران)

حق نشر عکس Giefer
Image caption توماس گیفر، مستندساز آلمانی

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با پرستو فروهر فرزند پروانه و داریوش فروهر درباره فیلم ‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’ ساخته توماس گیفِر را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گفتگوی آپارات با پرستو فروهر فرزند پروانه و داریوش فروهر درباره فیلم ‘مرگ در تهران، قتل به نام خدا’ ساخته توماس گیفِر را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: [email protected]

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments