‘مشخصات دست‌کم ۳۱ پناهجوی افغان در کشتی غرق شده در وان ترکیه ثبت شده’

جستجو

‘مشخصات دست‌کم ۳۱ پناهجوی افغان در کشتی غرق شده در وان ترکیه ثبت شده’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
افغانستان حق نشر عکس MOFA.AF
Image caption وزارت خارجه افغانستان در اواسط ماه جدی/دی اعلام کرد که بسته اصلاحات در وزارت خارجه را با مشورت رئیس جمهوری افغانستان ترتیب و نهایی کرده است

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید در پی فراخوان این وزارت، خانواده‌های دستکم ۳۱ پناهجوی افغان که احتمالا در حادثه غرق شدن کشتی در وان ترکیه جان‌شان را از دست داده اند، مشخصات آنها را ثبت کرده اند.

درست دو هفته از وقوع حادثه غرق شدن یک کشتی با دستکم هشتاد سرنشین از جمله چند کودک و زن در وان ترکیه می‌گذرد.

وزارت خارجه افغانستان هیاتی را به شهر وان فرستاده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت تا حالا سیزده جسد از آب بیرون آورده شده است.

در پی این حادثه دو هفته پیش، وزارت خارجه در فراخوانی از مردم خواست تا اگر ارتباط با عزیزان‌شان را در این مسیر از دست داده اند، اطلاع بدهند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقامهای ترکی گفته که در این اواخر شاهد حضور شمار زیادی از مهاجرین افغانستان در این کشور بوده است.

خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل با یک عضو خانواده‌ا‌یی صحبت کرده که گمان می‌کنند، فرزندشان سوار این کشتی بوده است.

گفته می‌شود این کشتی در عمق صد متری دریاچه وان در شرق ترکیه نشست کرده است. پلیس ترکیه بیرون آوردن اجساد، تثبیت هویت قربانیان و انتقال اجساد را روی دست گرفته است.

همه اینها پناهجویانی بودند که با عبور از مرز میان ایران و ترکیه، برای ادامه سفر و برای پنهان ماندن از چشم پلیس، می‌خواستند دریاچه وان را در تاریکی شب با کشتی پشت سر بگذارند.

هنوز مشخص نیست چند نفر از سرنشینان این کشتی شهروندان افغانستان بوده اند.

خوشحال، ساکن شهر جلال آباد به بی‌بی‌سی گفت آخرین تماسی که از حشمت، برادر ۲۲ ساله‌اش دریافت کرده، ساعتی قبل از غرق شدن این کشتی بوده است.

او گفت: “حشمت دارالمعلمین را تمام کرده و در یک مغازه مبل‌سازی‌ کار می‌کرد، اما وقفه در کارو بار به دلیل قرنطینه او را واداشت تا راه مهاجرت را در پیش بگیرد. سه دوست او در مرز میان پاکستان و ایران به چنگ پلیس افتادند و رد مرز شدند اما حشمت و یک دوست دیگرش به سفرشان ادامه دادند.”

یک منبع دیگر به بی‎بی‌سی گفت که یکی از مراجعه‌کنندگان گفته ۱۱ نفر از اعضای خانواده‌اش احتمالا سوار این کشتی بودند و یک نفر دیگر گفته از هفت نفر از عزیزانش که قرار بود در بیست و هفتم جون از وان حرکت کنند، اطلاعی ندارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشتی پناهجویان (عکس آرشیویی است)

در همین حال، حبیب احمد خنجانی کاردار سفارت افغانستان در آنکارا به بی‌بی‌سی گفت که این سفارت از دولت ترکیه خواسته تا از هر راه ممکن از جمله آزمایش دی‌ان‌ای برای شناسایی هویت قربانیان استفاده شود.

ترکیه ، مسیری عبور مهاجران غیرقانونی برای رسیدن به اروپا است، به‌ویژه شهروندان افغانستان، ایران، پاکستان و بنگلادش از مسیر ترکیه برای رسیدن به اروپا استفاده می‌کنند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments