معاون وزیر بهداشت: موج دوم و سوم کُرونا «اروپایی» است و از ایتالیا وارد شده!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

معاون وزیر بهداشت می‌گوید ویروس کُرونایی که از شش‌ماه اخیر در ایران شیوع یافته است، ویروس جهش‌یافته‌ای است که از اروپا به ویژه ایتالیا وارد ایران شده و با ویروس ووهان چین متفاوت است!

رضا ملک‌زاده معاون وزیر بهداشت در یک گفتگوی رادیویی درباره جهش ویروس کُرونا در ایران گفته است، ویروس شش ماهه اخیر کُرونا که در ایران شیوع پیدا کرده، مربوط به ووهان چین نیست و ویروس جهش‌یافته‌ای است که از اروپا به ویژه از ایتالیا وارد ایران شده است! این نخستین بار است که یک مقام مسئول در کشوری چنین ادعایی را مطرح می کند!

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان داشت: «ویروسی که در ابتدا در ایران مشاهده شد از ووهان چین آمده بود. اما ویروسی که در ۶ ماه گذشته به ایران وارد شد ویروس جهش یافته‌ای است که از اروپا به ویژه کشور ایتالیا وارد ایران شده و مشکلات جدیدی را به همراه آورده است.»

وی نتیجه گرفت: «در حال حاضر در ایران دو نوع از این ویروس وجود دارد و نوع اروپایی نتایج بالینی بسیار بدتری دارد چون تکثیر و انتقال آن بسیار بدتر است.»

معاون وزیر بهداشت کیت‌های موجود تشخیص کُرونا در ایران را تنها قادر به تشخیص «۳۰ تا ۵۰درصدی» ویروس خوانده و گفته است: «این ویروس در زمان‌های مختلف بیماری به میزان متفاوتی از حلق و بینی خارج می‌شود. بنابراین ممکن است نتیجه تست افراد در هر روز متفاوت باشد.»

وی مطمئن‌ترین نوع تست تشخیص را «آزمایش خون و آنتی‌بادی به همراه نمونه‌برداری از حلق و بینی» دانسته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نقص‌های ژنتیک در روند مقابله با این بیماری را بی‌تاثیر ندانست و افزود: «بسیاری از مردم و به ویژه جوانان از نقص‌های ژنتیکی ایمنی خود باخبر نیستند. مشاهدات نشان داده است که افراد پس از ابتلا به این بیماری از نقص های ایمنی بدنشان مطلع می‌شوند. طی تحقیقات مشخص شده است که علت مرگ بسیاری از جوانان نیز نقص‌های ژنتیکی پنهان بوده است.»

ملک‌زاده سخنان ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت مبنی بر دو برابر بودن آمار واقعی مبتلایان و مرگ ‌و میر نسبت به آمار اعلام‌شده‌ی وزارت بهداشت را تأیید کرد.

وی گفته است: «به نظرم این تعداد حتی به دو و نیم برابر هم می‌رسد. بسیاری از افراد ناقل این ویروس هستند در حالی که تست این افراد منفی بوده است.»

معاون وزیر بهداشت از مردم خواست تا در استفاده از ماسک کوتاهی نکنند زیرا در حال حاضر استفاده از ماسک بهترین راه حلی است که داریم. کشورهای موفق در غلبه بر این ویروس همواره از ماسک استفاده کرده و البته فاصله‌گذاری اجتماعی را هم رعایت کرده‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره ساخت واکسن کُرونا در ایران اعلام کرد که نتایج تست حیوانی واکسن ایرانی مثبت بوده است اما این واکسن باید بر روی حداقل ۲۰ هزار نفر تست شود و حتی کشورهای خارجی نیز آمادگی توزیع واکسن را تا حداقل ۶ ماه آینده پیدا نخواهند کرد.

رضا ملک‌زاده با اشاره به تاثیرگذاری داروی رمدسیویر در درمان کُرونا اظهار داشت: «طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت داروی رمدسیویر از اثربخشی مطلوب برخوردار نیست. تحقیقاتی توسط ۳۰ کشور در جهان با تزریق داروی رمدسیویر به ۲۵۰۰ نفر صورت گرفته که از این تعداد ۶۰۰ نفر ایرانی بوده‌اند و مشاهدات نشان می‌دهند که این دارو از اثربخشی مناسبی برخوردار نیست.»

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments