معرفی افرادی که در مسمومیت مخالف پوتین نقش داشتند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

بعد از گذشت بیش از بیست سال حکمرانی مستبدانه، مسموم کردن مخالفان سیاسی تبدیل به بخشی عادی از سیاست روسیه شده است و ظاهراً پوتین نمی‌خواهد یا نمی‌تواند هیچ کاری برای تغییر آن انجام دهد. واقعیت وحشتناک این نیست که آیا پوتین شخصا دستور حذف مخالفانش را صادر کرده یا نه، بلکه این است که هر کسی از حلقه نزدیکان رئیس جمهور روسیه می‌تواند با مصونیت قضایی در سیستم پوتین مخالفان سیاسی را حذف کند.

به گزارش روزنامه فرانسوی فیگارو، اتحادیه اروپا اعمال تحریم ‌هایی علیه روسیه را اعلام کرد. به موجب این تصمیم شش نفر از مقام ‌های ارشد دستگاه امنیتی روسیه حق ورود به کشورهای اروپايی را ندارند و حساب‌ های بانکی آنها مسدود می ‌شود.

در فهرست تحریمهای اتحادیه اروپا نام آندری یارین رئیس اداره سیاست داخلی دفتر رئیس جمهور روسیه، سرگئی کرینکو معاون نخست اداره امور رئيس جمهور روسیه و الکساندر بورتنیکوف مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه، ذکر شده اند.

یک مقام اروپايی کاربرد ماده سمی علیه الکسی ناوالنی را نقض حقوق بین ‌الملل دانست چرا که سازمان منع سلاح ‌های شیمیایی کاربرد داروی عصبی نوویچوک را به صراحت ممنوع کرده است.

با نرفتن به روسیه به پوتین هدیه نخواهم داد

الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهور روسیه که هم‌اینک در برلین دوران نقاهت خود را سپری می‌کند می‌گوید، به روسیه بازخواهد گشت.

به گزارش اشپیگل، ناوالنی که طبق تشخیص پزشکان برلین، با سم عصبی نوویچوک مسموم شده بود و در حال حاضر حال عمومی‌اش رو به بهبود می‌رود اعلام کرد، قصد دارد به فعالیت سیاسی خود در روسیه ادامه دهد.

او گفت: «با نرفتن خود به روسیه به پوتین هدیه نخواهم داد.» ناوالنی تاکید کرد که نمی‌خواهد رهبر در تبعید اپوزیسیون روسیه باشد.

همکاران الکسی ناوالنی اعتقاد دارند که منتقد سرسخت رهبر روسیه، در اتاق هتلی که در تومسک در آن اقامت داشته، مسموم شده است.

بنیاد مبارزه با فساد اداری روسیه که ناوالنی رهبر آن است، گفته: بطری آب که آزمایشگاه آلمانی روی آن آثار ماده جزو گروه سلاح شیمیایی “نوویچوک” را پیدا کرده ، از اتاقی در هتل شهر تومسک روسیه که الکسی ناوالنی در آنجا اقامت داشت ، گرفته شده است.

کارشناسان اروپايی تردیدی ندارند که ناوالنی بر اثر موادی زهرآلود مسموم شده است و نتیجه معاینات و آزمایش‌های پزشکی را برای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی فرستادند، که مورد تأیید این نهاد بین‌المللی نیز قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید