جستجوی سایت

منابع حقوق بشری: کشته شدن حدود۳۰ تن و بازداشت هزار نفر در اعتراضات سراسری ایران

مجله ویدیویی توفیدز. مجله اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده.


منابع حقوق بشری می‌گویند در جریان اعتراضات سراسری مردم که امروز سومین روز خود را از سر می‌گذراند، حدود ۳۰ تن در ۵ استان کشته شده‌اند.  ۲۱ تن (۱۴ نفر تاییدشده) در استان کردستان، ۵ تن در استان‌ خوزستان و سه تن در استان‌های کرمان و فارس و اصفهان توسط نیروهای امنیتی به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

اعتراضات سراسری مردم طی دو روز اخیر علیه افزایش سه‌ برابری قیمت بنزین و سیاست‌های غیرانسانی حکومت جمهوری اسلامی در بیش از ۵۰ شهر همچنان ادامه دارد. در جریان این اعتراضات که با گسیل نیروهای امنیتی و انتظامی حکومت مواجه شده، طبق آمار ارائه شده از سوی برخی وبسایت‌های حقوق بشری نزدیک به ۳۰ تن کشته شده‌اند.

خبرگزاری فارس گزارش کرده که تا کنون حدود ۱۰۰۰ نفر در جریان اعتراضات اخیر در کل کشور بازداشت شده‌اند. در این گزارش همچنین، میزان خسارات جانی و مالی بیش از اعتراضات سراسری دی‌ماه سال ۹۶ اعلام شده و آمده است که «حجم خشونت و میزان تخریب آشوبگران نسبت به تجمعات دی ماه ۹۶ گسترده‌تر و مخرب‌تر بوده و در نتیجه آسیب‌های جانی و مالی در مقایسه با آن افزایش داشته است.»

یادآوری می‌شود که در اعتراضات دی‌ماه ۹۶، دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشته، «بیش از ۱۰۰ بانک و ۵۷ فروشگاه بزرگ فقط در یک استان به آتش کشیده شده و یا به غارت رفته است.»

در این میان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در اظهارات امروز خود نسبت به جریان اعتراضات گسترده‌ی مردمی، کشته‌شدن تعدادی از معترضان را با بی‌اعتنایی تأیید کرد. او ضمن حمایت از افزایش سه‌ برابری قیمت بنزین، به نهادهای امنیتی حکومت دستور داد تا با معترضان «بطور جدی» برخورد کنند. خامنه‌ای همچنین اعتراض‌کنندگان را «اشرار» خواند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در اولین روز اعتراضات در شهرهای جوانرود، سنندج، مریوان و کرمانشاه ۲۱ نفر کشته و ۱۶۳ نفر زخمی شدند. در این بین، کشته‌شدن ۱۴ نفر از معترضان که احراز هویت شده‌اند تأیید شده است.

گزارش‌ها همچنین حاکیست کشته‌شدگان بر اثر شلیک مستقیم و یا ضربات قنداق تفنگ، توسط نیروهای امنیتی جان باخته‌اند.

منابع رسمی حکومت کشته شدن شهروند سیرجانی، جواد نظری فتح‌آبادی در اولین روز اعتراضات را تایید کرده‌اند.

محمد محمودآبادی سرپرست فرمانداری سیرجان در یک مصاحبه‌ی تلویزیونی از کشته‌شدن یک تن و زخمی‌ شدن تعدادی از معترضان خبر داد و گفت که نیروهای انتظامی به خاطر تأمین امنیت مردم منطقه و جلوگیری از خسارات «به مخازن سوخت کشور»، تیراندازی کرده‌اند! به گفته‌ی وی، تیراندازی از پشت به معترضان شده و وی و رئیس نیروی انتظامی سیرجان برای عیادت زخمی‌ها به بیمارستان رفته‌اند!

آنگونه که اسدالله عباسی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از جلسه شورای عالی امنیت ملی امروز گزارش داده، نماینده شهریار نیز کشته شدن یک تن در این شهرستان را تایید کرده است.

این نماینده مجلس به نقل از محمود شاهنشین نماینده شهریار گفته که «این معترض به ضرب گلوله کشته شده، اما بعد مشخص شد که او به دلیل ضربه سنگ به سرش به کما رفته و سپس جان خود را از دست داده است!»

در این جلسه علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از تعداد کشته‌شدگان اطلاعاتی نداده است.

همچنین منابع غیررسمی از کشته‌شدن دو نفر در خرمشهر، به نام‌های میثم عبدالوهاب و علی غزلاوی ۱۲ ساله خبر داده‌اند. در بهبهان سه تن به نام‌های محمدحسین قنواتی، مهرداد دشتی‌زاده و احسان عبدالله نژاد کشته شدند. در شیراز نیز شهروندی به نام مهدی نکویی و در اصفهان نیز یک تن که احراز هویت نشده‌ کشته شده‌اند.

صدای آمریکا با انتشار ویدئویی از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان‌ماه از کشته‌شدن یک نفر در شیراز، یک نفر در شهرستان بهارستان استان تهران، یک نفر در گلشهر کرج و یک نفر در شهریار بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی خبر داده است.

در اعتراضات روز گذشته شهر جوانرود، ۱۴ نفر کشته و ۵۲ نفر زخمی شدند. هویت دو نفر از کشته‌شدگان به نام‌های کاوه محمدی و حمزه اعلام اعلام شده و یکی از کشته‌شدگان هم کارمند شهرداری بوده.

در مریوان شش معترض کشته شدند و ۵۰ شهروند شامل سه کودک زخمی شدند. هویت سه نفر از کشته‌شدگان مریوان احراز شده که عثمان نادری، مهران تاک، شاهو ولیدی و بهروز نام دارند.

در سنندج یک جوان ۱۶ ساله کشته شده و ۲۵ نفر زخمی شدند. در کرمانشاه نیز ۱۵ نفر زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها