موشک و شبه‌نظامیان در خارج، سرکوب در داخل؛ پشتوانه پیرمرد ۸۱ساله‌ای که رهبر جمهوری اسلامی است!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

پس از برگزاری رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز وزارت خارجه آمریکا دامنه‌ تحریم‌ فلزات علیه جمهوری اسلامی را گسترده‌تر کرد و ۲۲ فلز و آلیاژ در ارتباط با فعالیت‌‌های اتمی و موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم‌های تازه قرار داد.

علی خامنه‌ای
علی خامنه‌ای

علاوه بر مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، شورای امنیت ملّی آمریکا اعلام کرد تحریم‌‌ها تا وقتی رژیم ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌‌المللی باشد ادامه خواهد یافت.

از اشتباهات وزیر خارجه جمهوری اسلامی این بود که اگر جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملّی کاخ سفید از دولت ترامپ بیرون برود اوضاع تغییر می‌کند و فشارها از روی جمهوری اسلامی برداشته خواهد شد. محمدجواد ظریف معتقد بود بولتون یکی از موانع اصلی مذاکره دونالد ترامپ با جمهوری اسلامی است.

دولتمردان آمریکا از طریق واسطه‌‌ بارها برای تهران پیام فرستادند که آماده مذاکره‌اند اما در تکمیل این پیشنهاد پیداست واشنگتن همچنان روی شروط ۱۲گانه مایک پمپئو که وی در ماه مه سال ۲۰۱۸ (خرداد ۱۳۹۷) در نخستین سخنرانی خود به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده پیش پای تهران گذاشت اصرار دارد. رهبران کاخ سفید دائم تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی یا باید مانند کشوری عادی رفتار کند و ماجراجویی‌ و یاغیگری را کنار بگذارد وگرنه باید شاهد فروپاشی اقتصادش باشد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ۱۰ امرداد در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت «عید قربان» گفت «اینکه دشمن می‌گوید بیایید مذاکره کنیم، یعنی این: بیایید پشت میز مذاکره بنشینید، ما به شما بگوییم باید شما موشک نسازید، شما هم باید قبول کنید؛ اگر قبول کردید که خب پدرتان درآمده، خودتان را بی‌دفاع کرده‌اید؛ اگر قبول نکردید، همین آش است و همین کاسه؛ باز هم دعوا، باز هم تحریم و باز هم تهدید. اینکه بنده مخالفت می‌کنم با مذاکره، معنایش این است».

او همچنین گفت «دلیل اینکه بنده می‌گویم با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم، این است که این مذاکره [نتیجه ندارد]؛ البته او سود می‌برد از مذاکره؛ این بنده‌خدا، پیرمردی که الان سرِ کار است در آمریکا، مثل اینکه از مذاکره‌ با کره‌ شمالی یک مقدار استفاده‌ی تبلیغاتی کرد؛ این می‌خواهد استفاده کند، حالا برای انتخابات، برای غیر انتخابات، دنبال استفاده‌ی شخصی خودش است امّا فراتر از اینها، نظام سیاسی آمریکا ادّعای مسائل حیاتی را در مورد جمهوری اسلامی ایران دارد؛ یعنی می‌گوید شما امکانات دفاعی‌تان را کنار بگذارید، شما اقتدار منطقه‌ای‌تان را کنار بگذارید…خب اینها که نمی‌شود… اینکه بنده مخالفت می‌کنم با مذاکره، معنایش این است؛ وَالّا ما با همه ‌جای دنیا غیر از آمریکا و غیر از رژیم جعلی صهیونیست مذاکره می‌کنیم».

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد «دشمن می‌خواهد مردم را آشفته کند تا در خیابان‌ها مقابل حکومت بایستند».

اما مسئله اینجاست که درون نظام نیز در مورد مذاکره با آمریکا صدای واحد وجود ندارد. در حالی که خامنه‌ای می‌گوید «علاج تحریم عقب‌نشینی و مذاکره با آمریکا نیست» حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی می‌گوید «دشمن را مجبور می‌کنیم پای میز مذاکره بیاید». این یعنی او باور دارد علاج مشکلات رژیم ایران مذاکره با آمریکاست.

سیاست آمریکا تغییر نمی‌‌کند

غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار می‌‌دهد سیاست‌های آمریکا علیه ایران با تغییرات رئیس‌جمهور و روی کار آمدن دموکرات‌ها تغییری نمی‌کند. وی تاکید کرد که نباید فرصت همکاری با روسیه و چین را از دست داد.

در گذشته جمهوری اسلامی حتی با وجود شرایط انفعالی این امکان را داشت تا سیاست‌های کلان خود را بر اساس تحولات سیاسی از جمله انتخابات ریاست جمهوری در کاخ سفید تنظیم کند اما اکنون کاملاً اوضاع تغییر کرده و از شرایط پیداست رژیم در موضع «بلاتکلیفی» قرار گرفته است. نه تنها قابل پیش‌بینی نیست که دونالد ترامپ یا جو بایدن کدام پیروز انتخاب هستند بلکه هیچ تضمینی وجود ندارد که با پیروزی بایدن و قدرت گرفتن دوباره حزب دموکرات آنها بتوانند رژیم ایران را از باتلاقی که خود در آن گرفتار آمده خارج کنند.

راهی جز مذاکره نیست

علی بیگدلی استاد علوم سیاسی دانشگاه «بهشتی» (دانشگاه ملّی ایران) و کارشناس مسائل اروپا و آمریکا ۱۷ تیر در مصاحبه با وبسایت «دیپلماسی ایرانی» به صراحت هشدار داده بود اوضاع جمهوری اسلامی بُغرنج شده و هیچ راهی بجز مذاکره با آمریکا باقی نمانده است.

او هشدار داده بود «اگر جمهوری اسلامی ایران دل به این خوش کرده که دموکرات‌‌‌ها و جو بایدن در انتخابات پیروز شوند، اولاً تحقق این امر بسیار دور از واقعیت است. در ثانی حتی در صورت پیروزی جو بایدن، دولت جدید با محوریت دموکرات‌‌‌ها رفتار دولت باراک اوباما را در خصوص ایران و برجام پیاده نخواهد کرد».

البته بیگدلی شنبه ۱۱ امرداد در یادداشت دیگری برای روزنامه «آرمان» ادعا کرده اینکه ترامپ خواستار به تعویق افتادن انتخابات به دلیل شیوع کُرونا شده «ناشی از احساس ضعف و احتمال شکست در اتنخابات و راهیابی دوباره به کاخ سفید است». نظر این استاد دانشگاه در مورد شانس پیروزی بایدن در انتخابات تغییر کرده اما یادداشت او همسو با مواضع اصلاح‌طلبانی است که از وحشت «براندازی» برای آمدن بایدن سر و دست می‌شکنند و دلخوش به مذاکره با «دموکرات»ها هستند.

بلاتکلیفی نظام در صحبت‌های خامنه‌ای در «عید قربان» مشخص‌تر از پیش شد. او از یکسو گفت «ما با همه ‌جای دنیا غیر از آمریکا و اسرائیل مذاکره می‌کنیم» و از سوی دیگر گفت اینستکس «بازیچه چرند» اروپایی‌ها بود و در سال ۹۷ که آمریکا از برجام خارج شده بود آنها [اروپایی‌ها] ما را به عقب انداختند و اقتصاد کشور را شرطی کردند و «هیچ کاری نکردند» در صورتی که خود وی در خرداد ۱۳۹۷ برای اروپایی‌ها شروطی را تعیین کرد از جمله «تضمین خرید نفت» و گفت اگر این شروط اجرا نشود برجام را پاره خواهد کرد! رهبر جمهوری اسلامی پیش از این هم خواسته بود اروپایی‌‌ها با موشک‌ها و شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه در منطقه کاری نداشته باشند! اما پرسش این است که اگر برجام مورد انتقاد خامنه‌‌ای است و می‌خواست آن را پاره کند، چرا حالا که اروپایی‌ها بیش از هر زمان دیگر به آمریکا نزدیک هستند، جمهوری اسلامی از آن خارج نمی‌‌شود؟!

طبق گفته خامنه‌ای اگر جمهوری اسلامی موشک نسازد «پدرش درمی‎آید» و اگر هم مذاکره کند «همین آش و همین کاسه است»؛ معنای «نه جنگ می‌شود و نه مذاکره می‌کنیم» نیز یعنی ادامه همین شرایط که در آن نارضایتی‌های داخلی به اوج خود می‌رسد و اگر سرکوب و کشتار نباشد مردم «پدر جمهوری اسلامی» را در می‌آوردند. علی خامنه‌ای چون متوجه خطرات این وضعیت است می‌گوید «هدف آمریکا قرار دادن مردم در مقابل حکومت است!» به این ترتیب اگر به گفته خامنه‌ای مذاکره و جنگ نشود سرنوشت جمهوری اسلامی «کف خیابان» توسط مردم مشخص می‌شود. او موشک را می‌خواهد تا  جلوی جنگ را بگیرد و سرکوب را لازم دارد تا جلوی مردم بایستد. این واقعیتی است که نتیجه سه دهه رهبری اوست و پیامدش برای مردم جز فشار تحریم‌های بین‌المللی و فلاکت اقتصادی نبوده است.

نظرات