میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

جستجو

میدان مغناطیسی کهکشان سیگار

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
میدان مغناطیسی کهکشان سیگار,ناسا
ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از یک کهکشان زیبای ستاره فشان به نام” مسیه ۸۲”( Messier ۸۲) منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، مسیه ۸۲( یا ان جی سی ۳۰۳۴ یا کهکشان سیگار) یک کهکشان ستاره فشان است که در فاصله ۱۲ میلیون سال نوری و در صورت فلکی خرس بزرگ قرار دارد.

میدان های مغناطیسی کهکشان مسیه ۸۲ یا کهکشان سیگار به صورت خطوطی در نور مرئی در این تصویر ترکیبی فروسرخ که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا و تلسکوپ فضایی اسپیتزر از این کهکشان ثبت شده ، نشان داده شده اند.

این کهکشان که در صورت فلکی خرس بزرگ واقع شده بسیار دیدنی است. بادهای ستاره ای که از ستاره های جدید داغ منتشر میشوند یک ابر باد کهکشانی را تشکیل میدهند که انبوهی از گاز داغ( رنگ قرمز) و هاله ای بزرگ از گرد و غبار (Dust) دودی( رنگ زرد / نارنجی) عمود بر کهکشان باریک( رنگ سفید) را منفجر می کند. پژوهشگران از داده های میدان مغناطیسی رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ( Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) مشهور به SOFIA و ابزارهایی که به صورت گسترده برای مطالعه فیزیک اطراف خورشید استفاده شده است، برای اندازه گیری قدرت میدان مغناطیسی ۲۰ هزار سال نوری در اطراف این کهکشان استفاده کردند.

به نظر میرسد این میدان های مغناطیسی مانند باد خورشیدی در خورشید به صورت نامحدود در فضای بین کهکشانی امتداد دارند که مطالعه آنها ممکن است به محققان در توضیح چگونگی حرکت گاز و گرد و غبار در فضایی بسیار دور از کهکشان کمک کند.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments