ناصر ایرانی، نویسنده رمان «آتش و دود» درگذشت

جستجو

ناصر ایرانی، نویسنده رمان «آتش و دود» درگذشت

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

ناصر ایرانی، داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس، شامگاه چهارشنبه دوم آبان ماه پس از تحمل بیماری طولانی در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

این نویسنده در کارنامه کاری خود ده‌ها کتاب دارد که حوزه‌های مختلفی همچون رمان، نمایشنامه، ادبیات کودک و آموزش داستان‌نویسی را شامل می‌شود.

اما شاید یکی از معروف‌ترین آثار وی رمان «آتش و دود» باشد که سال ۱۳۷۷ به صورت پاورقی در روزنامه «جامعه» منتشر شد، روزنامه‌ای که به دنبال پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ آغاز به انتشار کرد و از اولین نشریات اصلاح‌طلب به شمار می‌آمد.

رمان «آتش و دود» یکی از دلایل توقیف روزنامه «جامعه» در اواخر تیر ۱۳۷۷ نیز بود و دادگاه آن را مصداق «توهین به مقدسات» و «اشاعه مطالب خلاف عفت عمومی» خواند.

از دیگر آثار ناصر ایرانی می‌توان به رمان «زنده باد مرگ» اشاره کرد که اثری در نقد روشنفکران ایرانی توصیف شده و در همان دهه ۱۳۶۰، علی خامنه‌ای، رئیس‌جمهوری وقت ایران، خواندن آن را توصیه کرده بود.

«سختون» داستانی برای کودکان و نوجوانان، نمایشنامه‌های «ما را مس کنید»، «ماه عسل» و «هنر رمان» از جمله دیگر آثار وی هستند.

هنوز خبری درباره چگونگی مراسم مربوط به درگذشت ناصر ایرانی اعلام نشده چرا که آقای ایرانی وصیت کرده بود که بدنش پس از مرگ، برای امور تحقیقاتی به دانشگاه تهران اهداء شود.

قاسمعلی فراست، داستان‌نویس و از دوستان ناصر ایرانی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا این امر را تایید کرده و گفته که احتمالا مراسمی در دانشگاه تهران برگزار شود.

ناصر ایرانی متولد ۱۳۱۶ در تهران بود. وی در دهه ۱۳۳۰ برای حدود چهار سال عضو سازمان جوانان حزب توده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا/ س.ن/ک.ر
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments