نتانیاهو به دنبال انتصاب نماینده ویژه برای تعامل با دولت بایدن در امور ایران

جستجو

نتانیاهو به دنبال انتصاب نماینده ویژه برای تعامل با دولت بایدن در امور ایران

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفیددر آمریکا، نخست وزیر اسرائیل انتصاب یک نماینده ویژه برای تعامل با دولت جدید آمریکا در موضوع امور مربوط به ایران را بررسی می‌کند.

پایگاه خبری آکسیوس روز چهارشنبه، ۲۴ دی‌ماه، بر اساس اطلاعاتی از منابع دفتر نخست وزیری اسرائیل، گزارش داد که بنیامین نتانیاهو در حال تعیین نماینده ویژه‌ای در واشینگتن جهت کار با دولت جو بایدن در امور ایران است.

بر اساس این گزارش، یکی از دو نامزد احتمالی بنیامین نتانیاهو برای این مقام، یوسی کوهن است که دوره ریاست او بر موساد نیز به زودی به پایان می‌رسد.

ران درمر نیز که قرار است به زودی پست سفارت اسرائیل در واشینگتن را به پایان ببرد، نامزد دوم برای این پست است.

اکسیوس خبر داده که همزمان بنیامین نتانیاهو تشکیل یک تیم برای تهیه راهبرد جلب همکاری با دولت بایدن در پرونده هسته‌ای ایران را در دستور کار قرار داده است.

این پایگاه خبری در روزهای گذشته نیز خبرداده بود که آقای نتانیاهو خواهان آن است که تصمیمات مربوط به ایران، تنها از سوی او و بدون دخالت وزیر دفاع و دیگر مقامات نظامی و امنیتی کشورش، گرفته شود.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که یوسی کوهن از چند روز پیش به واشینگتن رفته و به موازات کوشش برای تماس و دیدار با مقامات برگزیده برای دولت جو بایدن، با مایک پومپئو، وزیر خارجه کنونی، در باره ایران گفت‌وگو کرده است.

همزمان با تاکید نخست وزیر و سایر مقامات اسرائیل بر این که بازگشت دولت جو بایدن به برجام «یک خطای بزرگ» خواهد بود، آقای پومپئو نیز چهارشنبه گفت که پیوستن دوباره آمریکا به توافق هسته‌ای، برای امنیت ملی آمریکا هم «خطرناک» است.

آقای پومپئو در گفت‌وگو با روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در شماره روز ۲۴ دی اظهار داشت که «چیز مسخره‌ای که برجام نام داشت، منابع مالی و پول زیادی به دست حکومتی (ایران) رساند که بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است».

آقای پومپئو افزود که اقدام آمریکا در ترک برجام، دولت ایران را در برابر این دوراهی سخت قرار داد که شکم مردم خود را سیر کند یا به حمایت از شبه نظامیان شیعه در عراق و سوریه ادامه دهد. اما ظاهرا تا حال راه دوم را انتخاب کرده است.

به گفته وزیر خارجه دولت ترامپ، که در آخرین هفته کار در این مقام است، اگر ایران تغییر رویه ندهد، (دولت بعدی) آمریکا «باید اطمینان حاصل کند که بخشی از ائتلافی است که در کنار دیگران برای ایجاد ثبات در خاورمیانه کار می‌کند».

هنوز معلوم نیست که سیاست عملی دولت جدید آمریکا در قبال برجام چه خواهد بود. آقای بایدن گفته است که بازگشت به برجام «کار چندان آسانی نیست»، اما «ساده‌ترین راه برای حفظ ثبات منطقه است». شمار زیادی از مقامات انتخابی او برای دولتش، کسانی هستند که در مذاکرات برجام سهیم بوده و از آن دفاع کرده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، هفته گذشته گفت که ایران برای بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام «هیچ عجله‌ای ندارد» و تنها اگر «تحریم‌ها برداشته شد، برگشت آمریکا به برجام معنا خواهد داشت».

در مقابل یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، چهارشنبه به جروزالم پست گفت «یقین دارد» که جو بایدن که در گذشته تعهد خود به اسرائیل را نشان داده، با آغاز ریاست جمهوری نیز دوست بزرگ اسرائیل باقی خواهد ماند و نخواهد گذاشت که ایران به بمب اتمی برسد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments