نتانیاهو می‌گوید روسیه به‌تنهایی نمی‌تواند موجب خروج ایران از سوریه شود

جستجو

نتانیاهو می‌گوید روسیه به‌تنهایی نمی‌تواند موجب خروج ایران از سوریه شود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

بنا بر گزارش‌ها از اسرائیل، نتانیاهو روز دوشنبه ۲۸ آبان در نشست کمیته دفاع و روابط خارجی پارلمان کشورش گفته روسیه به‌تنهایی، از نفوذ کافی، برای آن‌که جمهوری اسلامی از سوریه خارج شود، برخودار نیست.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در عین حال می‌گوید از زمانی‌که هواپیمای روسی در جریان حملات اسرائیل به سوریه سقوط کرد، انتقال و ارسال سلاح از ایران برای حزب‌الله لبنان در سوریه، به‌طور چشم‌گیری کاهش یافته‌است.

روسیه در کنار ایران، مهم‌ترین حامیان بشار اسد هستند و در جنگ داخلی آن کشور نیز به نفع اسد دست به مداخله زده‌اند. مداخله‌ای که با انتقادهای پی‌در‌پی غرب روبه‌رو است، اما مسکو و تهران می‌گویند به درخواست دولت مرکزی سوریه و برای «نبرد با تروریسم» انجام شده‌است.

از زمان ورود ایران به کارزار سوریه، و به ویژه در سال‌های اخیر، اسرائیل هشدار داده است حاضر نیست گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در مرزهای خود را بپذیرد و اجازه نخواهد داد گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان از این طریق به سلاح و ادوات نظامی دست یابند. ایالات متحده نیز خواستار خروج کامل نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران شده‌است.

بنا بر گزارش‌ها از اسرائیل سخنان روز دوشنبه آقای نتانیاهو به این موضوع و نیز رخدادهای پس از سرنگونی هواپیمای روسیه در جریان حملات هوایی به لاذقیه اشاره دارد.

یک هواپیمای جاسوسی روسیه در جریان حملات شهریور ماه اسرائیل، اشتباها هدف سامانه پدافندی اس ۲۰۰ ارتش سوریه قرار گرفت، سقوط کرد و سرنشینان آن کشته شدند. مسکو، اسرائیل را متهم کرده‌است در ماجرایی که به ساقط شدن این هواپیما منجر شد، این کشور را «گمراه کرده است». نخست‌وزیر اسرائیل اما گفته بود که ارتش سوریه مسئول سقوط هواپیمای روسی است و کشورش به مقابله با اقدامات ایران در سوریه، ادامه خواهد داد.

نتانیاهو روز دوشنبه گفت «هواپیماهای جاسوسی ما به پرواز و جمع‌آوری اطلاعات ادامه می‌دهند». او در کنست، پارلمان اسرائیل، افزوده است «بنا بر اطلاعاتی که ما داریم، از زمان سقوط هواپیمای روسیه، شمار سلاح‌هایی که ایران از طریق سوریه برای حزب‌الله [لبنان] می‌فرستد، به‌شکل چشم‌گیری کاهش یافته است».

روزنامه هاآرتص گزارش داده کسانی که در نشست کنست بوده‌اند به نقل از نتانیاهو گفته‌اند برای آن‌که ایران از سوریه خارج شود باید کشور دیگری -به جز روسیه- نیز دست به کار شود.

شبکه خبری آی۲۴ اسرائیل نیز به نقل از نتانیاهو سخنان مشابهی را بازتاب داده‌است. اما در این گزارش‌ها نام کشور یا کشورهای خاصی به میان نیامده‌است.

نخست‌وزیر اسرائیل روابط کشورش با روسیه را نیز «خوب» توصیف کرده و می‌گوید «گفت‌وگوی نیم‌ساعته فوق‌العاده‌ای با [ولادیمیر] پوتین [رئیس‌جمهوری روسیه]» داشته‌است.

رهبران دو کشور در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی نخست در پاریس، حضور داشتند.

هاآرتص به نقل از یکی از تحلیل‌گران اسرائیلی می‌گوید دیدار پوتین و نتانیاهو در پاریس «شتاب‌زده» بود و آی۲۴ نیز به نقل از سخنگوی کاخ کرملین می‌گوید «گفت‌وگوی کوتاهی» بین پوتین و نتانیاهو صورت گرفته‌است. خبرگزاری اینترفکس روسیه، به نقل از دیمیتری پسکوف در همان زمان گزارش داده بود که این دو در الیزه گفت‌وگویی کرده‌اند.

هاآرتص، آی۲۴، اینترفکس، رویترز|ت
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments