نظر دو پیشگوی بزرگ درباره نتیجه انتخابات آمریکا

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۰ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بیش از ۵۴ میلیون آمریکایی در رای‌گیری پیش از موعد شرکت کرده‌اند و ادامه این روند می‌تواند بالاترین میزان مشارکت مردمی در بیش از یک قرن را رقم بزند.

برخی رسانه ها گزارش می دهند که مشارکت بالا در انتخابات آمریکا به معنای شکست ترامپ و جمهوری خواهان خواهد بود. اما برخی ناطران معتقدند آمارها از میزان مشارکت بدین معنا نیست که ترامپ در انتخابات مقابل بایدن شکست می‌خورد. دو طرف برای رقابتی شانه به شانه و موج بزرگی از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه در روز سوم نوامبر برای شرکت حضوری در انتخابات آماده می‌شوند.

در این میان در کنار نظرسنجی‌هایی که در انتخابات گذشته نشان دادند چندان هم قابلِ اتکا نیستند، بازار پیشگویی‌های انتخاباتی نیز این روز‌ها داغِ داغ است.

در میانِ پیشگو ‌هایی که در هر دوره نتیجه انتخابات آمریکا را پیش‌بینی می‌کنند، پیشگویی دو نفر به خاطر دقیق بودن پیشگویی‌های قبلی آن‌ها بیش از همه اعتبار دارد.

«آلن لیچمن» مورخ آمریکایی، یکی از دو پیشگوی بزرگ انتخابات آمریکاست که از سال ۱۹۸۴ نتایج تمامی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را درست پیش‌بینی کرده است.

او امسال با استفاده از فرمول ابداعی خود پیش‌بینی کرده که بایدن به خاطر سوءمدیریت ترامپ در موضوع کرونا، پیروز انتخابات امسال خواهد بود.

از سوی دیگر «هلموت نورپوث» استاد علوم سیاسی دانشگاه استونی‌بروک، دیگر پیشگوی معروف آمریکایی است که نتیجه ۵ انتخابات از ۶ انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا را درست پیش‌بینی کرده است.

تنها پیش‌بینی اشتباه او نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۰ بود که در آن، «ال‌گور» نامزد وقت حزب دموکرات در یکی از نزدیک‌ترین رقابت‌های ریاست جمهوری تاریخ آمریکا با وجود تعداد رای مردمی بیشتر نسبت به جرج بوش، در شمارش آرای الکترال نتیجه را به او واگذار کرد.

او امسال با استفاده از مدل اختصاصی خود پیش‌بینی کرده است که ترامپ به یک پیروزی دیگر دست خواهد یافت و برای یک دوره دیگر رئیس‌جمهور آمریکا خواهد شد.

حال باید منتظر ماند و دید کدام یک از این دو پیشگوی صاحب‌نام، رکورد پیشگویی‌های انتخاباتی درست خود را حفظ خواهد کرد.

سه سناریو برای نتایج احتمالی انتخابات نوامبر آمریکا

با بررسی وضعیت موجود انتخاباتی در آمریکا می‌توان سناریوهای مختلفی را برای نتیجه انتخابات ارائه داد که سه سناریو قابل توجه هستند.

روزنامه اشپیگل آلمان با عنوان «سه سناریو برای نتایج احتمالی انتخابات آمریکا» می‌نویسد: در برخی از ایالت‌ها رای دهندگان در حال رای دادن هستند و ترامپ هنوز در نظرسنجی‌ها به طور متوسط 6 درصد از جو بایدن عقب‌تر است. البته هرکس در آرای مطلق جلو باشد، لزوما در انتخابات پیروز نمی‌شود. همانطور که پیروزی ترامپ در سال 2016 نشان می‌دهد، به سختی می‌توان وضعیت نهایی ایالات را ارزیابی کرد.

با بررسی وضعیت موجود می‌توان سناریوهای مختلفی را برای نتیجه انتخابات در 3 نوامبر (13 آبان) ارائه داد. سه سناریو قابل توجه هستند.

سناریوی یک – پیروزی بایدن: این نتیجه مطلوب دموکرات‌ها خواهد بود. آنها امیدوارند شاهد یک “موج آبی” باشند. بر اساس نظرسنجی‌ها، چنین نتیجه‌ای محتمل است: در بسیاری از ایالت‌ها، بایدن در نظرسنجی‌ها جلوتر است.

سناریوی دوم – پیروزی ترامپ: سناریوی پیروزی قاطع دونالد ترامپ هنوز منتفی نیست. امکان دارد بسیاری از نظرسنجی‌ها نادرست باشد یا ترامپ طی چند هفته آخر موفق شود شرایط را در ایالات مهم تغییر دهد. همچنین تأثیر درگذشتن قاضی بیدر گینزبرگ نیز می‌تواند بر وضعیت جاری تاثیر بگذارد. البته که “موج قرمز” می‌تواند موفق شود، اما احتمالش بسیار اندک است. کسانی که معتقدند ترامپ می‌تواند بار دیگر موفق شود، احتمالا ناامید خواهند شد. یک مشکل اساسی ترامپ این است که وی فرصت‌های اندکی برای جلب رای دهندگان جدید فرای پیروان معمول خود دارد.

سناریوی سه – یک پیروزی نسبتا نزدیک برای ترامپ یا بایدن: این سناریو بیش از سایرین امکان پذیر به نظر می‌رسد. احتمال دارد هم ترامپ و هم بایدن بتوانند برخی از ایالت‌های مهم یا برخی ایالات غیرمنتظره را به سمت خود جلب کنند.

رئیس جمهور و نزدیکانش اعتقاد دارند که در بسیاری از موارد عملکرد بهتری در مقایسه با نظرسنجی‌ها داشته‌اند و با توجه به نتایج نظرسنجی‌ها در سال 2016، نمی‌توان این احتمال را رد کرد. برعکس، امکان دارد بایدن در ایالاتی که تاکنون طرفدار ترامپ بوده‌اند، برنده شود.

در هر صورت، در این سناریو نتایج نهایی بسیار نزدیک و شاید حتی خیلی نزدیک خواهند بود: به عنوان مثال، 268 رای در برابر 270 رای. در این حالت، برخی رأی دهندگان می‌توانند از رأی دادن به برنده نهایی ایالت خود در کالج الکترال خودداری کنند. تساوی 269 به 269 رأی در کالج الکترال نیز امکانپذیر است. در صورت عدم پیروزی در کالج الکترال، مجلس نمایندگان تصمیم می‌گیرد که چه کسی رئیس جمهور شود. در آن صورت احتمالا ترامپ رئیس جمهور می‌ماند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments