نماینده مجلس ایران، کره جنوبی را به ممنوعیت ‘ورود کالاهای کره‌ای’ تهدید کرد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۴ دقیقه پیش

ایران و کره

یک نماینده مجلس ایران کره جنوبی را به به ممنوعیت واردات کالا از این کشور تهدید کرده است.

حسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است اگر کره جنوبی باز به تعهداتش در مذاکرات با ایران عمل نکند، مجلس به دنبال این است که یک طرح دو فوریتی برای ممنوعیت واردات کلیه کالاهای کره‌ای تدوین کند.

وزارت امور خارجه ایران هم تاکید کرده است که طرح دعوی علیه بانک‌های کره‌ جنوبی در دست پیگیری است. سخنگوی این وزارتخانه گفته است “به اندازه کافی از کره‌جنوبی وعده شنیده‌ایم”.

حسن علیزاده گفت “مطمئن هستم با توجه به جوی که در مجلس وجود دارد این طرح دو فوریتی برای ممنوعیت واردات کلیه کالاهای کره ای رای خواهد آورد. “

اختلاف چگونه بالا گرفت؟

وزارت خارجه ایران، سردر

اختلاف بر سر پول‌های مسدود شده ایران در دو بانک کره‌ای ا‌ست که رقم آنها حدودا ۷ میلیارد دلار اعلام شده است.

اختلاف دو کشور موقعی به رسانه‌ها کشید که مسئولان ایرانی، کره جنوبی را به شکایت در نهادهای بین‌المللی تهدید کردند.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی هشدار داد “اگر بانک‌های کره‌ای به توافقات بین‌المللی پایبند نباشند، ایران تحت قوانین بین‌المللی به اقدامات قانونی روی می‌آورد”. بعدتر عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم کره را به “حمایت از یاغی‌گری‌های آمریکا” و “رابطه ارباب-رعیتی” با واشنگتن متهم کرد.

در آن زمان، رسانه‌های کره جنوبی گزارش دادند که وزارت خارجه این کشور سعید بادامچی شبستری، سفیر ایران در سئول را در اعتراض به اظهار نظر مقام‌های ایرانی درباره پولهای مسدود شده ایران احضار کرده است. هر چند وزارت خارجه ایران با انتشار بیانیه اعلام کرد “سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی به وزارت خارجه محل احضار نشده، بلکه دعوت شده است”.

موسوی: به اندازه کافی از کره‌جنوبی وعده شنیده‌ایم

روز گذشته، عباس موسوی در توییتی نوشت “به اندازه کافی از کره‌جنوبی وعده شنیده‌ایم. فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستیم”.

وزارت خارجه ایران همچنین در پاسخ به درج مطلبی در روزنامه کیهان اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کرد “طرح دعوی علیه بانک‌های متخلف کره‌ای در محاکم صالحه، توسط نهاد‌های ذیربط در دست پیگیری است”.

روزنامه کیهان در مطلبی با عنوان “چه کسانی کره‌ای‌ها را گستاخ کردند؟” نوشته بود که “سفیر ایران در کره پس از اینکه با اعتراض تلفنی سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی بابت گفته‌های آقای همتی مواجه شد در یک جمله کوتاه تأکید کرد این [اظهارات] موضع رسمی ‌دولت ایران نیست”.

وزارت خارجه در اطلاعیه خود نوشت که در ملاقات سفیر ایران در سئول با مدیر کل حوزه خاورمیانه کره، “کمترین اشاره‌ای به اظهارات رییس کل بانک مرکزی نشده است”.

در ماه‌های اخیر و همزمان با افزایش شدید نرخ ارز در ایران و کاهش موجودی ارزی در این کشور، چندین مقام ایرانی درباره بازگرداندن پولهای مسدود شده ایران در کره جنوبی سخن گفته بودند که بر روابط دو کشور سایه انداخته است.

کره جنوبی از متحدان نزدیک آمریکاست و در عین حال در چند دهه اخیر، از طرف‌های تجاری اصلی ایران بود.

تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی سومین واردکننده نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از این کشور بود.

کره جنوبی در فهرست کشورهایی بود که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا مشمول معافیت‌های موقت بود ولی این کشور قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده بود.

نظرات