نمایندگان «مجلس انقلابی» تا کنون ۸۰۲ میلیون تومان وام دریافت کرده‌اند!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پیشتر موضوع دریافت ۲۰۰ میلیون تومان کمک ودیعه مسکن آنها خبرساز شده بود، ۳۰۰ میلیون وام ضروری و ۳۰۲ میلیون تومان وام خرید اتومبیل «دنا پلاس» گرفته و در مجموع ۸۰۲ میلیون تومان وام مختلف از مجلس دریافت می‌کنند.

نمایندگان یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی که با وعده‌ حمایت از مردم و جلوگیری از سوء استفاده و فساد مالی و مبارزه با فقر رأی جمع کردند، حالا مانند نمایندگان ادوار گذشته از امکانات و فرصت‌هایی که نمایندگی مجلس برای آنها فراهم کرده استفاده می‌کنند.

پس از گذشت چهار ماه از آغاز فعالیت نمایندگانی که اکثر آنها خود را «انقلابی» می‌نامیدند و مدعی بودند آمده‌اند تا بر فساد و رانت و فقر خط بطلان بکشند، وام‌های کلانی که به عناوین مختلف دریافت می‌کنند خبرساز شده است. وام‌هایی که جمع آنها در ازای چهار ماه نمایندگی مجلس شورای اسلامی به بیش از ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است.

نمایندگان در هر دوره مجلس شورای اسلامی مبلغی برای کمک هزینه تأمین هزینه مسکن در تهران (با این پیش‌فرض که نماینده‌های حوزه‌های انتخابی غیر از تهران به پایتخت نقل مکان می‌کنند) پرداخت می‌شد. امسال با تشکیل یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۰۰ میلیون تومان کمک ودیعه مسکن برای نمایندگان در نظر گرفته شد.

از سوی دیگر برخی خبرها حکایت از آن دارد که بعضی نمایندگان ساکن تهران که به قاعده در یک واحد مسکونی (با مالکیت شخصی یا اجاره‌ای) زندگی می‎کنند نیز کمک‌هزینه ودیعه مسکن را دریافت کردند.

با اینهمه برخی نمایندگان مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای وام مسکن را رقمی ناچیز می‌دانستند و می‌گفتند با این رقم قادر به رهن یک منزل مسکونی در تهران نیستند. در نتیجه وام دیگری به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان در قالب وام ضروری به نمایندگان داوطلب دریافت این وام پرداخت شده است.

همچنین برای تامین اتومبیل نمایندگان در همان ابتدای مجلس، فرم‌هایی در اختیارشان قرار گرفته بود تا یکی از سه گزینه استفاده از ماشین‌های مجلس با راننده و کسر هزینه‌ها از حقوق نماینده، تحویل امانی اتومبیل صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی و فروش اقساطی یک اتومبیل صفر به نماینده (دنا پلاس یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود، انتخاب شود.

روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و نماینده تهران در مجلس در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به شرایط دریافت این اتومبیل اشاره کرده و نوشته است: «قیمت تحویل این خودرو به نمایندگان، ۳۰۲ میلیون تومان و اقساط آن ۳ ساله است. سند آن هم حداقل تا یک سال به‌ نام مجلس است و امکان فروش به غیر ندارد.»

محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در توجیه این اقدام و علت واگذاری مالکیت اتومبیل‌ها به نام نمایندگان گفته که «برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه در اختیارشان نیست و پس از پایان دوره مجلس نیز این خودروها مستهلک می‌شود و عملا به درد مجلس نمی‌خورد.»

در چنین شرایطی مجموع وام دریافتی نمایندگان مجلس یازدهم به ۸۰۲ میلیون تومان می‌رسد که بازپرداخت آن قاعدتا سه ساله خواهد بود.

خبرگزاری تسنیم اقساط این مبلغ وام را محاسبه کرده و نوشته که اگر یک نماینده مجلس بخواهد ۸۰۲ میلیون تومان دریافتی را بدون هیچ سود تسهیلاتی به مجلس طی ۴۵ ماه برگرداند باید ماهیانه بیش از ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قسط دهد. میزان این قسط در صورتی که زمان بازپرداخت را سه ساله (۳۶ ماه) در نظر بگیریم، مبلغی در حدود ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در هر ماه می‌شود.

در ادامه برآورد تسنیم آمده که حقوق ماهانه مجلسی‌ها در سال گذشته حدود ۹ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بود و امسال، میزان حقوق ماهانه مجلسی‌ها به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است البته بخش دیگر دریافتی نمایندگان با عنوان ردیف‌های دیگری به آنها تعلق می‌گیرد که شامل هزینه رفت ‌و آمد، استخدام منشی، اجاره دفتر، اجاره منزل در تهران و قبض موبایل است. به این ترتیب نمایندگان مجلس با توجه به تعداد دفاترشان مبلغ دیگری را نیز با عنوان «هزینه دفاتر» دریافت می‌کنند.

اگر یک نماینده مجلس از اماکن دولتی یا از ملک شخصی خود به‌ عنوان دفتر نمایندگی خود استفاده کند، هزینه ماهانه اجاره دفتر که از مجلس دریافت می‌کند، برای خودش باقی می‌ماند و یا اگر بجای استخدام ۳ نیروی کار،  فقط یک نفر را استخدام کنند و مبلغ کمتر از چیزی که مجلس برای این امر به حساب نماینده واریز می‌کند، به نیروی کار خود پرداخت کند، تفاوت هر کدام از اینها در حساب شخصی آن نماینده باقی می‌ماند.

اما اگر طبق گفته خود نمایندگان مجلس که معتقد تنها حقوق نمایندگی‌شان برای آنها می‌ماند و بخش دوم دریافتی آنها برای هزینه‌های دفتر و غیره هزینه می‌شود، پس هر نماینده مجلس با حقوق ۱۱ میلیونی خود بدون هیچ هزینه‌کرد دیگری، در هر ماه می‌تواند تنها نصف اقساط خود را پرداخت کند و مشخص نیست باقی اقساط و هزینه زندگی آنها چگونه تأمین می‌شود!

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments