نهادهای مدنی افغانستان در آستانه نشست ژنو: حکومت تعهداتش را عملی نکرده

جستجو

نهادهای مدنی افغانستان در آستانه نشست ژنو: حکومت تعهداتش را عملی نکرده

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
افغانستان
Image caption نهادهای مدنی افغانستان می‌گوید بیکاری و فقر در این کشور افزایش یافته است

نمایندگان جامعه مدنی افغانستان پیش از اشتراک در نشست بین‌المللی ژنو برای افغانستان، خواست‌‌های‌شان را از جامعه جهانی مطرح کردند.

قرار است ده‌ها نماینده از نهادهای مدنی افغانستان در این نشست که به تاریخ ۲۷ و ۲۸ نوامبر در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود، اشتراک کنند.

نعیم ایوب زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان – تیفا – یکی از نمایندگان نهادهای مدنی در نشست ژنو، امروز پنج شنبه اول قوس/آذر در یک نشست خبری گفت آنها تصویری از افغانستان را که از یافته‌های نظارتی خود و در گفت‌وگو با مردم در سراسر افغانستان به دست آورده‌اند در اختیار جامعه جهانی قرار خواهند داد.

او گفته است که نظارت آنها نشان داده که حکومت افغانستان به اکثر تعهداتی که در کنفرانس‌های بین‌المللی معتبر چون نشست بروکسل و نشست لندن برعهده گرفته عمل نکرده است.

آقای ایوب زاده گفت: “سطح بیکاری بالا رفته، سطح فقر افزایش یافته، ناامنی زیاد شده، پنجاه درصد خاک کشور در دست حکومت نیست، خدمات قناعت بخش نیست… تعهد برای برگزاری انتخابات شفاف نیز عملی نشد، در انتخابات پارلمانی سطح تقلب، بی‌نظمی بالا بود و مدیریت ضعیف… وضعیت به جای این که بهتر شود، بدتر شده.”

او می‌گوید که نهادهای مدنی در ۳۴ ولایت افغانستان از نزدیک با مردم گفت‌وگو و دو نشست ملی را نیز برگزار کردند و در نتیجه خواست‌های مردم افغانستان از جامعه جهانی را گرد آوردند.

پایان جنگ، ایجاد حکومت داری خوب، تامین شفافیت، مبارزه با فساد اداری و انکشاف پایدار برای کاهش فقر از مهمترین این خواست‌ها بوده است

حق نشر عکس EPA
Image caption نهادهای مدنی می‌گویند تامین امنیت در افغانستان مهمترین خواست مردم این کشور از جامعه جهانی است

نهادهای مدنی می‌گویند شدیدا نگران هستند که کنفرانس ژنو نیز مانند نشست‌های گذشته “سطحی” برگزار شود و یک نشست نمایشی باشد.

نمایندگان نهادهای مدنی همچنین به انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری اشاره کرده و از جامعه جهانی می‌خواهند قیودات بیشتری وضع کنند تا حکومت جدید نیز پایبند به تعهدات برای اصلاحات و رفاه و ثبات مردم باشد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است به تاریخ ۳۱ حمل/فرودین برگزار شود.

نهادهای مدنی تاکید دارند که حضور آنها در نشست ژنو، مانع دروغگویی مسئولین حکومتی به جامعه جهانی خواهد شد و نظارت بعدی آنها از تعهدات حکومت، اداره را پاسخگوتر خواهد ساخت.

نشست ژنو برای افغانستان قرار است از سوی سازمان ملل متحد و دولت افغانستان برای تمدید تعهدات حکومت افغانستان برای توسعه و اصلاحات و تازه شدن تعهدات جامعه جهانی برای حمایت از افغانستان برگزار شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments