نکات الزامی برای در امان ماندن جان کوهنوردان از مرگ

جستجو

نکات الزامی برای در امان ماندن جان کوهنوردان از مرگ

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سید جلال ملکی؛ سخنگوی آتش‌نشانی تهران در توصیه‌ای درباره ایمنی کوهنوردی در فصل زمستان گفت: در فصل پاییز و در آستانه زمستان قرار داریم، در این ایام، روزها کوتاه بوده و هوا به سرعت رو به تاریکی می‌رود، همین مسئله باعث بی‌حوصلگی و کسالت بسیاری از افراد شده و دنبال راهی برای پر کردن اوقات فراغت خود به ویژه در ایام تعطیل و تعطیلات آخر هفته هستند. 

یکی از بهترین راه‌ها، پناه بردن به دامان طبیعت است، اگرچه این روزها هوا سرد شده و هرلحظه احتمال بارش برف و باران وجود دارد اما با دیدن قله‌های پوشیده از برف کوه‌های شمالی پایتخت که از تمام شهر پیداست، به سادگی می‌توان صدای طبیعت را شنید و چه بسیار افراد خوش‌ذوق و با نشاطی با تحمل سرما و سختیهای خاص کوه‌پیمایی در این فصل، به آغوش طبیعت پناه می‌برند.

در تهران تقریباً تفرجگاه‌های شهری در مناطق کوهپایه‌ای و دامنه کوه‌های البرز مرکزی قرار دارد و بسیاری از افراد حتی برای چند ساعت به ارتفاعات رفته و ساعاتی را دور از هیاهوی شهرها نفسی تازه می‌کنند البته افرادی نیز به صورت  حرفه‌ای اقدام به صعودهای چند روزه می‌کنند که قطعاً برنامه‌ریزی مفصلی را می‌طلبد. 

رفتن به کوه اگرچه بسیار مطلوب و جذاب است اما در صورت بی‌احتیاطی می‌تواند حوادث ناراحت کننده‌ای را رقم بزند و خاطره‌ای بد به جا گذارد، گم یا گرفتار شدن در کوهستان از جمله حوادثی است که در این ایام به دفعات روی می‌دهد.

همه ساله با شروع فصل زمستان حوادث کوهستان نیز افزایش پیدا کرده که متأسفانه در بعضی موارد نیز ختم به خیر نمی‌شود، مواردی بوده که افراد در اثر سقوط از ارتفاع، گرفتار شدن زیر بهمن، سقوط اشیاء و سنگ از ارتفاع، گم شدن در مسیرهای ناشناخته، برخورد با کولاک و جبهه هوای نامناسب جان خود را از دست داده و حتی در بعضی از این موارد مدتها بعد جنازه منجمد شده آنها پیدا شده است.

پس لازم است افراد جهت استفاده مطلوب از این مناطق، توصیه‌های ایمنی را به کار گرفته و البته این توصیه‌ها برای تمامی افرادی است که به کوهستان عزیمت می‌کنند، حال سفرهای یک روزه باشد یا چند روزه، به همین بهانه چند توصیه مهم و اصولی را یادآوری می‌کنیم که امید است با رعایت این نکات سفری خوش و بدون حادثه در پیش‌رو داشته باشید.

* همواره احتیاط را در کوله پشتی خود جای دهید.

* هیچگاه تنها به کوه نروید حتی اگر برای چند ساعت قصد سفر دارید.

* در کوه از پرتاب کردن و غلطاندن سنگ پرهیز کنید.

* بیش از توان فیزیکی یا توان فنی خود و دیگران برنامه‌ریزی نکنید و همواره توان ضعیف‌ترین فرد را در نظر بگیرید.

* هیچگاه در کوه دچار غرور نشوید و همیشه از تجربیات و توصیه‌های دیگران مخصوصاً پیشکسوتان بهره بگیرید.

* اصول اساسی حمل بار بخشی از ایمنی در کوهستان است؛ بیش از توان فیزیکی خود بار به همراه نبرید.

* همواره در مسیرهای مشخص شده و تائید شده حرکت و از حرکت در مسیرهای ناشناخته و بیراهه اجتناب کنید.

* قبل از سفر برنامه‌ریزی و دقیقاً طبق برنامه عمل کنید و تغییرات احتمالی با نظر همه گروه باشد.

* دوستان و نزدیکان خود را از مسیر انتخاب شده برای کوه‌پیمایی آگاه کنید تا درصورت تأخیر در بازگشت، دیگران محل و مسیر حرکت شما را بدانند و درصورت تغییر در مسیر، حتماً آنها را از مسیر جدید آگاه کنید. 

* در کوه عجله نکنید، قبل از تاریک شدن هوا کوه را ترک کرده و پایین بیائید و همیشه وقت اضافی برای اتفاقات پیش‌بینی نشده در کوه درنظر بگیرید. 

* کروکی یا نقشه مسیر را به همراه داشته باشید. 

* بهتر است فرد با تجربه‌ای را به عنوان رهبر گروه انتخاب کنید. 

* ترجیحاً فرد آشنا به اصول کمکهای اولیه را به همراه داشته باشید.

انتهای پیام/

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments