نیروهای امنیتی افغان کنترل ولسوالی بلچراغ را از طالبان پس گرفتند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
Image caption نیروهای امنیتی افغانستان کنترل ولسوالی “بل‌چراغ” ولایت فاریاب را از گروه طالبان پس گرفته‌اند.

وزارت‌خانه‌های داخله/کشور و دفاع افغانستان اعلام کرده‌اند که نیروهای امنیتی این کشور کنترل ولسوالی “بل‌چراغ” ولایت فاریاب در شمال افغانستان را از گروه طالبان پس گرفته‌اند.

این وزارت‌خانه‌ها روز سه‌شنبه (۴ سرطان/تیر) با نشر اعلامیه مشترکی گفته‌اند که امروز نیروهای امنیتی افغانستان، در یک عملیات ویژه کنترل ولسوالى “بل‌چراغ”‌ ولایت فاریاب را پس از یکسال از تصرف گروه طالبان خارج کرده‌اند.

در مورد تلفات این عملیات تا هنوز جزئیاتی در دست نیست.

گروه طالبان این بیانیه را بی‌اساس خوانده و گفته است که مرکز این ولسوالی همچنان در تصرف این گروه قرار دارد.

در اعلامیه مشترک این دو وزارتخانه آمده که “گروه طالبان در این مدت با گروگان‌گیرى از مردم باج گرفتند و مکاتب/مدارس را بستند.”

Image caption فاریاب در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با ترکمنستان است.

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردو/سپاه ۲۰۹ شاهین به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای کماندو همراه با ارتش محلی حوالی ساعت یک بامداد امروز با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف عملیات خود را در مرکز ولسوالی بلچراغ آغاز کردند، بعد از حمله هوایی، نیروهای زمینی حوالی ساعت ۸ صبح امروز به سمت بازار بل‌چراغ و ساختمان ولسوالی پیشروی و کنترل این مراکز را به دست گرفتند.

آقای رضایی افزود؛ جنگ هنوز در اطراف ساختمان ولسوالی ادامه دارد و طالبان در خانه‌های مسکونی سنگر گرفته‌اند. به گفته آقای رضایی عملیات تا پاکسازی کامل ولسوالی ادامه خواهد یافت و یک واحد از نیروهای ارتش محلی پس از پاکسازی بلچراغ در این ولسوالی مستقر خواهند شد.

حدود یک‌سال قبل گروه طالبان با حمله به ولسوالی “بل‌چراغ” ولایت فاریاب کنترل این ولسوالی را به دست گرفت.

حق نشر عکس FARYAB.PGO
Image caption به گفته آقای رضایی عملیات تا پاکسازی کامل ولسوالی ادامه خواهد یافت و یک واحد از نیروهای ارتش محلی پس از پاکسازی بلچراغ در این ولسوالی مستقر خواهند شد.

فاریاب در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با ترکمنستان است. این ولایت۱۳ ولسوالی دارد و بل‌چراغ تنها ولسوالی تحت کنترل طالبان در این ولایت بود.

ولسوالی بل‌چراغ فاریاب با ولسوالی‌ درزآب ولایت سرپل، که زمانی مقر اصلی افراد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)بود، هم‌مرز است. این ولسوالی همچنین با ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل و نیز با ولسوالی‌های گرزیوان و پشتون‌کوت ولایت فاریاب مرز مشترک دارد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments