نیروی انتظامی در مشهد یک جوان را در خیابان شکنجه کرد و کُشت! کاربران فضای مجازی: به کی زنگ بزنیم، وقتی قاتل خودش پلیسه؟!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

(+عکس، ویدئو) مهرداد سپهری جوان ساکن شهرک «حجت» مشهد که ۴۵ دقیقه دست‌بسته با شوکر و اسپری فلفل توسط نیروی انتظامی مورد آزار و ضرب و جرح قرار گرفته بود، جان خود را از دست داد. برادر مهرداد می‌گوید نیروی انتظامی پیکر بی‌جان او را به عنوان فرد ناشناس که هویت‌اش معلوم نیست به بیمارستان «طالقانی» مشهد تحویل داده است.

تصاویری از شکنجه مهرداد سپهری در خیابان توسط پلیس

مهرداد سپهری جوان ساکن شهرک «حجت» در مشهد، که به مدت ۴۵ دقیقه در حالی که دستانش به تیرکی بسته شده بود، با استفاده از شوکر و اسپری فلفل توسط نیروهای انتظامی مورد آزار و ضرب و جرح قرار گرفت بر اثر این شکنجه کشته شد.

طبق اعلام معاون انتظامی فرماندار مشهد، مهرداد سپهری روز یکشنبه ۲۷ مهرماه جان خود را از دست داده است. اما افکار عمومی تازه با انتشار ویدئو‌های صحنه‌ی ضرب و جرح مهرداد سپهری توسط مأموران انتظامی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی از این اقدام نیروهای انتظامی مطلع شده است.

این ویدئو که بطور وسیع و گسترده‌ در شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌شود، نشان می‌دهد یک مأمور انتظامی در مشهد این جوان را به میله‌ای در خیابان بسته و مدام با شوکر و اسپری فلفل به او حمله می‌کند. مأموران حاضر با هر ضربه شوکر به مهرداد سپهری، با صدای بلند قهقهه سر می‌دهند!

video

Please enable JavaScript

مسعود سپهری برادر مهرداد به شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» گفته است که دو مأمور نیروی انتظامی برادرش را در منطقه‌ی محل سکونت‌اش و در مقابل چشم مردم به مدت ۴۵ دقیقه با شوکر و اسپری فلفل اذیت و آزار و ضرب و جرح کرده‌اند.

به گفته‌ی وی، در پی بروز اختلاف خانوادگی، نیروی انتظامی با تماس پدرزن مهرداد سپهری به محل آمده ولی بجای حل اختلاف، وی را با آزار و شکنجه به قتل رسانده است!

وی به نقل از شاهدان عینی گفته‌ که برادرش زنده و با پای خودش سوار اتومبیل پلیس شده و مأموران با دست سر و گردن او را بین صندلی‌ ماشین فرو کردند و زانویشان را پشت او گذاشته‌ و مرتب او را اذیت و آزار می‌کردند.

به گفته‌ی مسعود سپهری، در راه رسیدن به کلانتری، مأموران او را با شدت بیشتری کتک می‌زنند بطوری که مهرداد سپهری قبل از رسیدن به بیمارستان جان ‌باخته است. مأموران در مسیر با اورژانس تماس می‌گیرند و پیکر بی‌جان او را به عنوان یک فرد ناشناس به اورژانس تحویل می‌دهند و می‌روند.

برادر مهرداد سپهری گفته است که بر مچ دست، سینه، گردن و شکم برادرش کبودی و زخم مشاهده کرده بطوری ‌که گویا جسم سختی نیز به سرش زده‌اند. ویدئویی نیز از پیکر این جوان قربانی خشونت پلیس در سردخانه‌ منتشر شده که جای شوکر و ضربات متعدد روی بدن او را نشان می‌دهد.

محمدرضا دانشورنیا معاون فرماندار مشهد از معدود مقاماتی که در این ارتباط اظهار نظر کرده، گفته است: «این نزاع خانوادگی و درگیری بین مرد جوان (مهرداد سپهری) و پدرزن وی روی داده بود و پس از آن خانواده از پلیس تقاضا کرده بود که برای خاتمه دادن به این درگیری مداخله کند.»

وی ادامه داد: «پس از حضور پلیس در محل، مرد جوان که معتاد به مواد مخدر بوده است حین انتقال از محل با پلیس نیز درگیر می‌شود که در ادامه منجر به مرگ وی می‌شود!»

معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد گفت: «هم‌اکنون پرونده مرگ این جوان در پزشکی قانونی در حال رسیدگی است تا علت مشخص شود.»

مهدی اخلاقی دادستان نظامی استان خراسان رضوی از تشکیل پرونده‌‌ای در ارتباط با مرگ این جوان حین دستگیری در دادسرای نظامی خبر داده است که «در هشت بند به ضابطان قضایی ارجاع شده تا در اسرع وقت، این واقعه را بررسی و گزارش کنند.» به گفته‌ی وی، «خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کردند.»

دادستان نظامی استان خراسان رضوی همچنین دستور نمونه‌گیری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ سپهری را نیز داده که زیر نظر بازپرس دادسرای نظامی خراسان رضوی انجام می‌شود.

انتشار ویدئوی ضرب و جرح مهرداد سپهری که دست‌بسته و بی‌دفاع بود، موج گسترده‌‌ی انزجار و نفرت از عملکرد غیرقانونی و خشونت افسارگسیخته نیروی انتظامی علیه شهروندان را به دنبال داشته است. کاربران فضای مجازی نوشته‌اند، جمهوری اسلامی به مأموران امنیتی و انتظامی چنان قدرت بی‌حدی داده تا بتوانند آزادانه هر شهروندی را به میله‌ای ببندند، با شوکر و اسپری فلفل شکنجه‌ کنند و با خیال راحت و بدون هراس از عواقب آن، جسد او را در بیمارستان رها کنند.

شمار دیگری از کاربران نیز به تبلیغات و مانور گسترده‌ی صداو‌سیمای جمهوری اسلامی در جریان کشته‌شدن «جرج فلوید» شهروند آمریکایی هنگام دستگیری اشاره کردند که این‌بار در ایران و توسط نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی رخ داده ولی تریبون نظام و طرفدرانش در قبال آن سکوت کرده‌اند. علاوه بر این، بخش وسیعی از کاربران فضای مجازی که بر موج کشته‌شدن «جرج فلوید» در آمریکا سوار شده و فریاد ادعای حمایت از حقوق بشر سر دادند، اکنون در قبال قتل هم‌میهن بی‌پناه خود به دست عاملان انتظامی رژیم ساکت مانده‌اند.

کاربران همچنین همزمانی خشونت علیه بهاره‌ چشم‌براه دختر آبادانی و کشته‌شدن مهرداد سپهری را اسناد گویایی می‌خوانند که شدت باورناپذیر خشونت یک رژیم را علیه مردم نشان می‌دهد و به آسانی نیز نادیده گرفته می‌شود.

اکنون شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان پر از پیام‌ها و نظرهایی است که نسبت به اجرای عدالت در پرونده‌ی مهرداد سپهری و دستگیری عاملان مرگ وی و تشکیل دادگاه برای این مأموران انتظامی، تردیدهای جدی دارند. آنان می‌نویسند که اگر یک روز خانواده مهرداد سپهری را مقابل دوربین صدا‌وسیما آوردند و اعتراف اجباری گرفتند که او روانگردان مصرف کرده و خودش را به میله‌ و شوکر و اسپری فلفل کوبیده تا بمیرد، اصلا تعجب نکنید.

در توئیتر فارسی همچنین ویدئوی آزار مهرداد سپهری توسط مأموران حکومتی با انتقاد علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در ۱۴خردادماه امسال از کشته شدن «جرج فلوید» توسط پلیس بازنشر می‌شود. انتشاردهندگان می‌نویسند اگر «جرج فلوید» در آمریکا یک نفر بود که خشونت از طرف پلیس دید، مردم ایران هر روز در خیابان‌ها تحت خشونت بی‌حد مأموران حکومت قرار دارند. کاربران با اشاره به جمله «جرج فلوید» که زیر فشار پای مأمور پلیس می‌گفت: «نمی‌توانم نفس بکشم»، می‌نویسند که مهرداد سپهری و مردم ایران نیز «نمی‌توانند نفس بکشند.» آنها امثال مهرداد سپهری را نمادی از مردم ایران توصیف می‌کنند که رژیم آنها را با دستان بسته، شکنجه‌شان می‌کند و به قتل می‌رساند.

نکته قابل توجه اینجاست که روز گذشته دستور تشکیل شعبه‌های رسیدگی به «جرائم» مرتبط با حمایت از عاملان حکومت که به اسم «امر به معروف و نهی از منکر» مزاحم مردم می‌شوند، از سوی دادستان کل کشور صادر شده است. این شعبه‌ها قرار است، وظیفه حمایت قانونی و سیستماتیک از افرادی را بر عهده بگیرند که بر اساس ایدئولوژی حاکم، شهروندان را در کوچه و خیابان مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند و حتی آنها را به قتل می‌رسانند! حالا همین مأموران انتظامی که مهرداد سپهری را با کتک و شکنجه به قتل رساندند نیز در این شعبه‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند.

شعبه‌های ویژه رسیدگی به «جرائم» مرتبط با حمایت از «آمران به معروف» تشکیل می‌شود!

مهرداد سپهری در شرایطی جان خود را بر اثر ضرب و جرح و شکنجه آنهم با دستان بسته و در خیابان از دست داد که روز پنجشنبه ۲۴مهرماه، آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضاییه یک «سند امنیت قضایی» در ۳۷ ماده صادر کرد که ظاهرا «رسیدن به عدالت قضایی» را دنبال می‌کند تا «اعتماد شهروندان به قانون و نظام قضایی» را جلب کند! قرار است «در چارچوب» این سند «اشخاص از آسودگی خاطر و احساس امنیت در تضمین و احقاق حقوق و آزادی‌های خود برخوردار شوند!»

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments